Hogyan lehet az éves piaci átlagár felett értékesíteni a gabonát?
A rosszul időzített értékesítéssel a gabonatermesztők tonnánként 5-10 ezer forint haszonról mondanak le az eladások során. Miért nem marad ez a gazdák zsebében? Ezekre a kérdésekre ad választ és nyújt megoldást Németh István a Magro.hu mezőgazdasági piactér társalapítója és -tulajdonosa a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozatán Kaposváron és Debrecenben is. A konferenciáról a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/
Mivel küzdenek leginkább a gazdák ezen a téren?Nem fordítanak kellő figyelmet magára az értékesítésre. Viszonylag jól megtervezik a termesztési ciklusukat: tudják, hogy milyen vetőmagot, és honnan szereznek be, és azt is, hogy milyen tápanyagot, és mikor használnak. Az értékesítés kérdése viszont egy kicsit elsikkad.
Németh istván a Magro.hu mezőgazdasági piactér ügyvezetője. Élelmiszeripari és agrárkutatásokat vezetett 20 éven át. Fő elemzési területe a gabonapiac, azon belül a kukorica és a búza árváltozása. Előadásában azt mutatja be, hogyan lehet az éves átlagár felelti áron értékesíteni akkor, amikor a gabonatermesztők tonnánként 5 ezer forint elmaradt hasznot produkálnak az értékesítéseik során. A titok a jó időzítésben rejlik. Ennek módját mindenki megtanulhatja az előadás végére. |
Mert, például, termeltetési szerződésük van, és nincs beleszólásuk a folyamatba. Valaki más intézi helyettük, és csak előre rögzített áron tudnak eladni. Vagy azért, mert egy TÉSZ-be adják be a terményüket, és akkor megint más dönti el, hogy mennyiért kel el a termény. Valamint azért, mert nem figyelnek oda kellőképpen az értékesítésre a szabadpiacon sem. Pedig ezen sok múlik. Ha tonnánként plusz pár ezer forintot ki tudnak harcolni maguknak, abból sokkal nagyobb lesz az árbevételük.
Hirdetés
Sok előadás szól a tápanyagutánpótlásról vagy a növényvédelemről, de kevés szó esik a kereskedésről. Pont ezért választottuk ezt a témát a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozatára. Fontos témának tartjuk, az értékesítés megfelelő időzítését, hogy abból a szokásosnál nagyobb profit és árbevétel legyen. Arról is szó lesz, hogy mik azok a buktatók, amiket el kell kerülni ehhez.
Mit csinálnak rosszul?Az egyik hiba, hogy kockázatkerülésből vagy megszokásból elég gyorsan értékesítenek és nem időzítik optimálisan az adásvételeket. Sokszor már lábon eladják a kukoricát, elég nyomott áron. Néhányan azt gondolják, hogy a betárolással és a szárítással nem érdemes vesződni, még akkor sem, ha az így, az elsietett értékesítéssel megkapott ár jóval alacsonyabb.
További hiba, hogy nem néznek megfelelően szét a piacon, nincs kellő számú potenciális üzleti partnere a gazdáknak. Sok esetben csak a helyi felvásárlókkal beszélnek, és nem tájékozódnak az aktuális árakról. Ezzel pedig nem tudnak jó és megalapozott döntést hozni.
Milyen jó példákat lenne érdemes követni?A jó megoldás az átláthatóbb piac lenne, és hogy az eladók tisztában legyenek az árakkal. Magyarország nincs jó helyzetben ebből a szempontból, mivel az árutőzsde kevés támpontot ad az aktuális árakról. Nincs olyan felület a Magro Gabonaindexen kívül, ahol ezeket nyomon lehet követni.
Azt tapasztaljuk, hogy a felvásárlóknak nem érdeke, hogy a gazdák ismerjék az árakat. Külföldön sokkal integráltabbak a folyamatok. A termelő már a termesztési ciklus elején tisztában van azzal, hogy a végén kinek és milyen áron értékesít majd. Ráadásul ott reális piaci árakat alkalmaznak. Itthon ez csak egy-két, elsősorban állattenyésztési ágazatban valósul meg. Nyugat-Európában az árak átláthatóbbak és jobban működik a helyi árupiac és az árutőzsde.
Milyen folyamatok zajlottak és mi várható a következő hónapokban a gabonaárakban?Idén sokkal kisebb volt az áringadozás, mint az elmúlt években. Kisebb volt a minimum és maximum közötti különbség, mint korábban. A túlkínálat miatt csökkent az ingadozás, általában alacsonyabb szinten állt be a gabonafélék ára.
Pár éve előfordult, hogy 70 ezer forint volt 1 tonna kukorica ára. Innen visszanézve ez most már szinte elképzelhetetlen. Ahogy látjuk a friss statisztikákat, ha nem is rekord, de globálisan nagy mennyiség lesz idén is kukoricából és búzából egyaránt. Ezért a kínálati nyomás nem fog eltűnni. Rövid- és középtávon az árak inkább stagnálni fognak, nem lehet számítani jelentős növekedésre.
Tudjon meg még többet a gabonaértékesítés optimális időzítéséről és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra 2017. december 14-én a Kaposvári Egyetemre vagy 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemre, ahol 19 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.
További információ a programokról, jelentkezési lehetőség valamint részletek a kisorsolásra váró nyereményekről az alábbi oldalon:
https://www.magro.hu/konferencia/
Főtámogatók:
Szakmai partnereink:
Előadó partnereink:
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés