Hirdetés
Hiába olcsó, mert kockázatos az itt maradó ukrán gabona
Az olcsó ukrán gabona akár harmadával nyomhatja le a magyar búza árát. A vásárlók ennek örülnének, ám nem mindenki van ezzel így. Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség tagozati elnöke szerint a pékipari termékek drágulását a beáramló olcsó ukrán búza veri le. A malmoknál csökken a liszt ára a búza árának zuhanása miatt, és ezt kénytelenek követni a pékek. Az ágazatban azonban nem csökken a bérköltség és drágul a csomagolás is.
A Sonline anyaga írt a hazai hatásokról. A nagybajomi Septe József, a Pékszövetség elnöke azt mondta, ágazati forrásokból úgy értesültek, hogy a malmokban a következő aratásig van elegendő búza. Amennyiben pedig ez így van, nincs szükségük az ukrán gabonára. A vállalkozások működését a kiszámíthatatlan a piaci helyzet nagyon megnehezíti, sok helyen tervezni nem, csak becsülni és reménykedni lehet. A minőségtől függően a búza ára januárban még 110 ezer forint és 180 ezer forint között ingadozott tonnánként, ebbe az árba szólt bele az olcsó ukrán gabona. A kukorica tonnáját 2022. késő őszén nagyjából 135 ezer forintért lehetett eladni, január végén pedig előfordult, hogy már csak 110 ezer forintos árban sikerült megállapodni.
Az ukrán gabona magyarországi megállása és haladása
Az ukrán gabona nem halad át Magyarországon, hanem itt ragad - ez pedig letörte az árakat és a belpiaci gabonakereskedelmet is leállította. Ráadásul megjelentek a nepperek is a piacon, amitől a magyar fogyasztókat meg kell védeni Nagy István agrárminiszter szerint.
A politikus úgy véli, a háború következményeinek enyhítésére megnyitott szolidaritási folyosó létrejöttét a jó szándék vezérelte, de nem töltötte be a szerepét. Ezzel szemben olyan csatornaként működik, amelyen keresztül Magyarországra és a környező országokba ömlik az olcsó ukrán gabona, amely nem megy tovább. Nagy István a Világgazdaságnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a rendszerben nagy az extraprofit, utalva arra, hogy féláron lehet hozzájutni a kétes eredetű gabonához. Hozzátette, hogy a magyar gazdákat igyekeznek állami intézkedésekkel megvédeni.
Az eszközök a veszélyek csökkentésére
Ezért rendeltem el a múlt héten minden, Ukrajnából érkező mezőgazdasági termék szigorú vizsgálatát - mondta még február közepén. Különbséget teszünk a gabonaszállítmányok között. Azok a tételek, amelyeket harmadik országba címeztek, soron kívül léphetnek be és hagyhatják el az országot - ahogyan azt egyébként a szolidaritási folyosó megnyitásakor eredetileg is terveztük. Természetesen ellenőrizzük azt is, hogy ezek a szállítmányok valóban átlépik-e kifelé is a határt. Viszont azokat a tételeket, amelyek magyarországi beszállításra érkeznek, nagyon szigorú növényegészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzésnek vetjük alá
Szigorítás az ellenőrzésben
A miniszter kifejtette, hogy a szigorú ellenőrzésekre azért van szükség, mert Ukrajnában olyan növényvédő szerek alkalmazása is engedélyezett, amelyeket az unió már rég kivont a forgalomból. Mindezen kívül az esetleges GMO-tartalmat is nagyon fontos kiszűrni, hiszen a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a szomszéd országban is jelen lehet az aflatoxin méreganyag. Kiemelte, azért, hogy eloszlassák a kételyeket a lakosságot tekintve, nem csak a most határon átjövő készleteket ellenőrzik, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés