Sok gazda vetett ősszel búzát és repcét. Ezek a növények már zöldülnek a határban. Sok helyen szépen, de vannak tájegységek, ahol nem túl rózsás a helyzet. Körképünkben annak jártunk utána, mi a konkrét helyzet az őszi búza és repce terén.

Őszi kalászos körkép

Hazánkban nagyon sok gazda foglalkozik őszi kalászosokkal, így ez a téma sokakat érint. Általánosságban jellemző, hogy a vetések java része kikelt, megfelelő nitrogén hatóanyag kijuttatással elkezdett szépen növekedni, viszont az elmúlt hetekben a fejlődés megtorpant. Ennek fő oka a vízhiány, ami mostanában sújtja hazánk szántóföldjeit. Aki nem tud öntözni, nehéz helyzetbe kerülhet, ha a következő napokban nem érkezik meg a várva várt csapadék. A fejlődés ezen szakaszában ugyanis nagyon fontos a megfelelő mennyiségű víz a növények számára. Csapadék hiányában sajnos meg van az esély arra, hogy idén ne az optimista forgatókönyv szerint alakuljon az őszi kalászosok termésmennyisége hazánkban.

A csapadék hiánya mellett más is fejtörést okoz jelenleg a gazdáknak. Ilyen például a számos táblában jellemző tünet: a levelek hegyeinek száradása. Ennek több oka lehet:

  • az elmúlt napok hajnali fagypont alatti hőmérséklete,
  • valamilyen gombabetegség megjelenése a táblában, amely ellen megfelelő szerekkel tudunk védekezni, amíg legalább is kórképet nem mutatnak.
  • kártevők megjelenése a kalászosok között. Rovarölő szerekkel hatékonyan fel lehet lépni ellenük, de a legfontosabb azt megállapítani, hogy pontosan milyen kártevő károsít növényeinkben, ekkor lehet ugyanis célzottan védekezni ellenük.

Amennyiben gyomosodna a tábla, lehet gyomirtó szereket használni, de szigorúan csak kellő odafigyeléssel! Át kell fésülni a táblát, fel kell mérni, hogy milyen gyomok vannak a vetésben és aszerint választani megfelelő gyomirtó szert. Amennyiben egy elvégzett kezelés után nem látszik javulás, kipróbálhatunk másik gyomirtót, ügyelve arra, hogy ugyanolyan hatóanyagú szereket egymás után ne használjunk, mert ha először nem hatott, később sem fog, csak felesleges pénzkidobás lesz a művelet.

Mi a helyzet a repcével?

A repcés gazdák sem lehetnek felhőtlenül boldogok, sőt! A csapadék hiánya a repcésekben is megmutatkozik. A fejlettség sok helyen elmarad az ilyenkor várttól, alig érik el az egy méteres magasságot és máris virágba borultak a növények. A fagyok sem voltak jó hatással a repcére: ahol komolyabban megcsípte a fagy a növényeket, a virágok kifehéredtek és lehullottak. Értelemszerűen ezeken a területeken terméscsökkenéssel kell számolniuk a gazdáknak. Visszatérve a csapadékra: a helyzet itt is ugyan az, mint a kalászosoknál: ha nem kap nedvességet a repce pár héten belül, nem remélhetnek sok jót a gazdák termésmennyiség terén.

Szépen sárgul a határ, mégsem lehetnek teljesen elégedettek a repcés gazdák
 

Általánosságban véve a kártevők még nem okoznak nagy problémát a repcében, a gyomok viszont annál inkább! A repce egy igényes növény, folyamatos törődést és odafigyelést igényel. Ha valaki nem tud 100 százalékosan figyelni a repcére, inkább bele se kezdjen a termesztésébe.

A gyomosodást még virágzás előtt kell visszaszorítani a repcében, így terméskieséstől nem kell tartani. Az a gazda, aki elhanyagolta a növényeit és virágzás után kezdene el gyomot irtani a repcésében, ne számítson semmi jóra. Ebben a fázisban akár 50 százalékos terméskiesést is okozhatunk egy rosszul időzített gyomirtással, ezért alaposan meg kell gondolni, van-e értelme a vegyszerezésnek. Alaposan szemügyre kell venni a gyomokat, megvizsgálni, hogy van-e olyan gyom, amit a repce nem tud túlnőni és csak a legvégső esetben szabad virágzáskor vegyszeres gyomirtásba kezdeni.

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás