Az almafák már elvirágoztak, a kötődés állapotán is túl vagyunk. Bizony nem mindenki van vele tisztában, hogy ilyenkor már nagyon nagy figyelmet kellene fordítanunk a kalcium felvehetőségére. Miért ebben a korai időszakban? A válasz a tápanyagfelvétel időbeli eloszlásában van, ezt jól láthatóan szemlélteti az 1. ábra.

(1.sz ábra Almagyümölcs kalcium felvétele a fa gyökerén keresztül)

Amint azt látjuk, az almatermesztés egyik alapvetően fontos tápanyag-felvételi fázisában vagyunk. A kutatások szerint a gyümölcs mennyiségének, minőségének, tárolhatóságának egyik legfontosabb eleme a kalcium, és ahogy az ábrán látható, igen rövid időintervallum áll rendelkezésre a megfelelő mennyiségű kalcium a gyümölcsbe jutására. Erre több hatékony megoldás is létezik, még annak ellenére is, hogy ebben a korai fázisban a növényi nedvkeringés még nem túl erőteljes, és a gyökérrendszer sem dolgozik úgy, a hűvös talajhőmérséklet miatt.

Talajon keresztüli tápanyag utánpótlásra ebben a korai időszakban az organikus termesztésben is engedélyezett Polysulphate 0-0-14+6Mg+17Ca+48SO3+ME szilárd, granulált ásványi trágyát ajánljuk 300-400 kg/ha dózisban a talajra. A fakorona alá kell kiszórni, amit a csapadék, vagy öntözés olvaszt be majd a talajba.

Amennyiben marad a mostani, száraz időjárás és van lehetőség a tápoldatozásra, jó eredményt érhetünk el komplex öntöző műtrágyával. Például Agrolution Special 14-7-14+14Ca+TE segítségével, amit 50-60kg/ha dózisban ajánlunk alkalmazni és adagolhatunk hozzá könnyen felvehető kalciumot és a növekedéshez elengedhetetlen nitrogént és káliumot is.

Száraz időjárás esetén tápoldatozással jó eredményt érhetünk el komplex öntöző műtrágyával

Azonban ne álljunk meg az alapkezeléseknél, mivel az ún. keserűfoltosságot (sztipikesedést) is mérsékelhetjük, kalcium tartalmú lombtrágyákkal. A keserűfoltosság mértékének csökkentése döntő jelentőségű. A hiány tünetei sokszor nem is láthatóak, amíg a gyümölcs még a fán van, ezért is fontos a kockázat minimalizálására irányuló műtrágyázási program kidolgozása.

A keserűfoltosságot (sztipikesedést) is mérsékelhetjük kalcium tartalmú lombtrágyákkal

Az Agroleaf család kalcium tartalmú tagjai egész szezon során többször alkalmazva kiválóan alkalmasak biztonságos tárolhatóság növelésére.

A vízoldható, kristályos Agroleaf Power Ca 11-5-19+9Ca+2.5Mg+TE lombtrágyát a benne lévő, könnyen felvehető mikroelemeket tartalmazó M77 kelátcsomag és a hosszabb hatástartamot lehetővé tévő DPI technológia teszi egyedivé a piacon. 

A legnagyobb kihívást az okozza, hogy a tápanyagok a gyümölcs viaszos héján keresztül közvetlenül bejussanak az almába. Az ICL termékfejlesztése nem állt meg, és az igényeknek megfelelni akaró, folyamatos gondolkodásának eredményeként az elmúlt esztendőben Magyarországon is piacra dobta az Agroleaf Liquid Ca 8-0-0-+13.8 CaO -ot tartalmazó folyékony kalcium lombtrágyát.  Az Egyesült Királyságban illetve Spanyolországban elvégzett kísérletek a keserűfoltosság jelentős, akár 60%-os csökkenését mutatták mind a teljes, mind csökkentett adagolás esetén. Több éves kísérlet- és tesztsorozatot követően kijelenthető, hogy az Agroleaf Liquid Calcium+ a növényi cukrokkal és felszívódást segítő felületaktív anyaggal kombinált, speciálisan tervezett aminosav-csomagnak köszönhetően bizonyítottan csökkenti a keserűfoltosság mértékét, elsősorban az érzékeny desszert- és  Jonathan almafajtákban.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás