Hiány és drágulás az idei fokhagymapiacon
Leállt a kínai export, ezért árrobbanás várható a fokhagyma piacán. Miközben Ázsia legnagyobb országa a COVID-19 koronavírus-járvány miatt teljesen leállította az Európai Unióba irányuló szállítását, az idei fokhagymaszezon kilátásai a kontinensen is bizonytalanok. A várakozások Magyarországon sem túl derűlátóak, mert a termést az aszály rontja, ráadásul a munkaerőhiány miatt egyre többen hagynak fel a fokhagyma termesztésével.
Nagyot ugorhat 2020-ban a fokhagyma ára, mert az Európai Unió vezető importőre, Kína a koronavírus-járvány miatt teljesen leállította a behozatalt. Mivel az európai közösségben kiürültek a fokhagymakészletek, az új szezon kezdetéig pedig még több hetet kell várni, az is előfordulhat, hogy rövidebb időre hiánycikk lesz a boltokban - írta meg a Magyar Nemzet.
Federica Girotto, az olaszországi Rovigóban működő Cervati Import Export elnöke úgy véli, hogy a kínai export stopja miatt az előző évhez képest akár 40 százalékkal is nőhet a fokhagyma ára az EU-ban. A szakember szerint a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az idei szezonban az időjárás eddig túl száraz volt, ráadásul a legtöbb termelő munkaerőgondokkal is kénytelen megbírkózni - írta a Magyar Mezőgazdaság.
Hirdetés
A hazai fokhagymatermesztők sem túl optimisták. Fekete János, az Országos Hagyma Terméktanács elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: az elmúlt években tovább csökkent a fokhagymával foglalkozó gazdálkodók száma. Míg korábban 900 és 1100 hektár között mozgott a magyar vetésterület, az idén alig haladja meg a 700 hektárt a termesztésbe vont terület mérete. A leállásnak a legnagyobb arányban a munkaerőhiány az oka. A fokhagymatermesztés ugyanis komoly élő munkaerőt igényel.
A szakember szerint a gazdálkodók összefogása eredményre vezethetne, ugyanakkor a közösen megvásárolt betakarítógépek használata sem jelentene tényleges megoldást, hiszen a legtöbb termelőnek egyszerre érik be a hagymája, és mindenkinek ugyanabban a rövid időszakban van szüksége rá.
Hullámzik az ár a fokhagymapiacon
A fokhagymapiac árai az elmúlt években nagyon változatosan alakultak: a betakarításkor általában nagyot esik a felvásárlási ár, a drágulás csak később indul be. A tárolás viszont többletköltséggel jár. Az őszi vetésnek jót tett, hogy tavaly volt némi eső, az idén tavasszal viszont komoly aszály szárítja a földeket. A legfőbb termesztőkörzetben, Makó térségében pedig kevés az öntözhető terület. A szárazság várhatóan hatással lesz a termésre is, így elképzelhető, hogy az eddigieknél is kevesebb magyar fokhagyma kerülhet a boltokba, pedig a hazai termelés így is csak a belső fogyasztás harmadát képes fedezni - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés