2017. január elsejével többek között a tojás áfája is 5 százalékosra csökkent. Ennek megfelelően a vásárlók olcsóbb tojásra, a termelők növekvő forgalomra és magasabb bevételre számítottak. A madárinfluenza azonban mindenki számítását keresztbe húzta.

Bonyolult dolog a piac. Az áfacsökkentést követően a boltokban azonnal lejjebb mentek a tojásárak, a következő hetekben azonban könnyen előfordulhat, hogy drágulni fog a tojás. Ez annak köszönhető, hogy a madárinfluenza jelenléte miatt jóval kisebb a kínálat a piacon, ezért több termelő emelt az árain, mondván, „úgy is megveszik”.

Hogy lehet a madárinfluenza felelős az áremelkedésért? A válasz rendkívül egyszerű: ahol felütötte a fejét a betegség, ott területi és szállítási korlátozásokat vezettek be – belföldön és az unió más tagállamaiban egyaránt – a tojásra is. Ennek értelmében nem csak a fertőzött telepről, hanem annak 10-20, vagy akár 40 km-es körzetéből sem lehet tojást szállítani a betegség terjedésének megakadályozása érdekében. További nehézséget okoznak a kényszervágások. Szakértők szerint emiatt hazánkban mintegy 10 százalékkal csökkent a tojóállomány.

Áfacsökkentés ide vagy oda, drágulhat a tojás a következő hetekben
 

A tojáspiac szempontjából a január amúgy is egy nehéz hónap. Ilyenkor cserélik le a termelők a tojóállományaikat, viszont a karácsony utáni hetekben felhalmozódó készletek pótolni tudják normál esetben az ilyenkor felmerülő hiányt. Idén azonban ez másképp van. Folyamatosan magas volt a tojás iránti kereslet az ünnepek után is, így nem sikerült feltölteni a készleteket. Ezért aztán időszakos tojáshiány alakulhat ki, amit jelenleg még importból is nehéz orvosolni, szintén a madárinfluenza miatt. Nem lenne meglepő a Magyar Idők szerint, ha időszakos tojáshiány lépne fel.

A hiány pedig – értelemszerűen – emelkedő árakat hoz magával. Érdemes ugyanakkor óvatosan bánni a termelőknek az áremeléssel. A cél ugyanis, hogy minél több tojást adjanak el és nem az, hogy ellehetetlenítsék a kereskedelmet és a fogyasztást. Ezért a legjobb az lenne, ha a decemberi felvásárlási árakon adnák el a tojást, ami a kereskedelem szempontjából is elfogadható, a 22 százalékos áfakülönbözet pedig elég nagy mozgásteret biztosít arra, hogy mindhárom szereplő, vagyis a termelő, a kereskedő és a fogyasztó is jól járjon.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás