A termelőknek szorosan figyelemmel kell kísérniük a magas kockázatú csoportokba tartozó kocákat, és az állománygazdálkodásra kell összpontosítaniuk. Így maximalizálhatják a nőivarú sertések reprodukciós potenciálját. Az alábbiakban a kocák és az állomány termelékenységét befolyásoló tényezőket, a termelékenységi méréseket, valamint a kocák termékenyebbé tételére vonatkozó tippeket tárgyaljuk.

 A kocatermelékenység és a sertéstelep jövedelmezősége nagymértékben függ a tenyésznőstény-állomány kezelésétől. A kereskedelmi tenyészállományokban a termelési költségek és a gazdasági veszteség csökkentése érdekében elengedhetetlen a szaporodási potenciál maximalizálása a koca élettartama alatt.

A kocák termelékenységét és teljesítményét számos tényező befolyásolja. Ezek közé tartozik a genetika, a takarmányozás, a környezet, a gazdálkodás, a stressz és a tenyésztés. Ezenkívül vannak kocaszintű és állományszintű kockázati tényezők (Fotó: Pixabay)

Termékeny kocák biztosítása

Az általános kocatermelékenység javítása érdekében maximalizálni kell az almonkénti sertések számát, és növelni kell a sertések születési súlyát. A gazdálkodóknak emellett növelniük kell az évi alomszámot, növelniük kell a laktációs hozamot, és optimalizálniuk kell a hosszú élettartamot és az egész életen át tartó termelékenységet.

A kocák termelékenységét és teljesítményét számos tényező befolyásolja. Ezek közé tartozik a genetika, a takarmányozás, a környezet, a gazdálkodás, a stressz és a tenyésztés. Ezenkívül vannak kocaszintű és állományszintű kockázati tényezők, amelyek befolyásolják a sertésállomány általános termelékenységét.

A termékenységet befolyásoló tényezők

Az olyan tényezők, mint az alacsony vagy magas paritás, a megnövekedett külső hőmérséklet, a laktációs takarmányfelvétel csökkenése, az egyszeri termékenyítés, a késői termékenyítés időzítése, a laktáció megnövekedett hossza, az elválasztás és az első ellés közötti hosszabb intervallum, az alacsony születési súly, az elválasztás előtti alacsony növekedési ütem, a halva született malacok számának növekedése, a fiatal vagy idős kor az első elléskor, az állományon belüli nagyfokú változékonyság a sertésforgalomban, az ellési helyek korlátozott száma csökkentik a kocák reproduktív teljesítményét és a sertésállomány általános jövedelmezőségét.

A koca és az állomány termelékenységének mérése

A tenyészállományok termelékenységének összehasonlítására általában az egy kocára évente leválasztott sertések számát használják viszonyítási mérőszámként. Ez azonban nem a legjobb mérőszám a koca hosszú élettartamára, a malacok minőségére és jólétére. Ugyanis azok az állományok, amelyekben az egy kocára évente leválasztott sertések száma magas, alacsony születési súlyú malacokat hoznak világra. Ezek nem kapnak elegendő kolosztrumot a kocától, magasabb az elválasztás előtti elhullás, és rosszabb az elválasztás utáni növekedési teljesítmény.

A kocák reprodukciós teljesítménye magában foglalja a termékenységet, amelyet az ellési arány, a nem termékeny napok, az abortuszok előfordulása, az ovulációs arány és az embrió túlélési aránya befolyásol. A kocák élettartam-teljesítményét a selejtezéskor vagy eltávolításkor elért parciák számával, az élve született malacok élettartamával, az elválasztott sertések élettartamának számával és az élettartamban eltöltött nem produktív napokkal mérik.

Tippek a koca termelékenységének javítására

A takarmányköltségek a sertéstelep teljes termelési költségének 70-75%-át teszik ki; ezért a takarmánygazdálkodás alapvető fontosságú a kocák és az állomány termelékenységének javításához. Fontos, hogy a kocákat kiegyensúlyozott, az egészség, a növekedés és a teljesítmény optimalizálásához szükséges összes tápanyagot tartalmazó, megfelelő ivóvízzel kiegészített táplálékkal etessük.

Nagy tömegű, hashajtó hatású takarmányok etetése

A vemhesség későbbi szakaszában felgyorsul az olyan tápanyagok, mint a fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok megőrzésének szükségessége az ezt követő laktációhoz. Ezenkívül a vemhesség utolsó 14 napja alatt a takarmányozás befolyásolja az ellés előrehaladását és a kocák laktációs teljesítményét, valamint az újszülöttek vitalitását.

Ajánlott a nagy tömegű hashajtó takarmányok etetése az ellés előtt és után. Továbbá a flushing a kocák és kocasüldők 7-10 nappal az ellés előtt történő fokozott etetése az ovulációs arány és az alomméret növelése érdekében. Ezenkívül a szaporodás a kocatermelés hatékonyságát befolyásoló egyik fő tényező, és az olyan tényezők, mint az ivarérés növekedési üteme, az ösztrusz észlelése és a mesterséges termékenyítés optimális időpontja kritikus fontosságúak a szaporodási teljesítmény javításának szempontjából.

A vemhesség és az ellés során megfelelő gondozásra, a kocák tiszta és kényelmes, száraz alommal ellátott elletőházban való tartására is szükség van. Ezenkívül a megfelelő tartási rendszer, csúszásmentes, vízhatlan, jól lejtős padlóval, megfelelő szellőztető rendszerrel, elegendő szabad térrel a kocák számára, megfelelő árnyékolással és hűvös ivóvízzel a nyári időszakban fontos szempontok, amelyek befolyásolják a termelékenységet.

A gazdaságon belüli egészségügyi intézkedések, mint például a malacok féregtelenítése, kritikus elemek a gyenge növekedés, az idő előtti selejtezés, az elhullási arány és a gazdasági veszteségek csökkentése érdekében. A vemhes kocákat az ellés előtt parazitafertőzés ellen is kezelni kell.

Záró megjegyzések

A sertésállomány általános termelékenységét befolyásoló kockázati tényezők koca- és állományszintűek. A koca reprodukciós teljesítményét befolyásoló tényezők megértése hasznos az állatorvosok és a sertéstenyésztők számára a koca potenciáljának fokozása és a tenyészállomány termelékenységének javítása érdekében. A megfelelő takarmányozás és tenyésztésirányítás, a vemhesség és az ellés alatti megfelelő gondozás, a megfelelő elhelyezési és szellőztetési rendszer, a koca egészségének és jólétének nyomon követése javítja a koca termelékenységét és a gazdaság jövedelmezőségét.

(Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás