Magyarországon is érvényesek olyan környezetvédelmi rendelkezések, amelyeket az állattartók kötelesek figyelembe venni és korszerűsíteni telepeik trágyarendszerét. Különösen a hígtrágya gyűjtését, tárolását és kijuttatását. A korszerűsítést az Unió támogatja, ám egy jól működő, korszerű trágyarendszer kiépítése nem egyszerű.

Magyarországon is hatályba léptek azok a környezetvédelmi rendelkezések, amelyek a talaj és vízbázis védelmét, továbbá a hatékony tápanyag-gazdálkodást szolgálják. Ennek megfelelően az állattartók kötelesek korszerűsíteni telepeik trágyarendszerét, különösen a hígtrágya gyűjtését, tárolását és kijuttatását. A rendelkezések az EU-s szabályozással összhangban vannak, és a korszerűsítést szolgáló beruházásokat az Unió támogatja. Nem mindegy, hogy a kötelező fejlesztéssel jól működő, korszerű trágyarendszer épül-e meg, vagy új, eddig nem ismert problémákkal bővül a trágyatelepi nehézségek. A hatékony hígtrágya kezelés összefoglalóját az Őstermelő Gazdálkodók Lapja készítette el.

Hogyan építhető problémamentes hígtrágya rendszer?

A következőkben a trágyarendszer korszerűsítésének azokat a kritikus pontjait foglaljuk össze, ahol alapvetően eldől az új trágyatelep jövőbeni sikere vagy kudarca.

Fontos a hígtrágya korszerű kezelése a telepeken

Nem mindegy, hogy a kötelező fejlesztéssel jól működő, korszerű trágyarendszer épül-e meg, vagy új, eddig nem ismert problémákkal szembesül a trágyatelep.

Magyarországon is hatályba léptek azok a környezetvédelmi rendelkezések, amelyek a talaj és vízbázis védelmét, továbbá a hatékony tápanyag-gazdálkodást szolgálják. Ennek megfelelően az állattartók kötelesek korszerűsíteni telepeik trágyarendszerét, különösen a hígtrágya gyűjtését, tárolását és kijuttatását. A rendelkezések az EU-s szabályozással összhangban vannak, és a korszerűsítést szolgáló beruházásokat az Unió támogatja. Nem mindegy, hogy a kötelező fejlesztéssel jól működő, korszerű trágyarendszer épül-e meg, vagy új, eddig nem ismert problémákkal bővül a trágyatelepi nehézségek. A hatékony hígtrágya kezelés összefoglalóját az Őstermelő Gazdálkodók Lapja készítette el.

Tervezés

A legfontosabb dolog a megfelelő beruházási technológiai terv kidolgozása. Ehhez trágyatechnológiai szakemberre van szükség.

Elemezni kell az állattartó telep adottságait, a tenyésztési rendszerét, tartástechnológiáját, műszaki állapotát, a talaj és a domborzati viszonyait. Ezek alapján készíti el a szakember a nyers trágyatechnológiai tervet, amit a telep vezetésével történő egyeztetés során tökéletesít. Ezután jöhet az építési és vízjogi engedély, és a kiviteli tervek elkészítése. Fontos, hogy a tervezés alatt végig megmaradjon a technológiai kontroll, a trágyatechnológiai szakember koordináló szerepe.

A kivitelezés szakszerűsége, a beépített anyagok minősége

Fontos a megfelelő anyagok, technológiák és kivitelezők kiválasztása. A döntés előtt kérje ki a témában jártas trágyatechnológiai szakember véleményét. Csak kipróbált, hosszú távon is hibátlanul működő anyagok, technológiák beépítését fogadja el.

Gépészeti berendezések szakszerű méretezése, minősége

A trágyarendszerek központi gépe a trágyaszivattyú, a homogenizáló keverő és szükség esetén a szeparátor. A korszerű, víztakarékos rendszereknél sokkal fontosabb a megfelelő gép szakszerű méretezése (kiválasztása), mint korábban.

A homogenizáló keverők szerepe felértékelődött, mióta szigetelt tározókat kell építeni, 6 havi tározókapacitással. A fóliaszigetelésű földmeder markolással nem tisztítható, ezért kijuttatás előtt a tározók tartalmát a medrek eliszaposodásának kivédésére homogenizálni kell.

Biológiai trágyakezelés, trágyabontó oltóanyagok

Az állattartó telepek a korszerű trágyabontó oltóanyagokat az elmúlt évtizedben kezdték használni. Ezek az enzimes-baktériumos szerek (úgynevezett bio-enzimek) kiemelten hatékony eszközök a trágya szilárd fázisának elbontásában. Rendszeres használatuk nagymértékben csökkenti a trágyarendszer üzemelési problémáit. Javítják a trágya mozgási képességét, ami lehetővé teszi a mosóvíz felhasználás további jelentős csökkentését. Megakadályozzák a trágyaiszap kiülepedését a csatornákban, aknákban és a tározómedencékben. Kedvezően hatnak az istállóklímára, csökkentik a szag-, és ammónia emissziót.

A trágyabontó oltóanyagok fajlagos költsége kifejezetten kedvező. Természetesen itt is érdemes kipróbált készítmények, és tapasztalt szakemberek alkalmazása.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás