Idén egy gombatermesztő szakember lett az év agrárembere. A gombakomposzt és a friss gomba készítésével foglalkozó Bio-Fungi Kft. ügyvezetője, Mutsy Árpád érdemelte ki a rangos elismerést azzal, hogy a szakmai zsűri szerint az őt körbevevő társadalom számára hasznosat, innovatívat, előremutatót, újdonságot, társadalmilag értékelhető jót hozott létre. Az egyik legkevésbé ismert kertészeti ágban sikeres szakember ócsai cégénél hetente 110 tonna friss gombát termesztenek, aminek 2/3 része külföldre megy. Mutsy Árpád a délvidéki Zentán született, tanyán nőtt fel. Nagyszülei és szülei is gazdálkodtak, erdészmérnök édesapja pedig Jugoszlávia első hivatalos gombatermesztője volt. Bár őt ügyvédnek szánták, Árpád maradt a mezőgazdaságnál: 1990-ben végzett a Budapesti Kertészeti Egyetem zöldségtermesztési tanszékén. Még ugyanebben az évben a gombacsírával foglalkozó Somycel Hungária Kft.-hez került, majd a céget tulajdonló Heinz konszern néhány év elteltével az amerikai Sylvan-csoportnak adta el a leányvállalatait. Mutsy Árpád  tíz éven át dolgozott a két cégnél, ezalatt felépítette a közép- és kelet-európai értékesítési hálózatot. Részt vett a Sylvan törökországi és oroszországi terjeszkedésében, valamint a dunaharaszti csíraüzem létrehozásában is.
Gombakomposzt és friss gomba termesztésével lett sikeres az év agrárembere
Eközben 1991-ben a délszláv háború miatt a család többi tagja is átköltözött Magyarországra, és együtt létrehozták a gombatermesztésre szakosodott Bio-Fungi Bt.-t. Ám magyar állampolgárság nélkül nem lehettek őstermelők. Emiatt nem is juthattak be a nagybani piacra, ezért saját maguknak kellett kiépíteni az értékesítési hálózatukat. Árpád itt még csak a háttérből segítette a családi vállalkozás működését, majd 2000-ben otthagyta az amerikai multit a családért és a Bio-Fungiért. Tudatos termesztési és értékesítési elképzeléssel vágtak neki a közös munkának: megcélozták a kereskedelmi hálózatokat és a szupermarketeket is. Ez pedig bejött nekik. A friss gombáik Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és Ausztria üzletláncaiban kerülnek a polcokra. Az általuk forgalmazott gomba 80 százalékát ők állítják elő, a maradék 20 százalékot az integrált pincés kistermelőktől vásárolják fel. A cég ugyanakkor erősen exportorientált, a bevétel több, mint 60 százaléka a külföldi eladásokból érkezik - derül ki a hvg.hu riportjából.
Ócsán 110 tonna friss gombát termesztenek hetente, Áporkán pedig 2200-2400 tonna gombakomposztot, valamint 200-300 tonna laska alapanyagot készítenek. Van Iskolagomba programjuk, valamint kísérleteznek saját gombakrémmel és gombaburgerrel is. A hagyományos fehér és barna csiperke mellett bio csiperkegombát, laskagombát, sárga laskagombát és déli tőkegombát is forgalmaznak.
Egy helyiségben 1100 négyzetméteren termesztünk. Egy farm így 6-700 ezer euróba kerül, és a 6 hetes termelési ciklus miatt legalább 6 gombaház szükséges. Plusz az infrastruktúra kialakítása. Azt szoktam mondani, hogy a gombatermesztés a kertészet Forma-1-es versenye: nagy a bekerülési költség, de rendkívül biztonságos. Nem befolyásolja az időjárás, a rossz fajtaválasztás és a kártevők, valamint a vírusok felszaporodása sem. A többi kertészeti ághoz képest nagyon gyors a termelés: miután behoztuk a komposztot, a 18. napon már elkezdjük róla szedni a gombát.
Mutsy Árpád, az év agrárembere
Ki lehet az év agrárembere?
Az év agrárembere díj nyertese olyan, a magyar agrárszakmában dolgozó személy, aki az agrárvilág, az őt körbevevő társadalom számára valami hasznosat, innovatívat, előremutatót, újdonságot, társadalmilag értékelhető jót hozott létre. Mindezt a jót az illető személy élettartam-teljesítményének összessége határozza meg. A személy gazdálkodási formája, politikai hovatartozása, céges referencia elkötelezettsége a kiválasztásnak nem szempontja. Az év agrárembere kitüntetést 10 kategóriában nyerheti el egy-egy jelentkező és közülük kerül ki a végső győztes, aki az idén Mutsy Árpád lett. További információkat ezen a hivatkozáson talál.
  • Agrárgépészet
  • Agrárinnováció
  • Állattenyésztés
  • Feldolgozó-élelmiszeripar
  • Fenntartható gazdálkodás
  • Fiatal gazda
  • Jövő agrárszakembere
  • Kertészet
  • Növénytermesztés
  • Növényvédelem
Arról pedig, hogy a világban termesztett gombák harmada európai gyomorba kerül itt írtunk korábban.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás