Az idei év eddig eltelt időszaka több olyan időjárási körülményekkel is járt, amelyek károsak voltak a gazdaság számára. A gazdálkodók eddig 166 ezer hektáron jelentettek be aszálykárt és 82 ezer hektáron tavaszi fagykárt –nyilatkozta Nagy István agrárminiszter az MTI-nek csütörtökön. A tárcavezető kiemelte, hogy a terméskilátások idén jelentősen romlottak a csapadékhiány, és a fagyok következtében, amely a szántóföldi növényeket és a gyümölcsösöket érintette.

A károk hatásának enyhítése érdekében a gazdák jövedelmének stabilizálását komplex támogatáspolitikai intézkedések szolgálják, amelyből a legszámottevőbbek a kárenyhítési rendszer, a támogatott növénybiztosítások, a közvetlen támogatások, valamint a kamat- és költségmentes hitelprogramok. A 2020. kárenyhítési évben bekövetkezet termelői károk enyhítésére 18-19 milliárd forint áll majd rendelkezésre a Kárenyhítési alapban, amely segítséget nyújt a károsult gazdák számára, és megfelelő mértékű kompenzálást biztosít.

A tavaszi fagyok elsősorban a kajszibarack és a cseresznye termését érintették. (Fotó: Pixabay, Nikolai17)

A finanszírozási nehézségek áthidalására a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében 2020. április végével elindult Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Plusz hitelprogram. Ehhez kapcsolódóan igénybe lehet venni az Agrárminisztérium által biztosított 100 százalékos mértékű kamat-, kezességi díj és költségtámogatást, amelyet az MFB által meghirdetett forgóeszköz hitelprogramok kapcsán is be fog vezetni a minisztérium – mondta el Nagy István.

A miniszter elmondása szerint a támogatások jövedelembiztonságot és pénzügyi stabilitást jelentenek a termelőknek. Az Agrárminisztérium a területalapú mezőgazdasági támogatások esetében a 2020. évi kérelmek után megemelt összegű előfizetéssel tervez az ősz folyamán, ezzel is segítve a termelés folyamatainak finanszírozását. A tárca mindemellett javaslatcsomagot dolgozott ki és tesz le az Európai Bizottság számára, amelyben az aszály miatt károsult gazdákat kívánják segíteni, hogy az aszály miatt bizonyos zöldítési feltételek alól mentesülhessenek.

A fent említett intézkedések hatékonyan ellensúlyozzák a gazdák jövedelemkiesését, illetve segítenek a likviditásuk megtartásában, továbbá a termelési kapacitások és a foglalkoztatás megőrzésében is.

Forrás: www.kormany.hu

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás