Hatósági belső vizsgálat a több tízmilliárdos vetőmagminősítés gyorsításáért
Belső vizsgálat kezdődött amiatt, hogy a szántóföldi vetőmagminősítés és a kapcsolódó okmányok kiadása jelentősen lassult az utóbbi időszakban.
Lassabb a vetőmagminősítés és az okmánykiadás folyamata
Belső vizsgálatot folytat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), hogy megtudja, az utóbbi időszakban miért lassult le az exportra szánt szántóföldi vetőmagok minősítése és okmánykiadása. A a mai helyzet több ágazati szakértő szerint elsősorban a takarmánykukoricánál évi több tízmilliárd forintos kivitelt veszélyeztet. A NÉBIH viszont úgy véli, hogy az ügyintézési idő csak néhány nappal lett hosszabb, a minősítő bizonyítványokat pedig időben megkapják a piaci szereplők - közölte az Agrárszektor oldal.
A hivatal rendszeresen felülvizsgálja belső munkafolyamatait. Így van ez a vetőmag-minősítői tevékenységgel is – indokolta a most folyó belső vizsgálatot a hivatal az agrárszektor oldalnak. Az éves terv alapján végzett belső ellenőrzésekkel a NÉBIH működési hatékonyságát akarják javítani.
Hirdetés
Több ágazati szakértő arról számolt be, hogy a szántóföldi vetőmagok minősítése és okmánykiadása jelentősen lassult az utóbbi időszakban. Piaci információk szerint ennek hátterében az áll, hogy a papírmunkát csökkentő kormányzati intézkedések miatt a megyei kormányhivatalokban, illetve a NÉBIH-nél csökkent a minősítéssel foglalkozó szakemberek száma, így növekedett az ügyintézési idő. A mai helyzet elsősorban a takarmánykukoricánál évi több tízmilliárd forintnyi exportot veszélyeztet. Ugyanis félő, hogy a nálunk is érdekelt nagy nemzetközi cégek más országokba viszik a vetőmagtermelést, ha a bizonytalanságot okozó hatósági ügyintézési idő nem csökken - mondják a vetőmagpiaci szakértők.
Több mag, hosszabb várakozás
A hivatal tapasztalatai szerint viszont az elmúlt egy-másfél évben átlagosan csak néhány nappal lett hosszabb az ügyintézési idő a megelőző évekhez képest. A minősítő bizonyítványokat pedig minden esetben a jogszabályi időkereten belül adták ki - mondták.
A hosszabb ügyintézésben az is szerepet játszott, hogy 2014-2017 között fokozatosan, évi 10-11 százalékkal nőtt az exportra szánt vetőmagtételek mintaszáma.
A vetőmagágazat működési ritmusa miatt minden évben, jellemzően október-decemberben növekedik meg jelentősen a feladatmennyiség. Vannak olyan időszakok, amikor a betakarítás után az összes vetőmagüzem huszonnégy órában dolgozza fel a vetőmagtételeket és küldi minősítésre a mintákat – közölte a NÉBIH. Ez a hivatal szerint esetenként szintén vezethet hosszabb minősítési folyamathoz.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés