Lehet bármilyen hideg ezen a télen, az olyan jelentősebb kártevők, mint a csigák és a poloskák, már nem pusztulnak el tőle. Mindezt azért, mert megtanultak áttelelni: mihelyt jelentősen lehűl a hőmérséklet, búvóhelyet keresnek maguknak. Ezért csak részben igaz a korábbi gyakorlat, hogy a kemény tél lecsökkenti a nagy pusztítást végző kártevők számát. Ma már egy extrém tél után is könnyen előfordulhat például csiga-, vagy poloskainvázió.

A Kiskertblogger írta meg, hogy sokan azt gondolják, hogy örvendetes lenne a kertek egészsége szempontjából egy kemény, hideg tél, amiben a különböző kártevők elfagynának. Ez azonban már csak részben lenne segítség a kertészeknek. A cikk szerint hiába jönne bármilyen tartós, szélsőségesen hideg tél, a kártevők száma már nem gyérülne meg jelentősen. Ennek pedig az az oka, hogy mostanra megtanultak áttelelni.

Már a hideg tél sem tesz elegendő kárt a poloskák - képünk illusztráció

Ez annak a következménye, hogy amint látványosan lecsökken a hőmérséklet, ezek a kártevők búvóhelyet keresnek maguknak és utódaiknak. A csigák például a biztosan fagymentes komposzt mélyébe teszik a petéiket, akár több mint fél méter mélyre. Az alapvetően száraz és enyhe környezetet kedvelő nagy termetű poloskák pedig, ha lehetőségük van, házak környezetében, és az épületek réseinek, vagy szobáinak védelmében telelnek át. A kisebb fajok akár a fák kérge alatt, vagy az avarban vészelik át a hideg hónapokat, minimálisra korlátozva az életfunkcióikat.

Azért akad ellenfél

A behurcolt-betelepedett idegenhonos poloskafajok között több olyan is akad, amely hőigénye miatt a hidegebb időszak közeledtével kisebb-nagyobb tömegben beköltözik a lakásokba. Ott vagy rejtett zugokba húzódik, vagy azt keresve mozog, és ilyenkor találkozik a lakókkal. Mivel a poloskák bűzmirigyük váladékával védekeznek, ez további konfliktusokat okoz – mondta a témáról az Indexnek Kondorosy Előd, a Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon Karának entomológusa. A kutatók folyamatosan keresik a biológiai védekezés hatékony módjait. Például azt a rovarfajt, ami természetes ellensége lehet ezeknek a fajoknak.

A szamurájdarázs épp kibújik egy poloska petéjéből - Fotó: CHRIS HEDSTROM - Sciencemag.com

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás