Hiába füstöltek nyugaton, ott lettek a legnagyobb károk
Amilyen szépen indult a szezon a gyümölcsösökben, olyan csúnya lett a folytatás. A múlt heti fagyok komolyan megtizedelték a leendő termést mind a gyümölcsösökben, mind a szántóföldeken. A különbség csupán annyi, hogy míg a kukoricát még újra lehet vetni, a gyümölcsfák csak egyszer tudnak virágozni egy évben. Így amelyik fán elfagytak a virágok, azokon idén már biztosan nem lesz termés.
A múlt héten megvalósult a gazdák rémálma: tartós hajnali fagyok tizedelték meg a termést, legyen szó gyümölcsről, vagy szántóföldi kultúráról. Az ország egyes pontjain mínusz 5 fokig süllyedt reggelente a hőmérséklet, ezt pedig már a növények nem bírták.
A szántóföldekről érkeztek az első aggasztó hírek. Sok helyen az országban elfagyott a korán elvetett és már kikelt kukorica, valamint a burgonya is több hektáron elhalt. Ezekben az esetekben a gazdák még mentik a menthetőt, újravetéssel csökkenteni tudják a károkat. A gyümölcstermesztők esetében azonban más a helyzet.
Hirdetés
Gázégőkkel, fagyvédelmi gyertyákkal vagy füstöléssel próbáltak ugyan védekezni a gazdák, de nem mindenhol sikerült megmenteni a termést. Egyébként nem ritka az ilyen komoly fagy az évnek ebben az időszakában. Sokakban a 2007-es év emlékei jöttek elő, amikor hasonlóan nagy károk keletkeztek.
Azt még nehéz megmondani, hogy hol mekkora baj, de az már biztos, hogy elsősorban a gyümölcsösök sínylették meg a zord hajnalokat. Idáig körülbelül ezer termelő jelentett be kárt, mintegy ötezer hektáron. A károk fedezésére idén 24 milliárd forint áll rendelkezésre.
Az előzetes becslések szerint a várható termés 25-30 százaléka veszett oda. Érezhető lesz a terméskiesés több gyümölcs esetében is. Elsősorban az éppen virágzó állományokat gyérítette meg a hideg, így az alma, a cseresznye és az eper szenvedte el a legsúlyosabb károkat.
A Magro.hu információi szerint a fagy leginkább a nyugati országrészeket érintette, de a Nyírséget sem kímélte. Egyes gazdák gyümölcsöseiben 100 millió forintos kár keletkezett, bár a pontos kárfelmérést csak később lehet elvégezni. Leginkább a cseresznye károsodott, mert éppen virágzás közepén érte a komoly fagy, de az alma és a dió is megsínylette a mínuszokat.
A gazdák kárenyhítést kaphatnak. 15 napjuk van arra, hogy bejelentsék erre vonatkozó igényüket. Aki határidőre ezt nem jelzi, nem részesülhet a juttatásban.
Veszprém megyében füstöléssel próbáltak védekezni a fagykár ellen. A védekezés sikeresnek mondható, a mínusz 3 fokot így át tudták vészelni a gyümölcsfák. Ezt követően tápanyaggal kezdték permetezni a növényeket, hogy mielőbb meg tudjanak erősödni az elmúlt napok megpróbáltatásai után.
Somogy megyében nem volt ilyen jó a helyzet. Ott az epresgazdák próbáltak füstöléssel védekezni, de a légmozgás nem állt melléjük, a védekezés eredménytelen volt. Egyes eperfarmokon a termés 90 százalékának is búcsút inthetnek a termelők.
A szőlő sem úszta meg. A Soproni borvidéken például az ültetvények 70-80 százaléka elfagyott, idén nem lesz szüret az érintett területeken. Viszont a magasabban fekvő területek kevésbé károsodtak, ott még várható némi termés az ősszel.
A fagykárok azonban nem csak a termelőknek okoznak fejtörést, de a fogyasztók is rosszul járnak. Az első számítások szerint akár-20-25 százalékkal is emelkedhet a gyümölcsök ára idén Magyarországon. Az eperért 1200, a cseresznyéért 1000, a meggyért pedig 350 forintot is elkérhetnek majd kilónként a kereskedők.
A várható áremelkedés nem kedvez a hazai gyümölcsfogyasztásnak sem. Az elmúlt húsz évben az egy főre jutó hazai gyümölcsfogyasztás csaknem a felére esett vissza, ez idén tovább csökkenhet épp az áremelkedés miatt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés