Ha permetezésről beszélünk, általában rengeteg eljárás eszünkbe jut, hogy hogyan tudjuk kijuttatni a permetszert növényeinkre. Viszont ha jobban belegondolunk, valójában ezek az eljárások ugyanazon az alapelven nyugszanak, melyek jelenleg nagy permetlé veszteséggel járnak. Erről, illetve a nagy veszteség megoldásáról tartott előadást az Agrárium 2020 konferenciáján Törőcsik Pál.

A jelenleg ismert permetezési eljárások nagy permetszer veszteséggel járnak (Fotó: Pixabay, Skeeze)

Nézzük meg, hogy milyen is a jelenlegi technológia a permetezés terén. Egyértelmű, hogy az első lépés nem más, mint a permetlé cseppekre bontása, amely folyamatot a szórófej végzi. Ez a folyamat viszont az elmúlt megközelítőleg 100 évben nem változott, ezt hidraulikus cseppképzésként ismerjük. Ez a fajta cseppképzés pedig azt jelenti, hogy a permetlé egy szivattyú segítségével egy nagyon szűk fúvókán át átpréselésre kerül, míg a fúvóka másik végén egy folyadékhártya alakul ki, amelyről a cseppek véletlenszerűen szakadnak le.

Ezen cseppek az 5 mikron és az 500 mikron (1mm=1000 mikron) közötti tartományban minden méretet képesek felvenni. Ebből pedig következtethetünk, hogy hogyan hasznosulnak a kijuttatást követően a permetszer cseppjei. Ugyanis a 30 mikronnál kisebb cseppek még a célfelület elérése előtt 20-25 celsius fokban, és 60%-os páratartalom mellett elveszítik nedvességtartalmuk nagy részét, így nem jutnak el a növényig, hanem felszállnak a felhőbe, amelynek következtében kontinenseket képesek utazni. Viszont a nagyobb veszteséget mégis a 300 mikronnál nagyobb cseppek okozzák, ugyanis vagy hamarabb lehullnak, mint ahogy a növény felületét elérnék, vagy ha rá is jutnak a levélre, az erezet mentén összefutnak, és összegyűlve lecsöppennek a földre.

Szántóföldek esetében 300 liter/ hektár permetszert tudnak kijuttatni. Szőlő, vagy gyümölcsösök esetében viszont már 400-500 liter/ hektár mennyiséggel kell dolgozni. Ez pedig annak köszönhető, hogy utóbbinál a permetlé legalább 50%-a veszteségként jelenik meg, ugyanis egyszerűen lehullik a növényekről a súlyuk miatt.

Megoldás

A szabályozott cseppméretű permetezés megoldást jelenthet a permetlé veszteség problémájára. Az alapjai pedig egy forgó, fogazott szélű tárcsalapon nyugszanak, ahol nem kell túlnyomás ahhoz, hogy a permetlevet a célterületre juttassuk. Ez a tárcsa 3000x és 15000x fordulattal képes működni attól függően, hogy milyen mennyiségű permetszert szeretnénk kijuttatni, és milyen cseppméretet szeretnénk elérni.

A gömbtérfogat arányszám 1:8, és ebben rejlik a válasza arra, hogy miért lehet lefedni ugyanazt a területet akár tízszer kevesebb permetszerrel. Cél, hogy a cseppet megvédjük a kiszáradástól addig, amíg az el nem éri a célfelületet. Ha a csepp átlóját a duplájára növeljük, akkor annak létartalma a nyolcszorosára növekszik, viszont ha a felére csökkentjük, akkor az 1/8-ára csökken. A megoldás is ebben rejlik, ugyanis kifejlesztésre került egy olyan jellegű víz, amely drónos alkalmazást igényel ugyan, viszont úgymond utaztatja a permetszer cseppjeit, ezzel megvédve őket a kiszáradástól úgy, hogy a cseppképződés után a csepp kiül a gömbtérfogat oldalára. Mikor pedig már elérte a célfelületet, terülési együtthatóján 2,5x-ére növekszik, tehát a biológiai felszívó zónán is megnövekszik a hatóanyag.

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás