„Termények mintavétele, minősége és a befolyásoló körülmények” címmel tart előadást Párkányi Gábor, az SGS Hungária Kft. Agriculture, Food and Life üzletágvezetője a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán. A szakember a raktározási problémákon kívül arról is fog beszélni, hogy mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy a mintavétel is reprezentatív lehessen. Ugyanis nagyon lényeges, hogy a terményből megfelelő átlagmintát tudjanak venni, valamint az, hogy tárolás alatt ne legyen állag- és kondícióprobléma, illetve érték- és mennyiségi veszteség. Kiderül majd az is, hogyan lehet elkerülni a penészes foltok és kérgek kialakulását a betárolt gabonákon. A szakembert a terménytárolásról és a mintavételezésről kérdeztük.
Párkányi Gábor, az SGS Hungária Kft. Agriculture, Food and Life üzletágának vezetője
Mi a megoldás a szennyezett, fertőzött részek megtalálására a betárolt terményben? Miért kell ezeket vizsgálni? Mindenképpen érdemes vizsgáltatni a terményt, például azért, hogy a „Szántóföldtől az asztalig” programban részt vevő gazdák már a termékfázis elején biztonságosabbá tegyék az élelmiszerláncot. De a minősítés saját érdek is, mert, ha a termelők nem vizsgáltatják meg a terményt, akkor nem lehetnek biztosak az egyes paraméterek pontos értékében. Ha nem tudják, mennyi a fehérje és az olajtartalom, csak alacsonyabb áron tudják értékesíteni a terményt. Ha pedig kirobban egy minőségi botrány egy gyárban, vagy malomban, akkor elkezdik feltérképezni, hogy honnan jött a, például, toxinos, vagy szermaradványos áru. Ilyenkor pedig a minősítés hiányában fennáll a veszély, hogy a végén azé lesz a felelősség, akinek nincs meg a papírja, amivel igazolni tudja a terménye tisztaságát. Mivel vizsgálják a terményeket? A helyszíni gyorstesztek arra jók, hogy kiderítsék: van-e a terményben szennyeződés. Mennyiségi meghatározásra rendkívül fontos a mintavételek, a minősítés és a laborfázis szakszerűsége. Erre a nagy teljesítményű folyadékkromatográfia (HPLC) alkalmas. Ehhez pedig alapos mintavétel kell, mert a fertőzöttség eloszlása nagyon heterogén lehet. Mennyire kifizetődő egy ilyen vizsgálat? Nem mindegy, hogy 13 vagy 13,5 a fehérje értéke a búzának, illetve, hogy 46 vagy 47 az olajtartalom a napraforgóban. Ez több ezer forintot is számíthat tonnánként. Egy 50 ezer forint/tonna értékű terménynél a 150-200 forintos tonnánkénti minősítési összeg elenyésző. Ha pedig a gazdák összeállnak a környező településeken, csökkenthetik a költségeket. Az előadásomban beszélek majd az idei termények minőségéről, hogy a statisztikák szerint mi volt jó, és mi volt rossz a betároláskor. Kitérek majd az alap paramétereken kívül a toxinokra, a szermaradványokra, de még a ritkán ugyan, de azért előforduló, külföldről bekerülő GMO-s terményekre is.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Milyen volt idén a gabonák szennyezettsége? A toxinok szempontjából érdekes ez az évjárat, mert csapadék és szárazság is volt. Jelen vannak a fuzárium gombák toxinjai, ugyanakkor az aflatoxin és az ochratoxin is több helyen felbukkant. Szerencsére a méréseink átlaga nem haladja meg az EU-határértéket, de vannak tételek, amelyek viszont igen, úgyhogy a kockázat valós. Nem kell pánikba esni, de meg kell találni és ki kell szűrni azokat a tételeket, amelyikek szennyezettek. Mire tér majd még ki az előadásában? A szermaradványoknál, a gázosító anyagok közül a foszfin maradékról fogok még beszélni a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán. Elmondom majd, hogy miért fontos ez a gazdáknak. Továbbá megmutatom azt is, hogy a preventív védekezéseknél mire érdemes figyelni, miért érdekes ez a betároláskor. Ami pedig a minőség szempontjából érinti a gazdákat, az a toxinokra és a szermaradék értékekre vonatkozó, egyre szigorodó EU-szabályozás. Ezekre oda kell figyelni, mert például, ha a kukorica ősszel a betakarítás után kap egy preventív kezelést, majd még azon az őszön kijön egy rendelet, ami tavasszal lesz hatályos és amiben szigorítanak a határértékeken, akkor bizony várhatunk, hogy mikor bomlik le annyira a hatóanyag, hogy szállítható legyen a tétel. Ezért nagyon fontos naprakésznek lenni, amiben igyekszünk is segíteni a gazdálkodóknak.

Tudjon meg még többet a terménykezelés lehetőségeiről és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2018. december 13-án vagy Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás