Megkezdődött az idei dohánybetakarítási szezon. A dohány betakarítása (más néven dohánytörés) után egyéb feladatok is vannak, melyeket el kell végezni betárolás előtt. Cikkünkben ezeket a munkafázisokat mutatjuk be.

A dohány betakarítása évjárattól függően július elejétől kezdődhet és akár szeptember közepéig is elhúzódhat. A dohánylevél érettségének jelei a következők:

  • a levél alapvetően sötétzöld színe halvánnyá válik,
  • a levéllemez fodros lesz,
  • a levél hegye lehajlik,
  • a gyantás tapintású levél könnyen letörhető a szárról és a törés után nem marad a levélen szárrész, más néven bajusz.

A dohány érdekessége, hogy a levelek nem egyszerre érnek. Jellemzően az alsó levelek érnek be először és az érés fokozatosan halad felfelé a növényen. Épp ezért a betakarítás 4-5 törésből áll, melyek között 8-10 nap szünetet kell tartani. Amennyiben az adott év időjárása nem megfelelő a dohány érésének, előfordulhat, hogy az érés akár a fagyokig is elhúzódhat. Ilyen esetben érésgyorsító permetezést kell alkalmazni.

Kis gazdaságokban a törést kézzel végzik, míg nagyüzemi termesztés esetén gépi betakarítást szoktak alkalmazni.

Hagyományos dohányszárítás egy szárító pajtában
 
Mi történik dohánytörés után?

A letört leveleket mielőbb ki kell szárítani. A szárítás előtt azonban elő kell készíteni a leveleket. A levelek szárításának leggyakoribb módja a következő: a leveleket egy madzagra fűzik és a felfűzött leveleket fellógatják a dohányszárítóban. Régen ezt a műveletet hosszú tűk segítségével, kézzel végezték, ma már természetesen ez a folyamat is gépesítetté vált.

A dohány szárítása nem egy egyszerű, nedvességelvonó folyamat, annál jóval összetettebb. A dohánylevelekben a szárítás során biológiai, kémiai és fizikai folyamatok mennek végbe, melyek fontos, hogy tökéletesen szinkronban legyenek. A leírtakból kitalálható a dohányszárítás lényege: szárítás közben alakulnak ki a dohány minőségét meghatározó tulajdonságok, mint például a szín és a nikotintartalom.

Száríthatjuk a dohányt természetes körülmények (dohányszárító pajtában, 25-40 napig), illetve mesterséges dohányszárító berendezésekben is. A mesterséges szárítók nagy előnye, hogy csak 100-150 órát vesz igénybe, továbbá hogy a szárítás minden tényezője tökéletesen szabályozható.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás