Az állomány hatékony takarmányozása az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolja a tejtermelő gazdaságok jövedelmezőségét. A világ minden táján, így Ausztráliában is végzett kutatások többször kimutatták a kapcsolatot a saját termelésű takarmány nagyobb mennyisége és a jobb tejhozam, a magasabb jövedelmezőség között. Ez a takarmányozási rendszertől és a gazdaság intenzitási szintjétől függetlenül érvényes.

A Dairy Australia hangsúlyozza, hogy az esetek túlnyomó többségében a saját termelésű takarmány olcsóbb, mint az importált vagy vásárolt. Ezért a mezőgazdasági üzemek fenntarthatóságának szempontjából döntő fontosságú, hogy maximalizálják ennek az erőforrásnak a termelését és felhasználását. A saját termelésű takarmány előállításának maximalizálása alapvető fontosságú a mezőgazdasági rendszerek ellenálló képességének és jövedelmezőségének javítása érdekében.

A Dairy Australia készített egy adatlapot, amely az ausztráliai tejgazdaságok 5 leggyakoribb takarmányozási rendszerét ismerteti. Annak ellenére, hogy a gazdaságok az 1. rendszertől az 5. rendszerig egyre intenzívebbé válnak, tévhit, hogy a saját termelésű takarmány kevésbé fontos az intenzívebb rendszerekben.

Fontos, hogy a tejhozam érdekében a gazdák kiszámítsák a tehenek napi tápanyagszükségletét. (Forrás: dairyglobal.net)

„Ez tévedés – szögezi le a Dairy Australia –, mivel az 5. rendszer legtöbb sikeres példája – ahol a teheneket teljes tartásban tartják – még mindig a takarmány nagy százalékát saját termelésű takarmányként termeli, gyakran jó minőségű, tartósított takarmányként, például kukoricaszilázs vagy hasonló formájában”.

A kiegészítők nagyon jövedelmezőek

A Dairy Australia szerint egyetlen rendszer sem tekinthető jobbnak a többinél, és minden rendszer lehet nyereséges, és a gazdaság számára megfelelő rendszer kiválasztása nagyban függ a rendelkezésre álló erőforrásoktól és a kockázathoz való hozzáállástól.

Az ausztrál tejgazdaságokban a saját termelésű takarmány ritkán tölti ki az összes takarmányhiányt, ezért kiegészítőket is használnak. Ezek nagyon jövedelmezőek lehetnek, ha helyesen és hatékonyan használják őket.

A Dairy Australia összeállított egy „Kiegyensúlyozott fejőtápok tervezése” című adatlapot is, amely bemutatja, hogyan lehet maximalizálni a tejhozamot mínusz a takarmányköltségeket az állományban, és segítséget nyújt a jó minőségű, tápanyagilag kiegyensúlyozott fejőtápok tervezésekor.

Napi tápanyagszükséglet

Fontos, hogy a gazdák kiszámítsák a tehenek napi tápanyagszükségletét – mutat rá a Dairy Australia. A teheneknek olyan takarmányra van szükségük, amely elegendő tápanyagot tartalmaz a fenntartáshoz, a vemhességhez, az aktivitáshoz, a növekedéshez, a szaporodáshoz és a tejtermeléshez. Bár a takarmányok összeállításakor a víz, az energia, a fehérje és a rost a legfontosabb tápanyagok, az ásványi anyagokat és a vitaminokat sem szabad figyelmen kívül hagyni.

A Dairy Australia azt tanácsolja a tejtermelőknek, hogy a fejőtápokban felhasználandó takarmányok kiválasztásakor több tényezőt vegyenek figyelembe: a tápanyagokra vonatkozó előírásokat, az árat, a kínálat és a minőség állandóságát, a tárolás során várható veszteségeket (zsugorodás), a keverést és az etetést, a kezeléshez szükséges megnövekedett tőkeszükségletet, a kezeléshez szükséges többletmunkaerőt és egyéb költségeket.

Tejhozam mínusz takarmányköltségek

A takarmányok táplálkozási jellemzői jelentősen eltérhetnek egymástól. A takarmányvizsgálat elvégzése a legjobb módja annak, hogy megállapítsuk egy takarmány tápanyag-tartalmi jellemzőit. „A magas takarmányminőség kiemelkedő fontosságú a fejőstehenek takarmányának megtervezésekor” – magyarázza a Dairy Australia. „A takarmány minősége, amelyet a semleges detergens rostok [NDF] százalékos aránya és az NDF emészthetőségi értékei határoznak meg, jelentősen befolyásolja a takarmányfelvételt. A takarmány minősége határozza meg a koncentrátumokra és a takarmányokra adott választ.”

A gazdáknak 3 dologra kell összpontosítaniuk a takarmányok összeállításakor:

A takarmány NDF százalékos aránya és az NDF emészthetősége.

A keményítő emészthetősége a bendőben

A fehérje százalékos aránya és bendőben való lebonthatósága

Hasznos mérőszám a tejhozamból származó bevétel mínusz takarmányköltség

A túlzott tápanyagellátás befolyásolhatja a tehenek egészségét, csökkentheti a takarmányhasznosítási hatékonyságot (kg tej/kg takarmány), és csökkentheti a tejhozamból származó bevételt mínusz takarmányköltséget – mutat rá a Dairy Australia. „Másrészt az alultáplálás, ha súlyos, hatással van a teljesítményre és potenciálisan a tehenek egészségére és termékenységére. Több ciklusra is szükség lehet ahhoz, hogy az étrend fő összetevőit kiegyensúlyozzuk, és megtaláljuk a tehén étvágyának határain belül azt az étrendet, amely a lehető legnagyobb bevételt mínusz takarmányköltséget biztosítja”.

A Dairy Australia szerint a tejhozamból származó bevétel mínusz takarmányköltség hasznos mérőszám, különösen olyan körülmények között, amikor kevés vagy egyáltalán nem áll rendelkezésre legelő. „Megmutatja, hogy mennyi marad a tejhozam eredményezte bevételből a takarmányköltségek kifizetése után. Ebből az összegből kell fedezni az olyan működési költségeket, mint az állomány, az istálló, a munkaerő és a rezsiköltségek, valamint a pénzügyi és tőkeköltségeket.”

A hatékonyság mérése

A jelentős mennyiségű vásárolt takarmányt etető gazdáknak magas napi tejhozamot kell elérniük tehenenként, hogy a takarmányköltséggel csökkentett nagyobb tejjövedelemmel számolva nagyobb tejbevételt érjenek el. Minél magasabb a tejhozam, annál kisebb a nem termelő pénz aránya, azaz a tehenek fenntartására a tejtermelés és a jövedelemtermelés helyett elköltött pénz.

A Dairy Australia szerint a határtejhozam és az átlagos tejhozam közötti válasz elveinek megértése is kritikus fontosságú a jövedelem maximalizálása érdekében a takarmánykiegészítők etetésekor. A tejhozam-határérték az a tejhozamnövekedés, amelyet egy plusz kilogramm takarmánykiegészítő adása eredményez. Az átlagos tejhozamnövekedés a tejhozam növekedése az összes etetett kiegészítő kilogramm átlagában.

A takarmányt milyen hatékonysággal alakítják tejjé

Mivel a takarmányköltségek a tejtermelő gazdaságok változó és teljes költségeinek nagy részét teszik ki, a Dairy Australia szerint fontos mérni, hogy a takarmányt milyen hatékonysággal alakítják tejjé. A takarmányátalakítási hatékonyság (FCE) a tejtermelő gazdaságok takarmányozási rendszerének hatékonyságát mérő kulcsfontosságú mutató, amely hatással van az egységnyi tejre jutó takarmányköltségre és a tejüzemi nyereségre.

Az FCE emellett olyan fontos tényező, amely hatással van a gazdaságok üvegházhatású gázkibocsátására. „Az FCE-t mindig a gazdaság egyéb fizikai és pénzügyi teljesítménymutatókkal együtt kell használni, mint például az éves tejüzemelési nyereség és az eszközarányos megtérülés” – jegyzi meg a Dairy Australia.

Az FCE-t az állománynak adott takarmány kilogrammjára vetített termelt tejmennyiséggel fejezik ki. Az FCE mérhető a fejőállományra vonatkozóan évente vagy szezonálisan, évenként. „Az FCE hasznos mérési forma a takarmányozási program hatékonyságának nyomon követésére” – mondja a Dairy Australia. „Nem szabad azonban túl szoros kapcsolatba hozni a gazdaság nyereségével, mivel nem veszi figyelembe az állomány által elfogyasztott takarmány költségét. Az FCE hasznos az állomány által elfogyasztott takarmány minőségének, különösen az étrend takarmánykomponensének értékeléséhez, mivel a jobb FCE szorosan összefügg a jobb minőségű étrenddel”.

Főbb takarmányozási szempontok

- Hozzon létre egy megbízható havi tejbevételi és takarmányozási költségvetést a döntések meghozatalához.

- Vásároljon takarmányt a minőség és az érték alapján.

- A takarmányt hatékonyan alakítsa át tejjé, minimalizálva a pazarlást.

- A legelők kezelését a legjobb gazdálkodási elvek szerint valósítsa meg.

A 3 fő célnak a következőnek kell lennie:

- A fejőstehenek takarmányozásának megtervezése és etetése a lehető legjobb megtérülést eredményező étrenddel.

- A gazdaság hosszú távú termelékenységének védelme a tehenek jó testállapotának és egészségének fenntartásával.

- A legelők hosszú távú termelékenységének védelme, lehetővé téve a tehenek számára, hogy a feltételek javulásakor gyorsan vissza tudjanak térni.

(Forrás: dairyglobal.net)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás