Az elmúlt két évben soha nem látott áringadozásokat tapasztalhattunk a nitrogénműtrágyák esetében. A műtrágyaárak alakulásának fő oka a gázár ingadozása, mivel a nitrogén-műtrágyák gyártásában a földgáz a legnagyobb költségtényező.

Ha összehasonlítjuk a búza és a nitrogénműtrágyák árának alakulását, azonnal szembetűnik a műtrágya árának sokkal szélsőségesebb ingadozása a búzáéhoz képest. A búza ára 2019 és 2023 között 50.000 és 135.000 Ft/tonna között mozgott, míg a MAS műtrágya ára volt 50.000 és 325.000 Ft is. Azonban, mielőtt valakit visszariasztanának a magas műtrágyaárak, érdemes kiszámolni, hogy a búza árának sokkal nagyobb a gazdasági sikerre gyakorolt hatása. Az ok egyszerű: hektáronként több tonna búzát takarítunk be, mint ahány tonna műtrágyát juttatunk ki.

Vegyünk egy példát: a búzatermés hektáronként 7 tonna, tehát a búza árát 7-tel szorozzuk be a nyereség számításához. Az egyszerűség kedvéért juttassunk ki 120 kg nitrogént hektáronként, ez 444 kg MAS-t jelent. Ha a tonnánkénti műtrágyaárat vesszük, akkor a szorzó ebben az esetben 0,444. Tegyük fel, hogy a búza ára 90.000 forintról 100.000 forintra nő, míg a MAS ára 150.000-ről 200.000 forintra. Első látásra azt mondanánk, hogy a MAS ára sokkal jobban emelkedett, biztos rontja a gazdasági eredményt, de számoljunk csak utána! A bevételünk hektáronként és tonnánként 10.000 forinttal nőtt, azaz 7*10.000 = 70.000 forinttal többet kapunk a búzáért. A műtrágyáért viszont 50.000*0,444 = 22.200 forinttal fizettünk többet. Azaz, amennyiben a búza és a műtrágya ára párhuzamosan változik, a búza árának változása sokkal nagyobb mértékben befolyásolja a nyereséget, mert a hektáronkénti mennyisége nagyobb. Természetesen – különösen az ingadozó árak mellett – a műtrágyaköltségre kiemelt figyelmet kell fordítani, mivel a gabonatermesztésben a változó költségek között jelentős tételt képvisel.

Ha az elmúlt műtrágyaévet öt időpontban (2022. július és október, valamint 2023. január, április és június) tekintjük, jól látható a búza és a műtrágya árának megtérülésre gyakorolt hatása. A példaszámításban 7 t/ha búzatermést és 120 kg N/ha műtrágyázást feltételeztünk. Az egyszerűség kedvéért csak MAS-t használtunk a termesztés során, összetett műtrágyát nem.

A műtrágyabeszerzéssel és búza eladással való taktikázás jár a legnagyobb kockázattal

Természetesen, akkor járnánk a legjobban, ha az összes alapanyagot az adott évi legalacsonyabb áron vásárolhatnánk meg, és a termést a legmagasabb áron adhatnánk el. Mivel az árak változásának irányát és mértékét nehéz megjósolni, az ingadozó piacokon való ilyen irányú próbálkozások gyakran nem éppen optimális eredményhez vezetnek.

Utólag természetesen látható, hogy akkor jártunk volna a legjobban, ha a 2023-as termésből származó gabonát már 2022 júliusában határidős szerződéssel értékesítettük volna (945.462 Ft/ha bevétel), a műtrágyát pedig 2023 januárjában vásároltuk volna meg (105.213 Ft/ha költség), ez 840.249 Ft/ha nettó nyereséget jelentett volna. A legrosszabb taktika pedig az lett volna, ha a műtrágyát már tavaly ősszel megvesszük (136.249 Ft/ha költség) és a gabonát csak most, 2023 júniusában értékesítjük (441.000 Ft/ha bevétel), ez mindössze 304.751 Ft hektáronkénti megtérülést eredményezett volna.

Hogyan minimalizálhatjuk a kockázatot? A beszerzés és a terményértékesítés kombinálásával

A fent említett öt időpont mindegyikében, amennyiben a műtrágyát és a búzát egy időpontban vesszük meg és adjuk el, a korábbi éveknél magasabb megtérülés érhető el. A magas búzaár miatt 2022 nyara (800.266 Ft/ha) és ősze (798.951 Ft/ha) volt a kedvezőbb időszak a műtrágyavásárlásra és a búza értékesítésére. A magasabb búzaár nemcsak hogy kompenzálta a magas műtrágyaárat, de többletnyereséget is hozott.  Januárban (636.787 Ft/ha), áprilisban (558.000 Ft/ha) és júniusban is (394.333 Ft/ha) is a nitrogénköltséggel csökkentett bevétel meghaladta a lehető legrosszabb eredményt (304.751 Ft/ha). Tehát az egyidejű beszerzés és értékesítés még mindig jobb pénzügyi eredménnyel járt, mintha taktikáztunk volna, és balszerencsénkre a legrosszabb árakon adtunk-vettünk volna.

Összefoglalva:

Különösen nagy áringadozások idején azt javasoljuk a termelőknek, hogy a műtrágya vásárlásakor vegyék fontolóra a gabona egy részének eladását is, és ha a gazdaságuk számára kielégítő eredményt tudnak elérni, kössenek szerződést mindkét irányba.

További információkért kattintson: L.A.T Nitrogen

(x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás