Hiperspektrális érzékelés és mesterséges intelligencia: a talaj szén-dioxid-kibocsátásának nyomon követése
Az Illinois Egyetem kutatói laboratóriumi talaj hiperspektrális adatain alapuló új gépi tanulási módszerek segítségével pontos becsléseket adhatnak a talaj szervesszénszintjéről.
A talaj szervesszéntartalmának regionális, nemzeti vagy globális szintű megértése segítheti a tudósokat a talaj általános egészségi állapotának, a növények termelékenységének és akár a világ szénciklusainak előrejelzésében.
Klasszikus módon a kutatók talajmintákat gyűjtenek a terepen, majd visszaviszik a laboratóriumba, ahol elemzik az anyagot, hogy meghatározzák annak összetételét. Ez azonban idő- és munkaigényes, költséges, és csak bizonyos helyszínekre vonatkozóan ad felvilágosítást.
Hirdetés
Laboratóriumi talaj, hiperspektrális adatok
Egy nemrégiben készült tanulmányban az Illinois Egyetem kutatói azt állítják, hogy a laboratóriumi talaj hiperspektrális adatain alapuló új gépi tanulási módszerek ugyanilyen pontos becsléseket adhatnak a talaj szerves szén-dioxid-kibocsátásáról. Tanulmányuk megalapozza a légi és műholdas hiperspektrális érzékelés használatát a felszíni talaj szervesszéntartalmának nagy területeken történő nyomon követésére.
A tanulmány vezető szerzője, Sheng Wang és munkatársai az USDA Natural Resources Conservation Service nyilvános talajspektrum-könyvtárát használták fel, amely több mint 37 500 terepen gyűjtött adatot tartalmaz, és az Egyesült Államok összes talajtípusa szerepel benne. A talaj egyedi spektrális sávokban veri vissza a fényt, amelyeket a tudósok a kémiai összetétel meghatározásához értelmezni tudnak.
A gépi tanulási algoritmusok teljes skálája
Andrew Margenot, a növénytani tanszék adjunktusa és a tanulmány társszerzője szerint a széntartalmat egy ismeretlen minta beolvasásával és egy évtizedek óta használt statisztikai módszer alkalmazásával lehet meghatározni. „Itt azonban megpróbáltunk átvilágítani nagyjából minden lehetséges modellezési módszert. Tudtuk, hogy ezek közül néhány modell működik, de az újdonságot a skála jelenti, és az, hogy a gépi tanulási algoritmusok teljes skáláját kipróbáltuk.”
Miután a talajkönyvtár alapján kiválasztották a legjobb algoritmust, a kutatók szimulált légi és űrből származó hiperspektrális adatokkal tették próbára. A várakozásoknak megfelelően modelljük figyelembe vette a felszíni spektrális felvételekben rejlő „zajt”, rendkívül pontos és nagyméretű képet adva vissza a talaj szervesszéntartalmáról.
Kaiyu Guan, a kutatás vezetője, az ASC alapító igazgatója, az NRES docense elmondta: „Ez a munka megalapozta a hiperspektrális és multispektrális távérzékelési technológia használatát a talaj szén-dioxid-tulajdonságainak talajfelszíni szintű mérésére. Ezáltal lehetővé válik a skálázás mindenhol.”
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés