Már a történelemkönyvek is arról szólnak, hogy lovas nemzet a magyar. Ehhez képest egyre kevesebben foglalkoznak lótenyésztéssel, így egyre kevesebb ló van az országban. A helyzet Somogy megyében is aggasztó a sonline.hu által készített riport szerint.

Aggasztó a helyzet Somogyban. Régen szinte hétről hétre lóversenyeket rendeztek a lótenyésztők. A kis falvak egyik legfontosabb szórakozási lehetőségei voltak ezek az események. Egy versenyre azonban mentőt és állatorvost is hívni kell, ami jelentős költségeket ró a szervezőkre. Ezért, valamint a kiöregedő tenyésztők miatt egyre kevesebb ilyen rendezvényt rendeznek a megyében.

Támogatásokban pedig nem igazán dúskál a lovas ágazat, valamint az információáramlás sem akadálytalan. Arról is csak hallomásból, szinte véletlenül értesültek a gazdák, hogy csikót fialó kanca után 500 eurós támogatásban részesülhetnek a tenyésztők, amennyiben regisztrálják növendékeiket.

Egyre kevesebb ló van hazánkban
 

A régi nagy ménesek közül már nem sok működik ls egyre kevesebben tenyésztenek már lovakat Magyarországon. Ennek egyik legfőbb oka, hogy igen drága mulatság. A fedeztetés ára 30 ezer forinttól akár milliós nagyságrendig is terjedhet. Ezzel szemben egy csikó ára nem feltétlenül téríti meg a költségeket. Így csak azok tenyésztenek, akik tényleg nagyon szeretik a lovakat, van rá fedezetük, s kihívást éreznek ebben.

Sokak szerint az őshonos lovakra irányuló pályázati lehetőség jót tehet az ágazatnak. Rengetegen pályáztak a rendelkezésre álló forrásra, viszont semmi információ nem érkezett még, hogy nyert-e valaki. Az érintettek szerint fontos lenne, hogy még egyszerűbbé és gördülékenyebbé tegyék a folyamatot, hiszen a pályázati idő alatt is költséges feltételeknek kell megfelelni.

A nemzetközi piac sem túl kedvező most. Néhány évvel ezelőtt nagy kereslet volt itthon is a minősített lovakra, de egyre kevesebbet fizetnek értük.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2016. június elsejei adatai alapján az ország lóállománya 56 ezer egyed volt, ezen belül a kancaállomány 28 ezer. Az MTI által nemrégiben közölt KSH-adatokból kiderül, hogy 2012-ben 77400 ló volt az országban, így négy év alatt 21 ezer egyeddel csökkent a számuk.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás