A gyomfésű segítségével mechanikai gyomszabályozással is elérhető a vegyszeres védelem hatékonysága, méghozzá sokkal kisebb környezetterhelés mellett. A mechanikus eszközök számtalan esetben bizonyították, hogy milyen jól teljesítenek, ha a gyomirtásra kerül sor. A gyomirtásban két irány, és ezek kombinációja létezik. Az egyik a vegyszerek, a másik pedig a mechanikus eszközök alkalmazása. Az utóbbitól sokan még idegenkednek, főként azért, mert egyes vélemények szerint nem hatékonyak. De tényleg így van ez?
A gyomfésű segítségével is kordában lehet tartani a táblákon a nem kívánatos növényeket
A gyomszabályozásra alkalmas eszközök közül a legutóbb a gyomfésű került az Agrárágazat szakcikkének középpontjába. Ezzel az eszközzel elsősorban az elhúzódó kelésű gyomok ellen lehet hatékonyan védekezni. Az ilyen növényeknél a hosszú kelési idő miatt a vegyszeres védekezés nem jelent eredményes megoldást. A több alkalommal ismételt gyomfésűzés azonban ki tudja iktatni a nem kívánatos növényeket.
A működési elve egyszerű: az erőgép vontatású eszköz fésűsgereblyéjén található fogai kihúzzák a gyomok gyökerét, vagy eltépi és kiüti a gyomot. Ezen kívül a gyom nagy részét betakarja földdel, így gátolva meg annak az újraéledését.
Nagy mérettartományban kapható a gyomfésű
A gyomfésű a legkülönfélébb méretben kapható a piacon. A gazdák a saját üzemi adottságaik figyelembevételével 1,5-től egészen akár 24 méter munkaszélességű eszközök között válogathatnak. Ráadásul a gyomfésű aprómagszórókkal kiegészítve még köztes növények kijuttatására is alkalmas. Az eszköz beszerzése itthon sem okoz gondot, hiszen a legtöbb nagyobb, mezőgazdasági gépek kereskedelmével foglalkozó cég kínálatában szerepel.
Ezekben a növényi kultúrákban használható eredményesen a gyomfésű
A gyomfésű úgy él a köztudatban, mint a gabonakultúrák ápolásának az eszköze. A valóságban viszont ennél sokkal többről van szó. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az eszköz más növényi kultúrákban is igen jól teljesít. A gyomfésű a gabonákon kívül például napraforgóban, kukoricában, szójában és cukorrépában is kifejezetten eredményes. Sőt, alkalmazható gyepfelújításkor is. A gyomfésű nem csak a gyomirtás, hanem az egyéb járulékos haszna miatt is hatékony eszköz. Ugyanis a gyomok elpusztításán túl szellőzteti és porhanyóssá is teszi a talajt. Megszünteti a cserepességet, valamint akadályozza a párolgást.
Milyen fejlettségű növényállományban alkalmazható biztonságosan?
A gyomfésűzés kulcsa a megfelelő időzítés. Optimális időben kell vele megfogni a gyomokat. A védekezés lényege, hogy a még fiatal gyomnövényeket kiforgatja a talajból, és be is temeti azokat a föld alá.
A gyomfésűzés szempontjából két nagy időszak van. Az egyik, amikor a kultúrnövény még nem bújt ki a földből. Ekkor úgynevezett vakpásztázásról beszélünk a gyomfésüléskor.
A másik időszak pedig akkor kezdődik, amikor a növény hajtása már a föld felszínén is látható. Növénykultúránként eltérő, hogy mikor javasolt a gyomfésű használata. Például a gabonák esetén a kelést követően a 3 leveles állapot eléréséig nem szabad mechanikus gyomirtást használni (de a kelés előtt lehet vakpásztázni). Ezután pedig kifejezetten ajánlott, hiszen a művelet az intenzívebb bokrosodást is elősegíti. Kukoricánál azért más a helyzet: itt a vakpásztázást követően a növény 8-18 cm közötti magassága környékén érdemes indítani a második körös gyomfésűzést.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás