Hogyan mentették meg az AGRO.bio készítményei egy gazdát a viharkároktól
Jakab Gábor gazdálkodót egy régi káreseményen történtek vitték az AGRO.bio mikrobiológiai készítményeinek irányába. Az akkor látottak annyira meggyőzőek voltak a számára, hogy azóta is használja a Cell és BactoFil® készítményeket, sőt másokat is erre buzdít. A Magro.hu munkatársával az eddigi tapasztalatairól beszélgetett.
Kérem, kezdésként néhány szóval mutassa be a gazdálkodását!
2006 óta gazdálkodok a Tolna vármegyei Nakon. Őstermelőként kezdtem, majd egyéni vállalkozó lettem, jelenleg pedig már egy Kft. keretein belül is működünk. A kezdeti 6 hektár után most már összgazdasági szinten a 600 hektárt is elérjük. Időközben az öcsém is csatlakozott. A cégalapításra azért került sor, mert több mint 10 partnerünknek végzünk különböző bérmunkákat. Van, akinek a szántástól a betakarításig mindent, másnak csak vetünk, permetezünk, illetve műtrágyát szórunk és aratunk. Olyan partnereink is vannak, akiknek csak tároljuk a terményét, de az idei évtől elkészült a szárítónk, így már ilyen jellegű szolgáltatást is vállalunk. A kisebb termelőktől fel is vásároljuk termékeiket, és egyben nagyobb mennyiségben értékesítjük ezeket.
Emellett az inputanyag-beszerzések is közösen az én irányításom alatt történik minden partnerünk számára.
A család 300 hektárral rendelkezik, a partnerek pedig további 300-400 hektár kezelését bízzák ránk.
A mostani szezonban milyen növényekkel foglalkoznak?
Idén kacérkodtunk a szójával, de mivel úgy gondoltuk, hogy túl sokan fogják vetni, maradtunk a klasszikus árpa, búza, napraforgó és kukorica növényeknél.
Mióta alkalmazzák az AGRO.bio termékeit?
5 éve használjuk a Cell szárbontót és a különböző BactoFil® talajoltókat és olyannyira meggyőztek, hogy már a partnereinknek is ajánljuk.
Minek a hatására épült ki a bizalmuk a készítmények iránt?
Amikor fotók igazolták a hatékonyságukat. 2020-ban hibrid napraforgót is termeltünk, és egy jelentős viharkár miatt a betakarítás előtt mintegy 3 héttel ki kellett hívnunk egy biztosító szakemberét. Ő a drónos kárszemle során fényképekkel mutatta be, hogy az állomány egy 10 hektáros rész kivételével tényleg nagy károkat szenvedett. Az említett földterületen viszont viszonylag jól túlélték a növények a szelet és a vihart. Először nem értettem a dolgot. Bejártam a területet, megvizsgáltam az ottani napraforgók gyökerét és szárát, és akkor jöttem rá, hogy pont ezen a területen kísérleteztünk az AGRO.bio termékeivel. Ezeknek köszönhetőn pedig ott bojtosabb lett a növények gyökérzete és erősebb a szára. Azóta is mutogatom mindenkinek a kárszemle fényképeit, mi pedig folyamatosan használjuk mind a szárbontó, mind a talajoltó készítményeket.
Milyen változásokat észlelt a használatukkal?
Javult a talaj szerkezete, lazábbá vált, könnyebben mennek az erőgépeink. A mi traktoraink adott idő alatt nagyobb területet tudnak felszántani, ráadásul alacsonyabb üzemanyag-felhasználás mellett.
Mit jelent ez konkrétan?
Hektáronként 3-4 liter gázolaj takarítható meg, mert a traktornak legalább 40 százalékkal kisebb erőt kell kifejtenie.
És milyen hatása van a termékeknek a növényekre?
Biztos vagyok benne, hogy legalább 10 százalékkal nő a gyökértömegük, a szárunk szintén jelentősen erősödik, a termésnövekedést pedig 2-4%-ra tenném - kultúrától függetlenül. Tehát mindenképpen megtérül ezeknek a termékeknek a használata.
Tapasztalatai szerint hogyan javasolt használni akár a Cellt, akár a BactoFil®-t?
Beszéljünk először a szárbontásról, mert az hamarosan, ősszel úgyis aktuálissá válik. A Cellt én elsősorban kukorica és napraforgó után, de nagy tömegű szalmaszár lebontására is ajánlom. Az aratást követő szárzúzás után időszerű a kijuttatása, ezt követően a szármaradványokkal együtt kell beforgatni fél órán belül. Amennyiben nincs UV-sugárzás, borult az idő, a bedolgozást kicsit később is elvégezhetjük.
Régebben nitrogént szórtunk ki ilyen célra, majd beszántottuk azt, abban bízva, hogy tavaszra megoldódik a probléma.
Mára azonban az őszi-téli csapadékhiány miatt, ez nem működik. Szükség van a szárbontó baktériumokra, mert ezek kevesebb vízzel is feltárják a káliumot, foszfort és nitrogént a következő szezon növényei számára, ráadásul felvehető formában.
Tavasszal pedig a talajoltó készítményeken van a sor. Kultúrától függően egyszikűekre és kétszikűekre való BactoFil® talajbaktérium készítményeket is alkalmazunk, a talajra permetezve és azonnal bedolgozva vagy a vetéssel egy menetben. Utóbbi esetben a traktor elejére szerelt BactoFil JET készülékkel történik a készítmény kijuttatása, amit a traktor mögött lévő magágykészítő vetőgép azonnal a talajba dolgoz, és elveti a magot. Mivel egy menetben történik mindez, a jelentős üzemanyagmegtakarítás a lehető legkevesebb talajtaposással párosul. Mindkét módszernél az UV-sugárzás káros hatásaink elkerülése a cél.
Mire kell még ügyelni a mikrobiológiai készítményekkel kapcsolatban?
Az UV-sugárzás mellett a másik, amire gondot kell fordítani, az a tárolásuk. Érdemes a termékeket a legrövidebb időn belül felhasználni, ám ha ez nem lehetséges, legfeljebb szobahőmérséklet az optimális a számukra.
Vannak hasonló olcsóbb szerek a piacon, de a tudomásom szerint egyik sem tartalmaz ilyen sok baktériumtörzset. Az AGRO.bio-nak is vannak olcsóbb készítményei azok számára, akik csak az AÖP elírásait szeretnék kipipálni két ponttal, de aki tényleg hosszú távra tervez a gazdálkodásában, annak a Cellt és a BactoFil®-t javaslom, mert a pénzemért így kapom a legtöbb baktériumtörzset, amik ráadásul nagyon jól hasznosulnak a területen.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés