Sok gazda küzdött azzal idén, hogy először csak április elején mehetett a táblára, és próbált az esőhöz igazodva műtrágyát kihordani a földjére. Ha pedig túl hirtelen jött a csapadék, a hatóanyag kimosódhatott. Hevesben például volt olyan terület, ahol emiatt csak 3,2 tonna őszi búza termett hektáronként. A stabilizált nitrogéntartalmú műtrágyák használatával viszont úgy lehet a költségeken faragni, hogy nitrogén veszteség sem keletkezik. A nitrogén-utánpótlási műveletek száma csökkenthető, amivel a gazdák üzemanyagot, munkaerőt és munkaidőt nyernek. Az EuroChem Agro Hungary Kft. szakértőit kérdeztük a stabilizált nitrogéntartalmú műtrágyák magyarországi alkalmazásáról.
A kiszámíthatatlan csapadékeloszlás kivédése
A standard MAS-t, karbamidot és ammónium-nitrátot jól ismerik a magyar gazdák, viszont ezek használata kevésbé hatékony, ugyanis a nitrogén egy része kimosódással vagy gáz alakban elillanással elveszik. Az EuroChem saját fejlesztésű technológiái a nitrogén veszteségek csökkentésére szolgálnak, mely biztonságot ad a termelőknek és szélsőséges időjárásnál redukálja a termesztési kockázatokat. Jelentéktelen kimosódás?
A stabilizált műtrágyákkal a növény folyamatosan felveheti a nitrogént, mert az inhibítor lassítja a nitrifikációt, azaz gátolja az ammónium átalakulását nitráttá. Ezáltal a műtrágya alkalmazkodik a növény igényeihez, hosszabb ideig – 90-120 napig - juthat hozzá a tápanyaghoz. A stabilizált műtrágya nem mosódik ki a talajból, ami a nitrát-érzékeny területeken gazdálkodóknak kulcsfontosságú lehet. Ráadásul így a nitrogénveszteség is sokkal kisebb.
Egy őszi búza példáján nézve, ha a növény olyan alaptrágyát kap, ami jól oldható foszfort és káliumot tartalmaz, valamint van benne stabilizált nitrogén, az az első fejtrágya időszakában is felvehető lesz. Egy ENTEC 20-10-10 NPK kiváló megoldás, ha a növénynek az alaptrágyából kell az első adag nitrogént felvennie, mert kora tavasszal belvíz miatt nem járható a terület.
Ha az első fejtrágyát van lehetőség időben kijuttatni, és stabilizált műtrágyát alkalmaznak, akkor a két fejtrágyázás összevonható. Az ENTEC-kel rugalmasan szervezhető a munka amellett, hogy elegendő nitrogént biztosít a leginkább tápanyagigényes időszakra. Jelentéktelen kipárolgás?
Hazai kísérleteink aratása jelenleg is zajlik, pozitív visszajelzésekkel. Európa szerte vannak sikeres példák: a kifejezetten száraz időjárású Törökországban az UTEC inhibítoros karbamidunk kiválóan működik laza homoktalajokon is – mondja a cég szaktanácsadója.
Az ősz folyamán az UTEC, inhibitoros karbamid elérhetővé válik Magyarországon is. A standard karbamidhoz képest a nitrogén feltáródása sokkal hosszabb ideig, 2 -3 hétig tart! Ezért a standard karbamidhoz viszonyított kipárolgás csökken, a nitrogénveszteség sokkal kevesebb és megfelelően hasznosul a hatóanyag. Tehát az UTEC karbamid kiszórásával nem kell arra várni, hogy jön-e eső.
Az ENTEC és UTEC előnye, hogy tervezhetővé válik a munkafolyamat. Legtöbben az alaptrágyán kívül 2-3 alkalommal juttatnak ki fejtrágyát, azonban stabilizált műtrágyával a műveletek száma csökkenthető. A magyar mezőgazdasági társadalom nyitott az új technológiára - mondta az egyik legismertebb műtrágya-forgalmazó cég szaktanácsadója. A szaktanácsadók szerint a szélsőséges időjárás változtatja a termelési kedvet és a lehetőségeket is. Mivel Észak-Kelet Magyarországon nagyon sok a napsütéses óra és kevés a csapadék, sok múlik az időzítésen.
A szaktanácsadók szerint a szélsőséges időjárás változtatja a termelési kedvet és a lehetőségeket is.
A területeken folyamatban vannak termelői kísérletek, ezeknek az eredményeit hamarosan összesítjük. Azonban a gazdák között már szájról szájra terjed, hogy az új ENTEC technológiával könnyebb tervezni, jobbak a hozamok, és alacsonyabbak a költségek. Sőt, még a munkaszervezés is egyszerűbb, nem kell az esőre várni. Akit érdekel a lehetőség, jelentkezhet szaktanácsadóinknál, hogy beállított kísérletben kipróbálja a stabilizált nitrogéntartalmú műtrágyák hatását. Keresse szaktanácsadóinkat:
EuroChem Agro Hungary Kft. Tel.:+36-30-566-53-86 www.eurochemagro.com szaktanacsadas@eurochemgroup.com (x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás