Összegyűjtöttünk hármat a hagyma kártevői közül. Leírjuk, hogyan ismerheti fel őket és hogyan védekezzen ellenük. Terítéken a hagymaormányos, a hagymalégy és a hagyma-aknázólégy. Olvassa el a tudnivalókat, hogy időben észrevegye a kártételt!

Hagymaormányos, az első a hagyma kártevői közül

Tápnövényköre a vöröshagyma, a póréhagyma és a metélőhagyma (általánosan az Allium nemzetségbe tartozó növények). Az imágó és a lárva is károsít. Az imágó a hagyma levelén furkál lyukakat, körkörösen kirágja az epidermiszt. A sárgás-fehéres, testszínű, kukac típusú lárva a levél belsejében hosszanti lefutású hámozást végez. Csak az epidermiszt hagyja meg. A lárva fejlettségétől függően 1–2 mm széles, illetve néhány centiméter hosszú a hámozgatás, ennek következtében a levél elsárgulhat, elszáradhat.

Hadrendben a hagyma kártevői, olvassa el, hogyan védekezhet! Fotó: Pixabay, Credit Robert Owen-Wahl

A hagymaormányos Közép-Európában elterjedt faj, Magyarországon az ismert hagymatermesztő vidékeken található meg. Kártétele egyes években jelentős lehet.

Fejlődésmenete: imágó alakban telelő, évi egy nemzedékű faj. Az imágók április végétől, május elejétől jelennek meg a hagymatáblákon. Érési táplálkozás után párosodva a nőstények lyukat fúrnak a hagymalevél belsejébe, és ott helyezik el petéiket. Nagyjából egyhetes embrionális fejlődés után a kikelő lárvák májusban és júniusban károsítanak (az elhúzódó peterakás miatt hosszú a károsítás időtartama). Egy levélben több, sokszor különböző fejlettségű lárva is található. Nyár közepén a talajban bábozódnak, a frissen kikelt imágók még táplálkozhatnak, majd diapauzába vonulnak.

Ökológia és előrejelzés: kevés ismeret van az ökológiájával kapcsolatban. Elszaporodásának valószínűleg a meleg, korai tavasz kedvez. A táblán hálózással végezhetünk felmérést az imágóra.

Védekezés: az ormányosok ellen hatékony és a hagymában engedélyezett inszekticidek (foszfamidon, kinalfosz) megfelelő védelmet adnak.

A hagyma kártevői anyagunk a Növényvédelem című könyv összeállítása alapján készült.

Hagymalégy

Tápnövényköre a vöröshagyma, a fokhagyma és a téli sarjadékhagyma. A magvetés után a fiatal növények (gyakran sorban egymás mellett több is) elszáradnak, kipusztulnak. Idősebb növényen a hagymafej károsított, a növény elpusztulhat, a károsított hagymarész pedig főleg csapadékos időben rothadhat. Európában jól ismert kártevő, különösen a nedves, csapadékos éghajlatú területeken fordul elő. Hazánkban is mindenütt jelen van, kártétele elsősorban a csapadékosabb Dunántúli területeken, illetve a csapadékos évjáratokban jelentősebb.

Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk vele részletesebben, itt olvashatja el az anyagunkat.

https://www.magro.hu/agrarhirek/gazdalkodas/zoldseg-gyumolcs/a-hagymalegy-elcsabul-a-snidling-irant-is/

Évente 2, esetleg csonka 3 nemzedéke fejlődik. A talajban telelő tonnabábból az imágók a cseresznye virágzásakor jelennek meg. A nőstények a petéiket a fiatal vagy idősebb hagyma levélhónaljába, többnyire csoportokba, a levelek közé rakják. A fiatal nyüvek a növény föld alatti részébe, a hagymafejbe fúrják be magukat. Fiatal növényeknél egyik növényből a másikba átmenve egy sorban többet is elpusztítanak. 2–3 heti táplálkozás után elhagyják a hagymát, és a talajban bábozódnak. 10–14 napos bábállapot után következhet a 2. nemzedék kifejlődése.

Ökológia és előrejelzés: a nedvesebb országrészeken gyakoribb és jelentősebb a kártétele. Nyugat-Európa egyik legnagyobb hagymakártevője. Nálunk az első nemzedék imágórajzását kell hálózással nyomon követni és a védekezést időben elvégezni.

Védekezés: korai kártétele megakadályozható talajfertőtlenítéssel (diazinon), illetve az imágók rajzásakor szükséges ezek és a frissen kikelő lárvák ellen védekezni (pl. foszfamidon, fenitrotion, klorpirifosz-metil hatóanyagokkal).

Hagyma-aknázólégy

Tápnövényköre a vöröshagyma és a fokhagyma. Kárképe felismerhető a hagyma levelein hosszúkás lefutású, kacskaringós aknázásról. Európában ismert faj, a csapadékosabb területeken jelentősebb a kártétele. A kártétel minőségrontásként is jelentős gondot okoz.

Évente egy nemzedéke ismert, második nemzedéke Európában már előfordult, nálunk még pontosítandó. A legyek április végétől rajzanak, a nőstények a petéiket tojócsövükkel a levél lemezébe helyezik. A nyüvek a levélben aknázva táplálkoznak, néhány hét után pedig a levél tövi részébe vagy a talajba vonulnak bábozódni. Elszaporodásának valószínűleg a nedves időjárás, a nedves talajállapot és a magas talajvízszint kedvez.

Az ellene történő védekezésben a hagymalégy ellen engedélyezett készítmények itt is használhatók.

Ha a hagyma kártevői mellett arra is kíváncsi, mire kell figyelni a vöröshagyma tárolásakor, kattintson ide!

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás