A világ egyik legnagyobb agrár-érdekeltséggel is rendelkező cége, a BASF világos és mérhető célokat határozott meg a vállalat működésében annak érdekében, hogy hozzájáruljon a fenntartható mezőgazdaság 2030-ig történő fellendítéséhez. Terveik szerint hozzásegítik a gazdákat ahhoz, hogy egy tonna megtermelt terménynél 30 százalékos CO2-kibocsátás csökkenést érjenek el. A termelés hatékonyságát hibrid búzák, gombaölő szer és feromonok fejlesztésével is javítják.

A cég mezőgazdasági divíziója a bevezetőben leírtak mellett évente 7 százalékkal növeli olyan megoldások értékesítését, melyeknek jelentős a fenntarthatósági hozzájárulása az élelmiszer ellátási értékláncon belül. Mindezeken túl a BASF több mint 400 millió hektárnyi mezőgazdasági földterületen vezeti be digitális technológiáit, melyeket a lehető legbiztonságosabb felhasználási útmutatóval kombinálnak, ezzel segítve a helyes alkalmazást. Az új kötelezettségvállalások elősegítik a BASF mezőgazdasági stratégiájának megvalósítását, amelyet 2019-ben indítottak el. A tervekről és a fejlesztésekről a vállalat online sajtótájékoztatót tartott, amin a Magro.hu is részt vett.

Online konferenciát tartott a BASF, amelyben a fenntarthatóbb és hatékonyabb gazdálkodáshoz fejlesztett termékekről és megoldásokról tájékoztatták a média képviselőit

Hozam, jól termelve

„A mezőgazdaság alapvető fontosságú a világ jólléte szempontjából. Az elkövetkező évtizedekben mezőgazdasági élelmiszer-termelő rendszerünk egyre gyorsabb átalakuláson megy keresztül annak érdekében, hogy elegendő egészséges és megfizethető élelmiszert biztosítson a növekvő népesség számára. Ugyanakkor ezzel egy időben enyhítenünk kell a rendszer bolygónkra gyakorolt hatását is. Ezt az átalakulást a nagyobb terméshozam iránti igény vezérli. Olyan hozamra van szükségünk, amelyet a társadalom szempontjából értékes módon termelünk meg, és amely kíméletes a Földdel, valamint segíti a gazdálkodók megélhetését is” – mondta Vincent Gros, a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziójának elnöke. „Kapcsolt ajánlatainkkal világszerte támogatjuk a gazdálkodókat abban: hogy közös munkával kedvező hatást gyakoroljunk a mezőgazdasági élelmiszerrendszerre.”

Azzal kapcsolatban, hogy a cég globális kötelezettségei hogyan jelennek meg az európai mezőgazdaság világában, Livio Tedeschi, a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziójának Európáért, a Közel-Keletért, Afrikáért és a FÁK-országokért felelős alelnöke fejtette ki a tervezett stratégiát: „Egy egészségesebb és fenntarthatóbb élelmiszer-termelő rendszer az európai zöld megállapodás (Green Deal) sarokköve. Noha a Termelőtől a fogyasztóig – Farm to Fork és a biodiverzitási stratégiák ütemterve és céljai még igen korai stádiumban vannak, az irányvonal egyértelmű. Azt várják az európai gazdálkodóktól, hogy tovább optimalizálják a ráfordításaikat, valamint segítsék a biológiai sokféleség növelését és az éghajlatváltozás mérséklését. Mindezt úgy, hogy közben fektessenek hangsúlyt a nagyobb fokú digitalizációra és az ökológiai gazdálkodásra.”

Alakul a Termelőtől a fogyasztóig elvrendszere

A BASF örömmel néz szembe a fenntarthatóbb mezőgazdasági élelmiszerrendszer kialakításában rejlő kihívásokkal. A fenntarthatóságra vonatkozó kötelezettségvállalás pedig fontos lépés a közös cél irányába. Tedeschi elmondta: „Bár még mindig úgy látjuk, hogy több párbeszédet kell folytatni a Termelőtől a fogyasztóig stratégia főbb elemeiről, úgy látjuk, hogy jó esélyünk van kedvező változást elérni. Az európai élelmiszer-termelés jövőjének alakítása olyan összetett átalakulás, amelyhez innováció és együttműködés szükséges. Minden érdekelt felet arra bátorítunk, hogy közös munkával találják meg a sikerhez vezető egyensúlyt a gazdálkodók, a mezőgazdaság és a jövő generációi számára.”

Éghajlattudatos gazdálkodás

A BASF továbbra is támogatja a gazdálkodókat abban, hogy hatékonyabbak legyenek a szén-dioxid-kibocsátás terén, és jobban ellenálljanak a változó időjárási körülményeknek. Ebben olyan technológiák vannak a segítségükre, amelyek növelik a terméshozamot, hatékonyabbá teszik a gazdaság irányítását, és csökkenthetik a környezetre gyakorolt hatásokat. Ugyanakkor a vállalat folyamatosan keresi annak módjait, hogy ösztönözze a CO2-hatékonyságot, és új értékáramokat teremtsen a termelők számára. A termények tonnánkénti CO2-kibocsátásának 30 százalékos csökkenését olyan termékek és megoldások segítik, melyek között a magas hozamú, éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó és stressznek ellenálló növényfajták nemesítése is szerepet kap. Utóbbiak csökkenthetik az ökológiai hatásokat, és növelik a gazdaság jövedelmezőségét a kihívást jelentő mezőgazdasági környezetben. A hibrid búzafajták például jelentős terméshozam-növekedést és magasabb minőségű vetőmagot eredményeznek.

Fenntartható megoldások kutatása és fejlesztése

A BASF célja azon fenntartható megoldások számának növelése. Ennek érdekében a cég folyamatos befektetéseket hajt végre a K+F portfóliójában, amelyet szisztematikusan a fenntarthatóság kritériumaira alapoz. A BASF kutatói és fejlesztői programja olyan megoldásokat tartalmaz, amelyek támogatják az erőforrások hatékony felhasználását, és csökkentik a környezeti lábnyomot. Ilyenek például a Revysol® gombaölő szerre épülő megoldások, amelyek a meglévő földterületeken a búza terméshozamának 4 százalékos növekedését eredményezik. Ezzel pedig lehetővé teszik, hogy a gazdálkodók gondoskodjanak a természetes élőhelyek védelméről. Ide tartoznak még az olyan biológiai megoldások is, mint a RAK® feromonok célzott alkalmazása, amelyek megzavarják bizonyos lepkék párzását, és így biztosítják a növények védelmét teljes életciklusuk során. Ez a megoldás kiegészíti a hagyományos növényvédelmet.

Egyensúlyra és fenntarthatóságra törekszik a BASF: többek között erről szólt a vállalat online konferenciája

Mindezeken túl a BASF teljes termékportfóliója tartalmát egyértelműen meghatározott és harmadik fél által hitelesített fenntarthatósági kritériumok alapján veti össze az erre kidolgozott ’Fenntartható megoldások irányítása’ módszerrel. A BASF Mezőgazdasági megoldások divíziója jelentősen hozzá fog járulni a BASF Csoport azon céljához, hogy 2025-re az úgynevezett Accelerator termékekkel – amelyek jelentősen hozzájárulnak az értékláncban a fenntarthatósághoz – elérjék a 22 milliárd euró összegű értékesítést. A Mezőgazdasági megoldások divízió célja, hogy fenntartható megoldásainak értékesítési részesedését évi 7 százalékra növelje.

Digitális megoldásokkal a hatékonyabb gazdálkodásért

A digitalizáció erőforrás-hatékonyabbá és fenntarthatóbbá teheti a mezőgazdaságot. A BASF ezért modern digitális eszközökkel nyújt segítséget a gazdálkodóknak abban, hogy növeljék vállalkozásuk nyereségességét, miközben csökkentik az ökológiai lábnyomuk méretét is. A digitális technológiák használata lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók kevesebb ráfordítással többet termeljenek, és hatékonyabbá tegyék a termőterületek monitorozásától az élelmiszer-ellátási láncig terjedő mezőgazdasági folyamatokat. A BASF xarvio™ digitális mezőgazdasági megoldásai lehetővé teszik a növényvédelmi termékek pontosabb kijuttatását, a tápanyag-gazdálkodást, az automatizált pufferzónákat és a biológiai sokféleség nyomon követését. A digitális eszközökkel a gazdálkodók nagy hányada érhető el, beleértve a kevésbé fejlett országokban tevékenykedőket is, és használatukkal bővíthetők az ismereteik és fokozható a fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságuk. A BASF célja, hogy 2030-ig összesen több mint 400 millió hektárnyi mezőgazdasági földterületen vezesse be a digitális technológiákat.

Különös gondosság és technológiai fejlesztések

A BASF nagyon komolyan veszi az emberi egészség és a környezet biztonsága iránti elkötelezettségét. Ezért minden terméket különös gondossággal bocsát a termelők rendelkezésére, hogy a termékek biztonságos használata a gazdaságban és a földeken egyaránt garantálható legyen. A vállalat hozzáférést biztosít a különös gondosság elve mentén kialakított eszközökhöz és szolgáltatásokhoz, amelyeket az egyes gazdálkodók mindennapi munkájához igazítanak. Ezek közé tartozik a védőfelszerelés, a személyre szabott képzés, a digitális megoldások, valamint az új és jövőorientált alkalmazási technológiák. Az easyconnect zárt áttöltési rendszert például partnereivel együtt fejlesztette ki, és a megoldást a mezőgazdasági iparág kulcsfontosságú szereplői is támogatják. A rendszer piaci megjelenése a 2021/22-es szezonban várható. Aki többet szeretne megtudni a BASF mezőgazdasági innovációs folyamatairól, látogasson el erre az innovációs honlapra.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás