A méhek és így a méhészek egyik legnagyobb ellensége a varroa atka, amely ellen vegyszerek helyett hamarosan már környezetkímélő módszerrel lehet harcolni. A méhgyilkos hivatalos neve ázsiai méhatka (Varroa destructor), amely rátapad a méhekre, hogy azok testnedvével táplálkozzon. Így azon kívül, hogy legyengíti a szervezetüket, egyéb kórokozókkal is megfertőzheti őket. Ezáltal pedig a kaptárba bejutva akár a teljes méhkolónia pusztulását is okozhatja.

Az ázsiai méhatka leginkább az Apis mellifera és Apis cerana fajokat támadja meg, de más, beporzást végző rovarokban is felfedezték már. Ilyen gazdatest lehet például a poszméh (Bombus pennsylvanicus), a ganajtúró (Phanaeus vindex) és a zengőlégy (Palpada vinetorum) is. Ezekben a rovarokban a méhatka nem szaporodik, de segítségükkel képes a terjedésre - írta a Greenfo.hu környezetvédelmi portál.

Hideg plazma védheti meg a méheket a varroa atka támadásától - képünkön maga az ázsiai méhatka (Varroa destructor)

A méhészeknek mindeddig nem állt rendelkezésére igazán hatásos védekezési mód a varroa atka ellen. A közelmúltban viszont olasz fizikusok egy csoportja felfedezte, hogy a hideg plazma segítségével úgy pusztíthatók el ezek az atkák, hogy a méhek ne kerüljenek veszélybe. Ráadásul a használat során semmilyen káros anyag nem keletkezik.

De mi az a hideg plazma?

A plazma ionizálással létrehozott forró gáz. Ennek szobahőmérsékleten előállított változata a hideg plazma, amely baktérium-, gomba- és vírusölő, ezért elsősorban élelmiszerek (gyümölcsök, húsfélék) és különböző felületek fertőtlenítésére alkalmazták. Azonban a méhészetben is lehet jelentősége, mert az elektromos háztartási gépeket gyártó brit Dyson cég a Liverpooli Egyetemmel közösen olyan szellőztetőrendszer kifejlesztésén dolgozik, amely a hideg plazma segítségével képes a beltéri levegőt atka- és allergénmentessé tenni. Az ő kutatásaikhoz kapcsolódva egy olasz startup cég, a Convective Knowledge fizikusai arra a következtetésre jutottak, hogy a hideg plazma eljárás a méhek atka elleni védelmére is jó lehet.

Ha ugyanis a kaptárakat úgy kezelik, hogy a méhek megmártózzanak a plazmában, a rajtuk élősködő atkák elpusztíthatók, még mielőtt elszaporodhatnának a kolóniában.

A laboratóriumokban végzett kísérletek sikeresek voltak, de a gyakorlati alkalmazás még odébb van. A következő fázis a módszer közvetlenül a kaptárakban való kipróbálása lesz, a cég jelenleg ehhez keresi partnereit - írta a greenMe.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás