Egyre nagyobb a számítástechnika szerepe a szántóföldi öntözésnél is. Ma már a kis és közepes méretű gazdaságok vezetői is tudni akarják, mikor, mennyi vizet használnak fel a növénykultúrák öntözésére. A BAUER Hungária Kft. ügyvezetője, Tóth Éva beszélt nekünk arról, hogy milyen rendszert érdemes választania a gazdáknak, az idei sok csapadék ellenére kell-e még öntözni, és mekkora szerepe van a precíziós megoldásoknak a vízkijuttatásnál.

Milyen tényezők befolyásolják azt, hogy melyik öntözési technológia felel meg a leginkább a gazdáknak?

Megkülönböztetném, hogy magas termelési értéket előállító öntözéses növénytermesztést folytató gazdaságról van-e szó, vagy a termésbiztonság érdekében öntöző gazdálkodóról. Számít az is, hogy mekkora és mennyire tagolt az adott terület. Fontos továbbá, hogy milyen energiaforrás áll rendelkezésre, van-e áram, vagy dízelmotoros szivattyúban kell gondolkodni. A leginkább befolyásoló tényező természetesen a víz. Bármilyen öntözési módot is választunk, meg kell nézni, hogy honnan jön a vizünk, hogyan jut el az öntözés helyére, és miként osztjuk azt szét.

Így mutatott a BAUER Hungária Kft. standja Mezőfalván, a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow rendezvényen

Két típus, a mobil és a helyhez kötött öntözőgépek közül lehet választani. Vannak esetek, amikor egyértelmű a helyzet, szabályos, szögletes tábla, a szélén csatornával, már-már ideális. Ide nagy valószínűséggel csatornás lineár öntözőgép kerül. De sajnos ilyen kevés van. A lineár és center berendezések használata korábban a nagyobb területeken volt jellemző, mostanában már 10-15 hektáros táblákra is telepítünk center berendezéseket. Egy 10 hektáros tábla az itt kiállított 120 milliméter tömlőátmérőjű, 570 méter hosszú géppel is beöntözhető. Azonban a szórófejkocsi kétszeri kihúzásához szükség van egy 130 lóerős traktorra, kezelővel, a kompresszoros víztelenítéshez ugyancsak. Ennek a gépnek a csatlakozási nyomása 6, míg a center típusúnak kb. 3 bar. A beruházási költsége viszont a centernek nagyobb. Ha az öntözés minőségét nézzük, akkor mérleg a center, illetve a lineár berendezések felé billen. Ha több helyen, kisebb táblákat kell öntözni, akkor viszont a mobil gépek jelentik a megoldást. Mindig a feladathoz kell megtalálni a legjobb választást.

A BAUER Hungária Kft. standján számos, szántóföldi öntözésre kifejlesztett gépet mutattak be Mezőfalván

Idén az egyik leginkább aszályos évet várják a szakemberek. Hogyan változtatta meg a talajok szárazságát a sok csapadék? Beitták a földek a vizet, kell-e még öntözni?

A tavaszi szárazságot nem ellensúlyozza a mostani esős időjárás. Akkor kellett volna nagyon a csapadék, most már hiába áztatja a víz az országot, az akkor elpusztult növényeket nem támasztja fel. Az öntözésre ezután is szükség van és lesz is. A homokos talajokon nagyon gyorsan elszivárog a víz. Tavaly is előfordult, hogy ősszel, vetés előtt is öntöztek, akkora szárazság volt. Arra számítunk, hogy megnyúlik az öntözési szezon: nagyon korán, márciusban kezdődik és egészen októberig tart majd.

Milyen eszközök, szoftverek, döntéstámogató rendszerek szükségesek az öntözéshez az öntözőgépen kívül?

Most már ide is begyűrűzik az informatika és a precíziós gazdálkodás. A nagy szántóföldi center és lineár rendszereknél régebben is alkalmazták, de ma már a mobil gépeknél, a kisebb gazdák részéről is jellemző az igény, hogy öntözésfelügyeleti rendszerrel szeretnék ellenőrizni az öntözőgépeket. A precíziós gazdálkodás elterjedésével szinte mindenkinek vannak táblatérképei. Rendelkezésre állnak az adatok, amelyeket a SmartRain öntözésvezérlési szoftverbe feltöltve vizuálisan is megjeleníthetők a fix telepítésű berendezések és a mobil öntözőgépek is. A partnereink között jellemző példa, hogy a nagyobb területeken a centereket és a lineárokat használják, a peremterületeken pedig a csévélődobos RAINSTAR gépekkel öntöznek, és mindegyik működését és teljesítményét nyomon tudják követni. Naplózható egy-egy terület öntözése, vizuálisan megjeleníthető a térképen, hogy mikor és mennyi csapadékot kapott az adott tábla, mit mutat a taljnedvességmérő szonda, de akár a munkaszervezést is lehet kontrollálni. A gazdák otthonról is tudják felügyelni a földjeik öntözését, mert a rendszer probléma esetén hibajelzést küld, és arra is alkalmas, hogy megmutassa, hol tart a folyamat, mennyi idő, illetve mekkora terület van még hátra az öntözésből.

A szántóföldi öntözés gépeit is kiállította a BAUER Hungária Kft. Mezőfalván, a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow rendezvényen

Ahogy arról korábban beszélgettünk, idén nagy lendületet kapott az öntözésfejlesztés. A szezonkezdet után Ön mit lát ebből, jobb lett az öntözni vágyó gazdák helyzete?

A rendezvényeken mindig fellelkesülök, amikor azt hallom, hogy mennyire jó dolog öntözni, mennyire támogatják, és milyen fontos. A gyakorlatban viszont sajnos még mindig bonyolult a vízjogi engedélyek megszerzése és lassú az elbírálás folyamata. A bonyolult eljárással sok esetben az a legnagyobb baj, hogy a gazdák nem kapják meg a bírálatot. Hiánypótlás esetén a folyamat tovább lassul. Az öntözési pályázat ugyan jövő augusztusig van nyitva, de a korábban benyújtott pályázatok közül sokra még nem érkezett visszajelzés. Sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy a pályázat beadását követően saját felelősségükre megkezdik a beruházást, vagy valamilyen finanszírozási konstrukciót vesznek igénybe. A pénzintézetek nagyon kedvezően állnak ehhez a témához.

(x)

Korábbi anyagaink öntözés témában itt olvashatók:

Nem tudni, belefér-e a gazdáknak még egy ilyen száraz nyár
Pénzeső hullik az öntözésre: egyszerűbb eljárás, pályázati pénzek és sokkal jobb termésátlag

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás