Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

A patkányok gyakran nem szívesen látott vendégek a kertekben. Károsítják a növényeket, rágják a hagymákat, szennyezik az élelmiszereket, betegségeket terjesztenek, stb.

Még a szemét- és komposzthalmok is aranybányák ezeknek a rágcsálóknak, mivel gyakran tartalmaznak olyan hulladékot, amelyet elfogyaszthatnak. (Fotó: Pixabay)

Mi vonzza a patkányokat a kertbe?

De ki hívta oda őket? Lehet, hogy nem tetszik ez a válasz, de valószínűleg maga az ember. A patkányok mindenevők, és szinte bármit megesznek – gyümölcsöt, zöldséget, diót, magvakat, morzsákat, maradékot és állateledelt. Még a szemét- és komposzthalmok is aranybányák ezeknek a rágcsálóknak, mivel gyakran tartalmaznak olyan hulladékot, amelyet elfogyaszthatnak.

A kert meleg, meghitt, védett légköre pedig még vonzóbbá válik, amikor elrejtőzhetnek, és felnevelhetik utódaikat. Tehát ha sűrű növényzettel, benőtt területekkel és törmelékkupacokkal rendelkezik valaki – a patkányok rendszeres látogatói lesznek, egészen addig, amíg már az embernek nem lesz ott semmi keresnivalója!

Az otthon vagy a fészer alapjaiban lévő rések vagy lyukak belépési pontként szolgálhatnak. Agggodalomra azonban semmi ok! Vannak olyan trükkök, megoldások, amelyekkel túl lehet járni ezeknek a kitartó rágcsálóknak az eszén, és végleg távol lehet tartani őket a kerttől!

1. Szerezzen be egy macskát!

Oké, őszintén szólva, a legtöbb jól táplált, puha házimacskát valószínűleg a legkevésbé sem érdekli, hogy Tom és Jerry-akcióban vegyen részt a kertben. De a patkányok ezt nem tudják! Még ha az adott macska nem is a legtehetségesebb vadász, elég csak a kertben ácsorognia, hogy kirázza a hideg a patkányt!

Termesszen macskamentát, azzal ösztönözve a macskaféléket, hogy több időt töltsenek a szabadban.

2. Használjon hagymát a patkányok elriasztására!

Azt sohasem fogjuk megtudni, hogy a fokhagyma valóban taszítja-e a vámpírokat, de azt biztosan állíthatjuk, hogy a rágcsálókat távol tartja a hagyma! Ha nem tud nagy mennyiséget termeszteni a kertjében, a hagyma stratégiai elhelyezése cserépben biztosan segít.

Vagy egyszerűen vegyen egész hagymát, aprítsa fel darabokra, és helyezze a feltételezett belépési pontokra. Ha van néhány fura lyuk a földben, dobjon oda is néhány darabot. A patkányok utálják a nyers hagyma csípős illatát, és már odébb is állnak!

Azonban gyanútlanul főtt hagymát is esznek, ami lassan és fájdalmasan öli meg őket?

3. Próbálja ki az ammóniát!

Úgy tűnik, hogy a patkányok ugyanúgy sok mindent szeretnek és utálnak, mint mi!  Vegyük például az ammónia szagát, amely  a vizeletre, esetleg a ragadozókra emlékezteti őket.  Félelem vagy taszítás, egyre megy: működik!

Készítsen oldatot két csésze ammónia, egy negyed csésze víz és két teáskanál mosószer összekeverésével. Tartsa ezt a tálat olyan helyeken, ahol gyakran előfordulnak a patkányok, és többé nem jönnek oda. Ebbe az oldatba márthat vattagombócokat, és szétterítheti azokat, de ne tegye közvetlenül zöldségek, gyümölcsök és más ehető ételek mellé. 

4. Vonzza be a patkányokat zsákmányoló madarakat!

A ragadozó madarak jelentős gyógymódot jelenthetnek a kertben lévő patkányok problémájának kezelésében. Sólymok, sasok és baglyok előszeretettel zsákmányolnak patkányokat.

Ezenkívül a patkányok elég okosak ahhoz, hogy elkerüljék az összecsapást a ragadozó madarakkal. Valószínűleg nem állnak le harcolni velük, és kétszer is meggondolják, mielőtt újra bemennének a kertbe. Helyezzen el néhány madárfürdőt, ülőrudat és fészkelődobozt, hogy megtegye az extra mérföldet a madarak fogadásában, vagy termesszen őshonos növényeket, amelyek becsalogatják őket.

5. Termesszen patkányokat taszító gyógynövényeket!

Ha azt szeretné, hogy kertje finom és patkánymentes legyen, termesszen gyógynövényeket! A fűszernövények, mint a menta, a bazsalikom, a fokhagyma, az oregánó, a levendula és a kakukkfű erős illata  elnyomja finom szaglásukat.

Hozzon létre egy kerti szegélyt ezekkel a gyógynövényekkel, hogy alaposan megerősítse és blokkolja az árnyékos belépési pontokat. Ez esztétikus megjelenést kölcsönöz a kertnek, és természetes védelmet biztosít ezekkel a makacs betolakodókkal szemben.

6. Patkánycsapdák, amelyek nem ölnek

Ezek a csapdák elevenen befogják a patkányokat anélkül, hogy egyetlen szőrt is megsértenének rajtuk! Ha egyszer sikerrel járt a csapdába ejtés, vigye őket valahova messzire, és engedje el őket!

Ezekben a csapdákban több patkány is elfér, ezért várja meg, amíg összegyűlik a csapat, majd vigye ki őket egy kis családi kirándulásra – vagy jelen esetben kiutasításra! Ne hagyja felügyelet nélkül ezeket a csapdákat, mert étel vagy víz nélkül elpusztulhatnak.

7. Használjon ultrahangos hangmodulokat!

Sok kütyü olyan ultrahang-frekvenciákat használ, amelyek a mi fülünk számára hallhatatlan, de csendesen olyan hangot és rezgéseket generálnak, amelyek elriasztják a patkányokat. És vannak napelemesek is a piacon. Így egyszerűen ott lehet hagyni őket a napsütötte kertben a vonzó növények közelében, és a napsütésben feltöltődnek, és elvégzik a patkányriasztás feladatát!

Ez egy kiváló környezetbarát módja annak, hogy megszabaduljunk a patkányoktól a kertben. A technológia humánus módszer a patkányok elriasztására, és könnyen elérhető az interneten.

8. Vegye igénybe szakértő segítségét!

Ritka esetekben előfordulhat, hogy a patkányok már átveszik a hatalmat, és ezek a megelőző intézkedések nem segítenek megoldani ezt a problémát! A legvégső megoldás a szakemberek segítsége. Képzettek arra, hogy ne csak a problémát javítsák ki, hanem azonosítsák a kiváltó okot is, és hosszú távú megoldásokat kínáljanak. Érdemes tehát megfizetni őket!

(Forrás: balconygardenweb.com)

Megosztás

További híreink

A közepes gazdaságok előretörése: Új korszak a magyar agráriumban?

2024.11.10.

Jelentős eltolódás következett be az elmúlt tíz évben a hazai agrárgazdaság birtokszerkezetében: a legnagyobb arányban a 100 és 300 hektár, majd ezt követve az 500 és 1000 hektár közötti területtel rendelkező gazdaságok száma bővült. A legkisebb és a legnagyobb méretkategóriában pedig folyamatos a csökkenés, a középbirtokok erősödnek.

Korai emésztési kihívások borjaknál – a kezdő takarmány szerepe az elválasztás sikerében

2024.11.10.

Az elválasztáskor az éretlen gyomor-bélrendszer a fő oka a borjak kérődzésre való átállása során fellépő komplikációknak. Az újszülött borjak monogasztrikusan működnek, a nyelőcső a bendő megkerülésével a kolosztrumot, majd a tejet a bendő megkerülésével a hasnyálmirigybe irányítja.

Harc az afrikai sertéspestis ellen: drasztikus intézkedések a vaddisznó-populációban

2024.11.10.

Hazánk egyik legismertebb és legelterjedtebb vadfaja volt a vaddisznó, egészen az afrikai sertéspestis megjelenéséig. Rendkívüli alkalmazkodóképessége tette lehetővé országos jelenlétét, a vírus azonban teljesen átírta az addigi gyakorlatot, és a betegség megfékezése érdekében, diagnosztikai céllal jócskán le kellett apasztani a vaddisznó-populációt.

Szükség van-e még emberi munkaerőre a jövő mezőgazdaságában? A szelektív betakarítás dilemmája

2024.11.10.

A mezőgazdasági robotikában a legnagyobb munkaerő-megtakarítást a szelektív betakarítás automatizálásával lehet elérni. Ez jelenti azonban a legnagyobb technikai kihívást is.

A valóság és a sci-fi között: Mi áll az autonóm mezőgazdaság útjában?

2024.11.09.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm gazdálkodás egyik úttörője osztotta meg nézőpontját az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban a futurefarming.com olvasóival. Mint az elsők egyike, aki autonóm traktorokból álló flottát üzemeltetett, Rupp egyedülálló betekintést nyújt abba, hogy miért lehet egy szabványos autonóm traktor gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált szántóföldi robot. Feltárja az autonóm gazdálkodás valóságát, és azt, hogy mit jelenthet ez a mai gazdák számára.

Mérje meg a burgonyáját digitálisan: Az AVR osztályozó rendszere forradalmasítja a betakarítást

2024.11.09.

A belga gépgyártó AVR Machinery osztályozó mérőrendszert vezet be a Puma 4.0 önjáró burgonyabetakarító gépen. Egy kamerarendszer segítségével a burgonya azonosítható és mérhető, így a gazdák betekintést nyerhetnek a burgonya terméshozamába.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 70 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás