A megfelelő nitrogén műtrágya kiválasztása leginkább a növénykultúrától, a fenológiai fázistól, a technológiai felkészültségtől, időjárási körülményektől és a termelési szokásoktól függ. A nitrogén a vegetatív növekedésért felelős, nélküle sem fehérjét sem szénhidrátot nem tud szintetizálni a növény. A nitrogén felvétele leginkább gyökéren keresztül történik. Az ammónium - közvetlenül a gyökérben - fontos szerepet játszik az aminosavak szintézisében, ami fontos a gyökértömeg növeléséhez és a citokininek stimulálásához a több virágrügy kifejlődése érdekében. Ezzel szemben a nitrát leginkább a vegetatív növekedést serkenti. A talaj tápanyag-szolgáltató képessége termelési ciklusonként csökken, mivel a terményt betakarítjuk a területről. A makroelemek - N, P és K - a nitrogén rendkívül mozgékony (kimosódhat és elillanhat), ezért minden évben cserélni kell.
Nitrogén műtrágyákról általában
A nitrogén műtrágyáknak széles választéka van halmazállapot, hatóanyag és felhasználás szerint is. Legismertebb nitrogén műtrágyák az ammónium-nitrát (34%), a kalcium ammónium-nitrát (27%), az ammónium szulfát – nitrát (26%), az ammónium-szulfát (21%), a karbamid (46%) és a karbamid – ammónia – nitrát (UAN) oldat (28-32%). Az ammónium-nitrát (34%) kétféle nitrogénforrást tartalmaz. Az ammónium pozitív töltésű ion, míg a nitrát negatív töltésű ion, melyek a növény számára mind felvehetők, utóbbi ráadásul nagyon gyorsan. Az azonnali megoldáshoz jó, a nitrát nagyon rövid idő alatt kifejti hatását. A legfőbb problémája viszont az, hogy az ionok nem tudnak a negatív töltésű talajszemcsékhez tapadni, és emiatt a tápelem kimosódik a rizoszférából. Ennek eredménye nitrogénveszteség és elégtelen tápanyagfelvétel. A CAN műtrágya 27% nitrogént tartalmaz. Problémái és előnyei az ammónium-nitráthoz (34%) hasonlóak, ámbár ez a termék kalciumot tartalmaz, ami előnyös a savanyú talajokon. Az ammónium-szulfát (21%) a nagy kénigényű növényeknél, mint például a repce és a búza, bír kiemelkedő jelentőséggel. Mivel az elemnek komoly hatása van a növény nitrogén anyagcseréjére, az olaj- és a fehérjeszintézisére, ezért a kéntartalmú nitrogén fejtrágyának jelentős hatása van a termés minőségére és termésmennyiségre. A karbamid (46%) a legnagyobb koncentrációjú nitrogénműtrágya és a világ egyik legfontosabb nitrogénforrása. Azonban a sikeres alkalmazásának és a hatékony felvételének van pár fontos előfeltétele: A műtrágyaszórást követően be kell dolgozni, vagy elegendő mennyiségű csapadék szükséges a talajba való beoldódáshoz. A karbamid kedvezőtlen körülmények között, például vízhiány, nem megfelelő pH-érték, talajtípus vagy időjárási viszonyok (napsütés, szél, páratartalom, stb.) esetén kimosódhat és elillanhat. Az ammónia formájú nitrogénveszteség naponta 2-20% között változhat. Az UAN (karbamid-ammónia-nitrát oldat) kiválóan alkalmas fejtrágyázásra, és különböző tápelemekkel is kiegészíthető. Alkalmazása magas szintű szakértelmet igényel, ennek hiányában perzselést és komoly stresszt okozhat. Kijuttatása mindig a hőmérséklettől és a fenológiai állapottól függ. Legyen szilárd vagy folyékony a nitrogén műtrágya, a nitrogén a növénytermesztés egyik alapvető tápanyaga! A magas hozamú új fajták miatt ugyanakkor évente sok tápanyagot hozunk le a táblákról. Emellett a nitrogénkimosódás vagy elillanás plusz gazdasági veszteséget jelent, és terheli a környezetet. A sikeres növénytermesztés kulcsa, hogy növeljük a nitrogéntartalmú műtrágyák hatékonyságát a kimosódás és a párolgás csökkentésével. Így megvalósítható a környezetbarát növénytermesztés!
Hogyan növelhető a nitrogén hatékonysága?
Az EuroChem csúcstechnológiájú megoldásokat kínál szilárd és folyékony nitrogénműtrágyákra. [gallery columns="2" size="full" ids="43285,43286"]
Az első megoldás a nitrogén kimosódását gátolja: Ez a nitrifikáció-gátló ENTEC-technológia, amely hosszú távon (6-12 hétig a talaj és az időjárási viszonyok függvényében) biztosít nitrogént kétféle (ammónium és nitrát) formában. A második megoldás az ammónia formájú elillanást gátolja: Ez az UTEC-technológia ureáz inhibitorral, amely kedvezőtlen körülmények között jelentősen lelassítja a karbamid párolgását. A standard karbamidhoz képest az UTEC-karbamid 21 napot is kibír, jelentősen csökkentve a nitrogénveszteséget.
Mindkét technológia rugalmas műtrágyázást biztosít a gazdálkodók számára. Ez egyúttal biztosítja a hatékony nitrogénhasználatot, növeli a terméshozamot és a minőséget, ami fontos a jövedelem szempontjából. Keresse szaktanácsadóinkat:   EuroChem Agro Hungary Kft. www.eurochemagro.com szaktanacsadas@eurochemgroup.com Tel.: +36 30 566 5386 (x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás