2017 decemberében kezdődik a Magro.hu II. Kukorica és Búza Konferenciasorozata, ahol több szakember mutat be hasznos újdonságokat a témában. Köztük lesz Váradi Balázs, a Magtár Kft. öntözési üzletágvezetője is. Az agráriumban, valamint a szántóföldi öntözőrendszerek kereskedelmében eltöltött bő 10 év során közelről megismerhette az ágazat működését, problémáit illetve a lehetőségeit. Előadásának célja, hogy az öntözésfejlesztést tervező gazdálkodók átfogó képet kapjanak az öntözés előnyeiről, a legfontosabb tervezési szempontokról illetve az ágazat jövőjéről. Kedvcsinálónak őt kérdeztük a témában. A konferenciáról a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Mik a nemesítés és a fajtaválasztás trendjei?

A vetőmag-előállítás előfeltétele az öntözés. Az előadás főleg ennek a hátterét mutatja be. Az elérhető technológiákat öntözési oldalról és hogy milyen üzemelési szempontokat kell figyelembe venni. Fejlesztési újdonságokról is lesz szó, azaz, hogy mit tehet a gazda, ha már öntöz, és a rendszerét korszerűsíteni szeretné.​

Váradi Balázs (öntözési üzletágvezető, Magtár Kft.)
Váradi Balázs előadásában kísérleti tapasztalatait osztja meg. Összehasonlítja a terméseredményeket és tápanyag utánpótlási trendeket a fejlett európai országok gyakorlatával. Hol és miért éppen itt tartunk ma? Mik a korlátaink? Milyen lehetőségek vannak a növény és táj specifikus tápanyag utánpótlási technológiákban? Mire érdemes odafigyelni őszi búza és kukorica termesztésekor? Mi az a „nem szokványos technológia”?

Mivel küzdenek a legtöbbször a gazdák, mik az alapproblémák?

Az első és legfontosabb, hogy egyáltalán van-e víz. Ritkán fordul elő, hogy csak elhatározás kérdése az öntözés. A döntő többség hiába szeretne öntözni, nem, vagy nagyon nehezen tudja megoldani, hogy a víz rendelkezésre álljon.

Magyar sajátosság, hogy a birtokszerkezet eléggé mozaikos. A nagy, egységesen művelhető táblákat a privatizáció alatt felszabdalták. Kárpótlásban a nadrágszíj parcellákkal olyan lehetetlen birtokszerkezet alakult ki, hogy nagyon nehéz hatékony öntözést kialakítani.

Mit lehet tenni, ha nincs víz?

A felszíni vízkivétel lenne az ideális. Ha van csatorna, víztározó, vagy halastó. Ha ez nem áll rendelkezésre, még mindig lehet kútból öntözni. Persze csak bizonyos feltételeknek megfelelve. Tévhit, hogy a kútból való öntözést nem engedélyezik. Van rá lehetőség, de egyáltalán nem mindegy, milyen mennyiségű és minőségű talajvíz van az adott területen. Erről is lesz szó az előadáson.

Az agrotechnikának is van szerepe. Az öntözés hatékonyságát lazítással, valamint a megfelelő kultúra és hibrid kiválasztásával növelni lehet.

Az öntözés hasznos dolog, de önmagában nem elég. Érdemes intenzívebb hibridekkel, megfelelő tápanyag-ellátottsággal és agrotechnikával támogatni a termesztést. Ez térségenként, sőt, táblánként más és más. A gazdák ismerik a saját területeiket. Lehet olyan tábla, amin nem is érdemes öntözni, mert az kidobott pénz.

II. Kukorica és Búza Konferenciasorozat, amely a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be.
A vízháztartás javítását hogyan érheti el a gazdálkodó?

Első és legfontosabb a lazítás. A lazább talajszerkezet jelentősen javítja a talaj vízháztartását, emellett megakadályozza az eketalp kialakulását, ami az állandóan ugyanazon mélységen művelt talajokra jellemző. Ez gyakorlatilag egy vízzáró réteget hoz létre, ami a felső talajrétegben tartja a nedvességet, és megakadályozza a beszivárgást. Ennek elkerülésére a változó mélységű művelés és általában a megfelelő, okszerű talajhasználat a megoldás.

A nemesítés hogy illeszkedik a képbe?

Termelési régiónként nagyon eltér. A kukoricánál, ha van lehetőség öntözésre, a nagy termésátlagú hibrideket részesítik előnyben. A nem öntözött területeken - vagyis az ország túlnyomó többségén - az aszálytűrő hibridekre van igény.

Mekkora része öntözött az országnak?

Hazánkban a 4,5 millió hektár szántóterületből kb. 200 ezer hektárnál van meg hozzá a létesítményi háttér. Ennek nagyjából felét öntözik. Valamivel kevesebb, mint 100 ezer hektárról beszélhetünk. Ez körülbelül 2 százalék, ami uniós szinten is nagyon alacsony.

Mi a megoldás?

A felszíni vízkivételhez komoly állami beruházásokra van szükség. Víztározókat, csatornákat kellene építeni. Duzzasztógátakra lenne szükség a nagyobb folyóinkra. Ezek a fejlesztések egyelőre nem történnek meg, A magyar vízgazdálkodási alapszemléletet kellene megváltoztatni.

Kelet-Magyarországon óriási mocsaras területek voltak a 19. században. Ezeket lecsapolták és a vizeket visszavezették a mederbe. Ez pont ellentétes azzal, amire most lenne szükség. Akkor az volt a cél, hogy minden víztől megszabaduljanak, és így lett kiépítve az infrastruktúra.

A vizeket nem használjuk megfelelően. Belvíznél például a vizet a befogadóba pumpálják vissza, és veszítik el. Pedig 2-3 hónap múlva már nagy szükség lenne rá.

A szemléletváltás lassan halad, mert hiányoznak mögüle a megfelelő infrastrukturális fejlesztések. Előbb-utóbb a magyar mezőgazdaságnak vizet kell biztosítani, mert az intenzívebb kultúrákat ki kell szolgálni, és erre jelenleg az ország nagyon kis területén van lehetőség.

Tudjon meg még többet az öntözésről, hozzon ki többet a termesztéstechnológiából! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra 2017. december 14-én a Kaposvári Egyetemre vagy 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemre, ahol 19 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programról és jelentkezési lehetőség az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Főtámogatók:

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás