Magyarországon a klímaváltozás miatt olyan idegen, invazív állat- és növényfajok jelentek meg, mint a harlekinkatica, az ázsiai poloska vagy az ecetfa, a turkesztáni szil vagy a vadszőlő. De hogyan hatnak ezek az állatok és növények a hazai erdőgazdálkodás folyamataira? Az Élő bolygónk oldal számolt be a témáról, ezt az anyagot szemléztük. A felmelegedésnek és a lehűlésnek van egy természetes rendszeressége, ami több 1000 évben mérhető. Ezeket a ciklusokat rövidíti le az emberiség tevékenysége. A klímaváltozást és a globális felmelegedést az üvegházhatás okozza. Erről a megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás tehet, mert így a Földön keletkező hő nem tud elszökni a légkörön kívülre – mondta Tóth Károly, a Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese.
A hazai erdőgazdálkodás több új, invazív fajjal találkozik az erdőkben, ilyen a vadszőlő is (képünkön)
Durván beavatkoztunk a természet rendjébe, erre pedig nagyon nem tetsző válaszokat ad a természet – folytatta Tóth Károly, aki szerint a klímaváltozástól nem függetlenül jelentek meg olyan invazív fajok is Magyarországon, mint például az ázsiai poloska és a harlekinkatica.  További özönfajok a gyapottok-bagolylepke, a tölgy-csipkéspoloska vagy a szelídgesztenye-gubacsdarázs is. Normál esetben a tápláléklánc szereplői reagálnak az egyes fajok túlszaporodására, és helyreáll a természetes egyensúly. Ezen rovarok esetében azonban – mivel óriási a számuk, és nincs elegendő ellenségük – ez már nem történik meg.
Ráadásul a növények között is találhatók inváziós fajok. Ilyen az ecetfa, a kései meggy, a turkesztáni szil, az ezüstfa, a nyugati ostorfa, a bálványfa és a vadszőlő.
Öt klímazónát ismer a hazai erdőgazdálkodás
Magyarországon öt erdészeti klímazónát különítenek el, elsősorban a levegő páratartalma, a csapadékmennyiség és az átlaghőmérséklet alapján. A lucos klíma, amelynek jellemző fás szárú növénye a luc- és a vörösfenyő, néhány száz hektáron található Sopron és Kőszeg környékén. A bükkről elnevezett zóna a magasabb, hegyvidéki részekre jellemző, ilyen található a Bakonyban is. Továbbá van a gyertyános-tölgyes, a cseres- tölgyes és az erdős sztyepp. Az utóbbi csoport a legkevésbé párás és a leginkább meleg.
A klímaváltozás hatására elmozdultak a korábbi zónahatárok, az alsóbbak a felsők felé tolódnak.
A folyamat meglétét, amelynek hatására például feltűnően nagy számban pusztulnak a bükkösök Zalában vagy a Zselicben, konkrét meteorológiai mérések igazolják – mondta Tóth Károly. A kevesebb csapadék hatására legyengülnek a fák, így kiszolgáltatottá válnak a gombáknak és a rovaroknak, például a szúnak is. A klímaváltozás ellen, annak kivédésére hatalmas erdőtelepítésre lenne szükség, hiszen a fák a lélegzésnél szén-dioxidot használnak fel, ugyanakkor a fotoszintézishez elegendő vízre is szükség van – folytatta Tóth Károly.
Hazánk egyébként már tett lépéseket: nemzeti éghajlat-változási stratégia készült, illetve az ország erdősültségének mértéke 50 év alatt 16-ról 22 százalékra nőtt, a távlati cél pedig a 27 százalék elérése. A Vadex is folyamatosan telepít erdőt. De lassan nincs már szabad terület, Sárosdon pedig rendkívül gyorsan növő, úgynevezett hengeresfa-ültetvényt hoztak létre, amelynek fáiból fűrészáru lesz - írja az Élő bolygónk oldal.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás