Rövid cikksorozatunk első részében áttekintettük, hogy milyen az egészséges tyúk, és hogy lehet megelőzni a betegségeket. Most összegezzük, hogy milyen betegségek támadhatják meg szárnyasainkat!

Érdemes előre leszögezni, hogy a betegségek kezelését az állatorvosra kell bízni. A tünetek gyors felismerésével viszont időt nyerünk, hogy előbb megkezdődhessen a kezelés.

4 főbb csoportba sorolhatók a tyúkbetegségek:

  • fertőző betegségek (vírusos és baktériumos)
  • élősködő okozta megbetegedések
  • gombák okozta megbetegedések
  • egyéb betegségek

Elsőként nézzük, hogy mik a tünetei a fertőző betegségeknek:

Atipikus baromfipestis esetén a tyúk étvágytalan, magas a láza, zöldes és híg az ürüléke. A megbetegedést azonnal jelezni kell az illetékes állategészségügyi hatóságnál! Az állatokat le kell vágni!

Így néz ki, ha hímlője van a tyúkunknak. Fotó: lah.de

Ha szemölcsszerű csomókat (borsó vagy cseresznye méretű) találunk a taréjon, toroklebenyen, az orrlyukaknál, a füllebenyeken, vagy akár máshol a testen, akkor baromfihímlőről van szó. További tünet, hogy sárgás váladék rakódik a csőrre és a torokra. Csak az enyhén megbetegedett állatokat lehet gyógyítani. A fiatal jércéknek adható be a védőoltás.

A leukózis következtében a tyúkok lefogynak, taréjuk és toroklebenyük fakóvá, majd sárgássá válik. Nincs rá gyógymód.

Főleg rossz körülmények között tartott idős tyúkokra veszélyes a baromfigümőkór. Veszélyessége abban áll, hogy a szarvasmarhát, lovat, sertést is megfertőzheti. A beteg állatok lefogynak, taréjuk és toroklebenyük elhalványodik. Gyógyítása lehetetlen.

Az atipikus baromfipestishez hasonlóan a baromfikolera is bejelentés köteles! Szerencsére manapság már ritkán fordul elő. Bágyadtság, étvágytalanság, és vizenyős, részben véres ürülék jellemzi. Súlyos esetben légszomj és ízületi duzzadás is jelentkezhet. Gyors lefolyású, néhány óra vagy nap alatt pusztuláshoz vezet.

A tojáshéj elvékonyodik, vagy deformálódik a bronchitisz miatt. Fotó: lah.de

Csibéknél jelentkezhet léghiány, hörgés, tüsszögés, később váladék folyhat az orrból, lefogynak, tollazatuk borzas lesz (bronchitis). Jércéknél és fiatal tyúkoknál általában gond nélkül zajlik le a betegség, az elhullás kismértékű. Kezelés nincs, de vitaminokkal, antibiotikummal a kór kordában tartható.

A nevelés alatt elkövetett hibák (pl: nem megfelelő hőmérséklet) megbosszulhatják magukat például baromfitífuszként. A csibék legyengülnek, szárnyaikat leengedik, keresik a meleget, étvágytalanok, ürülékük sárgás-fehértől zöldes színűig bármilyen lehet. Odafigyeléssel megelőzhető a baj, de kezelésére nincs sok esély.

Bélgyulladást okozhat a rossz összetételű vagy romlott takarmány. Ezt azonnal cserélni kell, az új takarmányhoz faszenet kell keverni, víz helyett kamillateát vagy mentateát kell adni, és meleg helyre kell vinni az állatokat.

A betegség következtében a máj megnagyobbodik. Fotó: lah.de

Az agyat és az idegeket támadja meg a Marek-féle tyúkbénulás. Tünetei: lógó szárny, bizonytalan, ingó járásmód, természetellenesen behajlított lábak, szürkészöld szem, csipkés szélű pupilla. Megelőző oltással lehet ellene védekezni.

Ha gennyes orrváladékozást, fej rázást, tüsszögést, légzési problémákat, hörgő és csipogó zörejeket, vagy az orrnyílás és szemek környékén duzzanatot észlelünk, akkor náthás a tyúkunk. 1-5 nap alatt lefolyik a betegség.

A kakasok párzása, a tyúkok szakszerűtlen vizsgálata vagy csipkedés miatt alakulhat ki a petevezeték-gyulladás. Kezelése nem lehetséges, ezért érdemes a megelőzésre (tiszta, élősködőktől mentes fészekalom) figyelmet fordítani.

Folytatásunkban az élősködők és gombás fertőzések okozta tünetekről olvashat.

Forrás: Beata & Leopold Peitz – Tyúktartás

Ha lemaradt az első részről, itt elolvashatja:

I. rész,

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás