A metszés a szőlőtermesztő gazdaságok az egyik legfontosabb, legmunkaigényesebb művelete. Amit sajnos nem mindig a legjobb, szakmailag képzett munkaerő végez, ezért számos törekvés van a munkafolyamatok optimalizálására és a költségek csökkentésére. Ezekből talál meg többet anyagunkban, célkeresztben a szőlő metszése. Ide tartozik a művelésmód megválasztása is, mint például az ernyő, a kordon, az egyesfüggöny, vagy az úgynevezett „minimalschnitt” eljárás. Ez utóbbi az elmúlt 10-15 évben főként külföldön alkalmazott alternatív módszer a kézi munkaerő csökkentésére és a teljesen gépesített szőlőültetvények kialakítására. A Magyar Mezőgazdaság cikkét szemléztük.
Nagyon sokat számít a szőlő metszése
Metszésnél is mindig a legjobb minőségű termés elérése a cél
Azonban figyelembe kell venni az kitűzött termésmennyiséget, a termésbiztonságot és a költséghatékonyságot, valamint a rendelkezésre álló kézi és gépi munkaerőt is. A metszés munkaműveletéhez nem csupán a nem szükséges vesszők és fás részek levágása tartozik, hanem kiegészítő műveletként a vesszők lekötözése is. Ez művelésmódtól függően időben és pénzben is nagyobb tétel lehet. Ugyanígy metszést kiegészítő eljárás a zöldmunkák kellő időben történő elvégzése is, mert elmaradásuk jelentősen befolyásolja a következő évi metszési folyamatokat. Aki a zöldmunkát jól végzi, és látja azt, hogy melyik hajtásra van szükség és melyikre nem, már azt is tudja, hogy a következő évben melyik vesszőt fogja majd metszéskor meghagyni. Ezzel sok munkát és időt spórolhat meg. Összességében minden, a szőlőben elvégzett munkafolyamat hatással van a következőre. Ezért nagyon nehéz egy-egy munkafázis eredményességét vagy költséghatékonyságát megállapítani.
Ezek adják a metszési költségeket
A metszési költségek meghatározásakor nem csak a szükséges munkaidővel kell számolni, hanem a képzett és a betanított dolgozók munkavégzési minőségének, illetve az elvégzett munka mennyiségének különbségével is. Metszőgépek vagy előmetsző gépek használatával ezek a különbségek csökkenthetők, illetve a költségek tervezhetők.
Az egy hektárra fordított munkaidő mintegy negyedét teszi ki a metszés.
Normál állapotú ültetvényben egy tőke lemetszése nagyjából 20 vágás (beleértve a vesszők ledarabolását és lefejtését is a huzalokról). Átlagosan egy metsző ember 7.500-10.000 vágást végez naponta, 8 órás munkaidőben. Tehát egy dolgozó egy nap alatt 500 tőkét tud megmetszeni. A metsző személy terhelését érdemes enyhíteni; ehhez alkalmazhatunk akkumulátoros és pneumatikus metszőollókat. Illetve megkönnyíthetjük a munkát előmetsző gép beállításával is, amely levágja a huzalhoz kapaszkodott vesszőket a felső huzalpárokról. Ez a megoldás nem minden esetben a legjobb minőségű végeredményt adja, mivel a gép válogatás nélkül vágja a vesszőket, ezért utána még korrekcióra van szükség. Viszont az ergonómiai körülményekben jókora javulást eredményez.
A felhasznált munkaidőre a legnagyobb befolyással a hektáronkénti tőkeszám és a hajtások művelésmódon való elhelyezkedésének/lekötésének módja, az elvégzett vágások száma, az ültetvény állapota (tőkehiány), a metsző személye, szaktudása, a metszőeszköz, a gépesítés foka, az előmunkák, illetve a fajta van.
Már az ültetvény létesítésekor előre gondolkodva kell megtervezni a művelésmódot, hogy a szőlőgazda a leginkább költségtakarékos termelési módot válassza ki. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a takarékosság minőségromlást hoz. Ez inkább a munkafolyamatok ésszerű csoportosítását, egymásutániságát és a gépesítés maximalizálását foglalja össze.
???? Egy ültetvényt művelésmódtól és eszközállománytól függően többféleképpen metszhetünk meg, például csak kézzel, esetleg gépi előmetszéssel, vagy azt korrigálva kézzel, elektromos vagy pneumatikus metszőollóval. De a döntést mindig a termelőnek kell meghoznia.
A mai gazdasági környezetben, amikor egyre nehezebb szakképzett vagy egyáltalán kézi és fizikai munkára fogható megbízható embert találni, amikor
  • a szőlőfelvásárlási árak alig fedezik az önköltséget,
  • a klimatikus elemi károk előfordulási kockázata egyre magasabb,
  • egyre inkább teret hódít a precíziós gazdálkodás,
  • egyre nagyobb minőségi elvárásoknak kell megfelelni,
el kell gondolkodni az ültetvények munkafolyamatainak gépesítési lehetőségein.
Itt elsősorban a különböző sor- és tőtávolságú ültetvényekben használatos munkagépekre (pl. a soraljaművelőkre, lelevelezőkre, szüretelőgépekre, rézsűművelőkre, talajművelőkre, permetezőgépekre) érdemes gondolni, melyek már a környezetkímélő termesztés feltételeinek is tökéletesen eleget tudnak tenni. A teljes cikket itt olvashatja el.
A metszésről itt nézhet meg egy videót:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=VHhy-j6KGp4[/embedyt]

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás