Ahogy a klasszikus mondás tartja, a gazdálkodóknak négy fő ellensége van: a tavasz, a nyár, az ősz és a tél. Mint minden mondásban, ebben is sok igazság van, de inkább úgy fordíthatjuk le, hogy a termesztett növényeket folyamatosan éri valamilyen stressz. Éppen ezért arra kértünk hat szakembert, hogy foglalják össze, szerintük milyen stresszfaktorokkal kell számolni a szezonban, melyek azok a termékek, amelyek erre megoldást jelenthetnek és milyen pozitív hozadéka van a használatuknak. Íme a körkérdésre kapott válaszok:

Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója

Az őszi vetésű növények jól indultak. A tavalyi nagy aszály után, szeptembertől volt csapadék, és az eloszlása is hozzávetőlegesen megfelelő volt, ám a tápanyaghiány miatt a kalászosok bokrosodása, valamint a kalászok differenciálódása, illetve a repcénél az oldalelágazások képződése nem volt ideális. Ezeket a folyamatokat most tavasszal már igen nehéz korrigálni, csak az ezerszemtömegre tudunk hatást gyakorolni. Minden más már ősszel eldőlt.

A kalászosoknál egészen a kalászhányásig be lehet avatkozni, amire az Algafix® nevű termékünket ajánlom, ami egy növekedési hormonbomba.

Ezt lehet még kiegészíteni egy olyan mikroelemkomplexszel, ami a fotoszintézist segíti. Persze ehhez kell egy megfelelő tápanyag-ellátottság a talajban, ám ezen a téren elég változatos a helyzet az országban. Illetve lombon keresztül érdemes még olyan tápanyagot – egyéb makroelemeket, nitrogént – kijuttatni, amire egy levélanalízis alapján szükség mutatkozik.

A repce esetében elsősorban méhkímélő, biológiai készítmények jöhetnek szóba és érdemes itt is az Algafixet® bórral kombinálva kijuttatni.

A kapásnövényeknél mindig a talajhőmérséklet a kardinális kérdés. A vetés jellemzően még folyamatban van, de ahol már megtörtént, ott az elmúlt napok fagyközeli hőmérséklete a már a talajban lévő kukorica csírázását nem igazán támogatta. Éppen ezért érdemes lett volna a talajt még a magágykészítés időszaka előtt oltani, hogy a BactoFil® talajbaktériumai el tudják kezdeni a munkájukat.

Négyleveles állapottól pedig, ha tápanyaghiány vagy hideg miatt a kukorica, vagy a napraforgó fejlődése elakad, a problémát szintén, Algafixszel®kezeljük.

A készítmény fő feladata vegetatív növekedés támogatása. A zöldfelület növelésével, viszont megnő a fotoszintetizáló felület is, ami hozzájárul a termésnövekedéshez, így az alkalmazásával 15-20 százalékos pluszra lehet számítani. Ugyanakkor lényeges, mivel élő termékről van szó, hogy a kijuttatás megfelelően történjen.


Dr. Hidas András, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, a Greenman Kft. szakértője, egyetemi docens

A fagyokon már túl vagyunk, ami nem csak terméscsökkentő hatása miatt okoz kárt, de a keletkezett szöveti sérülések gyengítik a növényeket, fogékonyabbá válnak a fertőzésekre. Ezért, nem hagyhatjuk azokat magukra, elkönyvelvén, hogy a termés már úgyis odaveszett, hanem igyekezzünk regenerálni őket. Hidegérzékeny kultúráknál a túlélés és mielőbbi felépülés támogatásával csökkenthetők a terméskiesések és a sérülésekből származó növényvédelmi problémák.

Az aszályos időszakokkal pedig lassan már biztosan számolhatunk, ezért a növények talajának, gyökérzetének felkészítésével és általános stressztűrésének javításával tudunk védekezni.

A Greenman Agro mind a talajélet és tulajdonságainak javításával, mind a gyökérzet és a növények ellenálló- és regenerálódó képességének megerősítésével tud a megelőzésben és a kezelésben is segíteni. Talajoltással, öntözéssel és állománykezeléssel tudunk beavatkozni, felkészülni és a károkat enyhíteni.

Mind a fagy, mind az aszály gyakran teremt olyan helyzetet, hogy akár a teljes termés elpusztul. Normál körülmények között is van hozamfokozó hatása a termékünknek, de extrém esetekben képes lehet megakadályozni a legsúlyosabb károkat.


Takács Attila, a Hechta ügyvezetője

Az idei év valószínűleg a hideg tavasz és az aszály kombinációja lesz. A tavaszi vetések a szokatlanul hideg tavasz miatt később kezdődtek és elhúzódnak és ez a kukorica fejlődési dinamikáját is 2-3 héttel eltolhatja, így a virágzás már beleeshet a nagyon meleg nyárba, ami nem kedvez a megtermékenyülésnek. Emiatt érdemes a kukorica növekedését meggyorsítani, hogy behozza a késést, gyorsabban fejlődjön és a virágzás még a nyári meleg előtt megtörténjen. Ennek a műveletnek a hatásos eszköze lehet az Amalgerol® vagy az Amalgerol® Essence. Ha azt látjuk, hogy a kikelt tavaszi növényeink fejlődése lassú, vontatott, az Amalgerol® 3 l/ha vagy az Amalgerol® Essence 1,5 l/ha dózisának kipermetezésével gyorsíthatjuk fejlődésüket. Ekkor nemcsak a levélfelület növekszik, de a gyökér is erőteljesebben fejlődik.

Az Amalgerol® 3 l/ha dózisa valamely olyan nitrogén tartalmú levéltrágyával együtt kijuttatva, ami nem perzseli a növényeket, sokat segíthet a növények fejlődésének fokozásában és az esetlegesen fellépő csapadék hiányos időszakokat is jobban átvészelik a növények. Ezekből a nitrogén tartalmú levéltrágyákból (Azospeed, Lovospeed, Nitrospeed, Plantal Top N, stb.) 15-20 litert kijuttatva hektáronként, Amalgerol®-lal kombinációban egy erőteljes tápanyag-kondícionáló szer keveréket kapunk, amely gyorsítja a növények fejlődését és segíti a növényeket stresszes állapotok leküzdésében.

A napraforgó növények az egyenetlen kelés következtében különböző fejlettségűek lehetnek. Az egyenetlen kelés miatt a virágzás is elhúzódhat, egy részük még javában virágzik, míg a többiek már beértek. A meglepetés a betakarításkor következhet, mivel a későn virágzó növények még nem értek be és így a termésüket sem lehet betakarítani. A termésátlagokon így látszik az egyenetlen kelés közvetett hatása. Az Amalgerol® korai használatával a heterogén, különböző fejlettségű növények közötti különbségek csökkenthetők, az állomány egyöntetűbb lesz. Amennyiben látjuk, hogy a kikelt tavaszi növényeink fejlődése lassú, vontatott, az Amalgerol® 3 l/ha dózisának kipermetezésével gyorsíthatjuk fejlődésüket.

A tavaszi permetezések során jelentkezik a legtöbb vegyszer felverődésből, elsodródásból jelentkező stressz a növényeken. A napraforgó különösen érzékeny a gyomirtó szerekre. Ezeket a tüneteket az időjárás okozta behatások (hideg, szárazság) még jobban felerősítik. Általában napraforgóban az imazamox hatóanyag használata után jelentkeznek jellegzetes, sárgulásos tünetek, amelyek megszüntetésére jó eszköz az Amalgerol®. Ebben a hónapban van a permetezések munkacsúcsa és sok esetben nem sikerül rendesen kimosni a permetező tartályt, miközben egyik kultúrából a másikba állunk át. Ez bizony meglátszik a kezelt kultúrákon is és ez is egy stresszfaktor a növények számára.

Az Amalgerol® és az Amalgerol® Essence az Agrár-ökológiai Programban használható készítmények, alkalmazásuk a programban 1 pontot jelent.


Rácz Gábor ICL területi képviselő, növényvédelmi szakmérnök

Az ICL-nél úgy számolunk, hogy a terméseredmények növelését a jövőben is leginkább a hiányzó vagy kiszámíthatatlanul lehulló csapadék gátolhatja. A műtrágyagyár szakértői ezért olyan új technológiákat fejlesztenek, amelyek hatékonyan csökkentik a termesztés vízigényét. Ennek zászlóshajóját a H2Flo talajnedvesítőszer jelenti, amely ugyanolyan előrelépés a talajállapot megóvásához, mint a forgatás nélküli talajművelési megoldások.

A H2Flo csúcstechnológiát képviselő felületaktív anyagokat tartalmaz, amelyek lecsökkentik a talajmorzsák felületi feszültségét, így a nedvesség gyorsabban szivárog le direkt a gyökérzónába.

Még az alapvetően víztaszító közegek is felveszik a nedvességet, a nagyobb átnedvesedett talajtérfogat pedig kedvez a növényeknek. A segítségével 2-3 héttel tovább őrizhető meg a talajnedvesség, akár 10 mm csapadékot is megtart a növények számára a gyökérzónában. A hatásfokát a kijuttatás után 1 hónapig megőrzi.

Milyen eredményekre képes? A H2Flo-val immár külföldön és itthon is sikeres gyakorlatot tudnak felmutatni a termelők. Forráskút térségében a paprikatermesztésben 1,1 millió forintos pluszt ért a 100 ml/1000 literes dózisban alkalmazott kezelés 0,5 hektáron, egy horti partnernél a görögdinnye termés mérete vált egységesebbé a készítmény alkalmazásával, de a vödrös kápia paprika termesztésében is 8-10%-os terméspluszt jelentett a kezelés 100 ml/1000 literes dózisban alkalmazva.

Az általános alkalmazási mennyiség: 1,5 l/ha majd ismétlőkezelés ugyanezzel a dózissal.


Papp Zoltán, a Syngenta termékmenedzsere

A szezon eddigi részében a hideg és a fagy ellen kellett volna védekezni. A nyár valószínűleg meleget, hosszan tartó száraz periódust és jégverést fog hozni. Ennek gyakorisága és mértéke ma még nem előrejelezhető.

A Syngenta a Quantis nevű terméket ajánlja a szántóföldi kultúrákban, amelyet 2023-ban vezettünk be a magyar piacra.

A Quantis az összes szántóföldi kultúrában használható 2,0-3,0 l/ha dózisban a vegetatív fejlődési fázisban virágzásig. Az előrejelezhető stressz (szárazság, meleg, hideg, fagyos időszak, napégés) ellen javasoljuk annak bekövetkezte előtt néhány nappal.

Egy tenyészidőszakban 2 alkalommal is használható. Gombaölő szerekkel és rovarölő szerekkel keverhető, gyomirtókkal nem javasoljuk. Fontos, hogy legyen levélfelület a kezelés idején, ezért napraforgóban és kukoricában a gyomirtási időszak után kell alkalmazni.

Stresszes körülmények között a Quantis által megmentett termés mértéke átlagban 5 %, de szélsőségesebb körülmények között mértünk 8-10 %-os terméselőnyt is. Látványos hatása az erőteljes zöldítés, amely az esetek döntő többségében jelentkezik. Tapasztalatok szerint 2-3 hetes tartamhatás is várható alkalmazásával. A tavalyi aszályos, száraz időszakból a felhasználói csak pozitív tapasztalatokról számoltak be a készítménnyel kapcsolatban.


Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro marketingmenedzsere

Az idei év első négy hónapjában a csapadékeloszlás kedvezőbb, mint az előző év hasonló időszakában volt, és a napi középhőmérsékletek is kedveztek az őszi vetésű szántóföldi növények fejlődésének. Hogy mit hoznak az előttünk álló hónapok, arra nehéz lenne választ adni, de azt kijelenthetjük, hogy bármilyen stresszhatás éri a növényt az biztosan csökkenteni fogja a termésmennyiséget. Ezért nem érdemes kockáztatni és javasolt már a vegetáció kezdetén biostimulátor komplex tartalmú növénykondicionáló készítménnyel erősíteni az állományt.

Szerencsére nem kell és nem is tudok egy terméket kiemelni a termékpalettánkról, hiszen kutatásainknak és innovációinknak köszönhetően, minden esetben növényspecifikus megoldásokat tudunk ajánlani partnereinknek.

A kezdeti fejlődés időszakában jelentkező stresszhatások megelőzésére FERTIACTYL®, a vegetáció későbbi szakaszában pedig FERTILEADER termékeinket keressék.

Folyékony növénykondicionáló termékeinket 2-3 liter/ha dózisban ajánljuk kijuttatni 2-5% töménységű oldatban. A FERTIACTYL® termékek alacsony talajborítottság mellett (kukorica 2-4 leveles állapot) is használhatók, mivel a biostimulátor komplexnek köszönhetően a növények a talajon keresztül is képesek felvenni. FERTILEADER termékeink kijuttatása növénykultúránkként, fejlődési stádiumomként eltérő, ezt minden esetben szaktanácsadó kollégáink egyeztetik partnereinkkel.

Az elmúlt évek eredményei azt mutatják, hogy termékeink hatékonyan növelik a termesztett növények ellenálló képességét, fotoszintetikus aktivitását és támogatják anyagcsere folyamataikat.

Ennek köszönhető a nagyobb termésbiztonság és az, hogy a növények megközelítik a genetikai terméspotenciáljukat. Ha mindenképpen számszerűsíteni kell, akkor azt tudom mondani, hogy a TIMAC AGRO termékek használata 8-10% terméstöbbletet eredményezhet.


Vázsonyi László, a VulcanAgro termékfejlesztő mérnöke

A terményárak okozzák az egyik legnagyobb stresszt, amin nem mi tudunk segíteni. Ezzel párhuzamosan az őszi vetésű növények alól kezd elfogyni a tápanyag, elsősorban a nitrogén. Az egyre kevesebb tápanyag-felhasználás kezdi megbosszulni magát, és aki 1-2 tonnával többet szeretne termelni (és nem csak siránkozni) annak tápanyagot kell kijuttatni, most már állományba.

Mindenképp valami nitrogén túlsúlyos lombtrágya alkalmazása javasolt. Ezt a nitrogént lehet kiegészíteni más tápanyagokkal (kén, magnézium, mikroelemek) vagy biostimulátorokkal. Egy biztos, a növényeknek még több tíz tonna szár és szemtermést kell kinevelniük hektáronként, ehhez pedig nitrogén kell.

A nitrogén túlsúlyos lombtrágyákat (pl.: Vulcan RapidN21 vagy RapidN-Extra) permetezővel juttassuk ki, önállóan vagy más tápanyagokkal, növényvédő szerekkel együtt. Közepes-nagy dózist alkalmazunk és lehetőleg az esti órákban végezzük az állománykezelést. 

Minden év más és más, de ilyen kevés nitrogén alaptrágyával még soha nem működött a hazai agrárium. Érdemes tudni, hogy ebben a "súlyosan tápanyaghiányos" időszakban 2-3 alkalommal kijuttatott lombtrágya akár tonnákat eredményezhet, hiszen most az időjárás is kegyes hozzánk.

Van víz a talajban és a hőmérséklet sem extrém. Plusz tonnákat kellene még találnunk és az önköltséget - a gabona esetében - 50-60 ezer Ft/tonna szintre leszorítani.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás