A talajnedvesség talajtípustól függően, illetve a terület elhelyezkedésétől függően is sokat változik, viszont ami biztos, hogy a jó terméshez szükséges a megfelelő talajnedvességgel bíró föld. Magyarország alapvetően a közepes kockázatú országok közé tartozik. Az alábbiakban ennek fontosságáról, illetve a nedvesség megőrzésének módjáról esik szó.

A növények számára fontos a talaj megfelelő nedvességtartalma. (Fotó: Pixabay, Jcesar2015)

Mit jelent az, hogy közepes kockázatú ország?

A Kárpát-medence, így Magyarország is jobban melegszik, mint Európa többi része, az éves csapadékmennyiség viszont nem fog változni a jövőre nézve, az évi eloszlásával ellentétben. Becslések szerint ez évi csapadékmennyiség 50%-a 15 alkalommal fog lehullani, ami azt jelenti, hogy egyszerre túl sok csapadék fogja érni a talajt. Ezáltal a csapadék hasznosulása jelentősen romlani fog, ugyanis mivel a csapadékmennyiség nagy százaléka egyszerre fog lehullani, az érkező vízmennyiség hamar távozni fog a talajból, és több nedvesség párolog el, mint amennyit a növények felvennének.

Miért fontos a talaj nedvességtartalmának megőrzése?

A növények sikeres termesztéséhez sok tényező megléte szükséges, többek között a megfelelő tápanyag ellátású talaj, a napfény, illetve a víz. Ahhoz viszont, hogy gazdaságosan tudjon termelni egy gazdaság a legjobb az, ha nem az öntözésre fordítják a legnagyobb összegeket, tehát ha a talajban lévő nedvességet nem kell nagymértékben pótolni. Erre több módszer is létezik, amelyeket már évtizedek óta alkalmaznak bizonyos növénykultúráknál.

Milyen tényezők akadályozzák a nedvességtartalom növekedését a talajban?

Van olyan tényező, amely már a talajba jutni sem engedi a csapadékot. Ez elsősorban a talaj tömörsége, amely lehet a talaj közvetlen felszínén, közel a felszínhez, illetve a 20-35 cm-es rétegben.

Abban az esetben, ha a talaj nem tömör, és a víz bejut, még mindig számolnunk kell a kiáramlással is. Ez akkor következhet be, ha a felszín nagyon rögös és takaratlan, tehát úgy van kialakítva, hogy hőstressz érheti a földet.

Továbbá a nagy gyomtömeg, a túlzott művelési menetszám, rossz növényi sorrend, valamint a talaj bolygatása túl nagy hőségben is árthat a talaj nedvességtartalmának.

Hogyan őrizhető meg?

Az elővetemény betakarítását követően akár kombájnnal felapríthatjuk és egyenletesen szétteríthetjük a szalmát a talaj felszínén, ami így értékes felületet, úgynevezett mulcsot képez a talaj felszínén. Több fajtája is ismert, többek között az élő mulcs, amelyek konkurenciát jelentenek a gyomoknak. Ebben az esetben vethetünk talajtakaró növényeket, vagy pedig meghagyhatjuk időszakosan a gyomflórákat. A másik típusa a holt mulcs, ahol olyan növénymaradványok kerülnek felhasználásra, amelyek szecskázatlanok. Vizsgálatok szerint ezek vastagabb takarást képesek biztosítani az aprított takaróanyagoknál – mint például: kőzúzalék, fakéreg, fazúzalék. Ezeken kívül még használhatunk mesterséges takaróanyagokat is. Ilyenek például a különböző színű, nem lebomló fóliák, a biológiailag lebomló fóliák, a papír vagy az agroszövet.

Továbbá érdemes aratás után a talajban maradt vízmennyiséget visszatartani. A sekély talajművelés tovább segíti a talajnedvesség megőrzését, illetve az is, ha a termőterület egy részét műveletlenül hagyjuk. Ezen túl fontos a növényi sorrend is, amely nagyban képes befolyásolni a talaj nedvességmegőrző képességét, valamint a vegyszeres gyomirtás.

Abban az esetben viszont, ha a talaj nedvességtartalma már alacsony, és csak az öntözés nyújthat segítséget, nem mindegy, hogy hogyan öntözzük földünket. Hiszen ha túlöntözzük, az egy részről pontosan az, amit el szerettünk volna kerülni a talajnedvesség megőrzésével, másrészt pedig pocséklás.

Ezeken kívül persze vannak olyan lehetőségek is, amelyek kevésbé természetesek, és hatóanyagtartalommal rendelkeznek, viszont rendkívül hasznosak tudnak lenni. Alapelvük azon nyugszik, hogy a talajba jutva folyamatosan növelik térfogatukat, így kevesebb víz is elegendő ugyanakkora terület lefedésére. Az pedig, hogy ezt hogyan éri el az adalékanyagokban keresendő, ugyanis a folyadék a kijuttatását követően a cseppek a levegő hidrogénjét veszik magukhoz.

Viszont nem csak talajvédő szerrel lehet megelőzni a problémát. Megfelelő hibrid használatával elérhetjük azt, hogy maga a növény is tartsa a nedvességet a talajban, illetve hogy alacsonyabb nedvességtartalom esetén is hatékonyan növekedjen. Viszont a legjobb eredményért elengedhetetlen a jó vetőmag vetéskori mag-talaj kapcsolata, a magágy tápanyag tartalmának biztosítása, valamint a megfelelő talajtakarás.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás