Földünk népessége folyamatosan növekszik, az ENSZ legfrissebb előrejelzései szerint 10,9 milliárd ember él majd a Földön az évszázad végére. Napjainkban is nagy problémát jelent egyes országokban az élelmiszerhiány, az éhezés, de vajon mi lehet erre a megoldás a jövőben?

Tények

Az ENSZ legfrissebb előrejelzései szerint 2050-re 9,6 milliárdan, az évszázad végére pedig 11 milliárdan leszünk a Földön. Amennyiben ez tényleg így lesz, már 2050-ben komoly zavarok lehetnek az élelmiszer-ellátásban a világ élelmiszeripari vállalatait tömörítő Global Harvest Initiative szerint.

Az alultápláltság és az éhezés elleni küzdelemben több lehetőség is felmerült a tudósok szerint, kérdés, beválhatnak-e ezek a felfedezések. Lássuk, mik ezek pontosan!

Együnk bogarat!

A rovarevés nem egy újkeletű dolog, Afrikában és Ázsiában igen elterjedt gyakorlat. A rovarokban található fehérje nagymértékben hasonlít a húsban előforduló fehérjére, továbbá igen gazdagok telítetlen zsírsavakban, vasban és cinkben. Megfigyelhető, hogy azon területeken, ahol bogarakat ettek idáig, de kezdenek áttérni a modern táplálkozásra, ott az emberek egészségi állapota fokozatosan csökken, így valószínűsíthető, hogy a bogarak elfogyasztása igen egészséges lehet.

Mesterséges hús

A fejlődő országokban nagyon sok pénzbe kerül az állati hús előállítása, ezeken a helyeken különösen fontos egy olcsóbb alternatíva kitalálása, hogy mindenki hozzá tudjon jutni a fehérjeforráshoz. Kutatók már kifejlesztettek egy technológiát, melynek segítségével növényekből állítanak elő húst. Sajnos még igen drága ez a folyamat, egy hamburgerhús létrehozása 250.000 dollárba került 2013-ban. Amennyiben nagymértékben leesik a technológia használati költsége, úgy ideális alternatíva lehet az állati eredetű húsok kiváltására.

Moszat és alga?
A moszatok és az algák is kiváló alternatívák lehetnek, ha új táplálékforrás után kell nézni

A tengeri moszat lehet a legegyszerűbben fenntartható ételforrás, mert nem igényel sem trágyázást, sem talajt, de még friss vizet sem. További előnye, hogy ásványi anyagokat, nyomelemeket , vitaminokat és fehérjét is tartalmaz. A fejlődő országok (főleg Afrikai és Ázsia tengerparti közösségei) kifejezetten sokat profitálhatnának a tengeri moszatok tenyésztéséből és felhasználásból. Ahhoz, hogy az emberek elfogadják ezeket az új táplálékforrásokat, meg kell ismertetni velük azok nem ismert tápértékét és tulajdonságait.

Nyomtassunk ételeket!

A 3D nyomtatók elterjedésével már autóalkatrészeket, kisebb használati tárgyakat, ékszereket is képesek vagyunk kinyomtatni. A technológia fejlődésével lehetőség nyílik majd élelmiszerek nyomtatására is. A jelenlegi fejlesztések alapján először az alapanyagokat porrá törnék még a szállítás előtt, és a helyszínen dolgoznák őket össze, miután különböző anyagokat adnának hozzá (mogyoróvaj, csokoládé), majd ezt az anyagot egy fúvókán keresztül a 3D nyomtatóba juttatnák és bármilyen kívánt alakra kinyomtatnák.

Forrás: heol.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás