Hogyan alakult a csemegekukoricát termesztők éve?
A mezőgazdaság nehéz terep: vagy a nagy szárazság miatt vannak bajban a gazdák, vagy a sok csapadék árt meg a növényeknek. Idén mindkét problémára volt példa.
A sok csapadék hatására nagy károkat okozott a belvíz, így a csemegekukoricával foglalkozó gazdák jóformán semmit nem tudtak tenni a károk enyhítése érdekében.
Pedig jól kezdődött az év. A piacon nagy volt a kereslet a csemegekukorica iránt, főképp a nyugati országokból. A takarmánykukorica nyomott árának köszönhetően a gazdák is könnyebben tértek át a csemegekukorica termesztésére, amelynek köszönhetően a tavalyinál 10 százalékkal nagyobb területen termesztették, ami körülbelül 37 ezer hektárt jelent. Ezzel a csemegekukorica jelenleg Magyarország öntözés alatt álló termőföldjének 30-40 százalékát foglalja el.
Hirdetés
A pozitív kilátásokkal induló év később egy kicsit döcögőssé vált. Az egyik legnagyobb probléma az volt, hogy hiány lépett fel a legnépszerűbb kukoricafajták vetőmagjából. Ezt követően a hűvös tavasz nehezítette a vetési munkálatok időzítését is.
A korai fajták fejlődése elmaradt a szokásostól, nehezebben, lassabban értek, mint azt a gazdák várták volna. Főleg azokon a területeken volt probléma, ahol tavasszal kevés csapadék esett és nem tudták öntözni sem a kukoricát.
A betakarítás körül is negatív volt a hangulat kezdetben, ugyanis az egy héttel tolódott és még a terméshozam sem volt akkora, amilyet elvártak a gazdák. A később érő fajtáknál már javult a mennyiség és a minőség is, sőt, a középkorai fajtáknál néhol a 20 tonna/hektáros átlagot is elérték!
A betakarítás csúszása és a későbbi nagyobb mennyiségű termés miatt a feldolgozók nem tudták átvenni az összes terményt, de a beszállított kukorica egy része is túlérett, gyenge minőségű volt. Augusztus végétől a legjobb termelők is kevesebbet takarítottak be a szokásosnál, a rövidebb csövek miatt. A szeptemberi bőséges csapadék főként a mélyebben fekvő területeken akadályozta a betakarítást. Összességében a túlérés, illetve a belvíz miatt így körülbelül 600-700 hektárról nem került a termés a feldolgozókba.
A kisebb hozamok és a szeszélyes időjárás ellenére összességében alig maradtak el az üzemek a terveiktől. Igaz ebben segített az is, hogy nem jött korán fagy, így a feldolgozók október 20-ig fogadták a termést.
A nemesítőknek egy új problémával is szembe kell nézniük, mégpedig a seregélyek okozta kártétellel. Leginkább azok a fajták vannak veszélyben, amelyek végét a csuhélevelek nem fedik teljesen, ugyanis a kukoricacsövek fedetlen végéről a madarak kicsipkedik a szemeket. Mivel védett állatokról van szó, csak riasztani lehet őket, így a nemesítők előtt egy újabb feladat tornyosul: megfelelő hosszúságú, tökéletesen záródó csuhélevelekkel rendelkező kukoricát kell nemesíteniük.
Forrás: kerteszetesszoleszet.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés