Az elmúlt időszak ismét bebizonyította, hogy a mezőgazdaság és a növénytermesztők mennyire ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Ha Ön növénytermesztő, bizonyára aggasztja ez a tavasz nélkül berobbant nyár. Cikkünkben most olyan kérdésekre adunk választ, mint az, hogy mi történik a növényeinkkel tartós meleg és szárazság esetén és hogyan óvhatjuk meg őket a hőstressztől.

Az ország egyes területein hatalmas jég- és viharkárok, míg másutt a hetek óta tartó csapadékhiány okoz nagy gondot. A szántóföldön termesztett növényeink 100%-ban ki vannak téve ezeknek a szélsőséges időjárási tényezőknek. Az átmenet nélkül – tavaszi időjárásunk híján – bekövetkezett hirtelen tartós 25 °C feletti meleg, a csapadékhiánnyal párosulva nagyon megviseli a termesztett növényeinket is.

A növény a kezdeti időszakban képes védekezni az aszály és a csapadékhiányos időszak ellen, még nem szenvednek visszafordíthatatlan károkat. Lecsökkenti a párologtatás mértékét a gázcserenyílások teljes vagy részleges bezárásával. Ha ez az időszak tartós, észrevehetjük, hogy a növényeink lankadnak, hervadnak.

Mi a hőstressz és mit okoz növényeinknek?

Amikor az aszály mellé magas hőmérséklet párosul, az időjárás úgynevezett hőstresszt okoz a növénynek. A felmelegedés veszélyének elkerülése érdekében a növény kénytelen párologtatni. Ezt addig tudja megtenni amíg elegendő vízmennyiség áll a rendelkezésére. A növények számára a vízmegtartás a legfontosabb, ezért a hőstressz hatására a csapadékhiányos időszakban a párologtatással együtt járó hűtő hatás megszűnik, lelassul a növény anyagcseréje, valamint a tápanyagszállítás és a fotoszintézis folyamatai. A szervesanyag előállítás megszűnik, melynek következménye a termésveszteség vagy akár a növény kipusztulását is okozhatja.

A nyári időszakban nem csak az emberekre és az állatokra veszélyes a magas UV-sugárzás, hanem a növényekre is. Az ultraibolya sugarakat ugyanis a növény a fotoszintézis során nem hasznosítja. A fotoszintézis folyamatait nagyobb mértékben a látható tartományon belüli vörös fény, kisebb mértékben a kék fény segíti elő. Tehát az UV-sugárzás a növényekre is káros hatással bír, napégés tünetei jelentkezhetnek rajuk is.

Sajnos, a tavaszi vetésű növényi kultúráink többségénél elmondható, hogy a teljes nyári időszakban ki vannak téve az aszály, a hőstressz, illetve az UV-sugárzás okozta veszélyeknek.

Természetesen vethetünk olyan fajtákat, hibrideket, amelyek az aszályt némileg jobban viselik, ha van lehetőségünk a területeket öntözhetjük, vagy akár védhetjük a növényeinket olyan növénykondicionálókkal, amelyeknek a használatával a hőstressz és UV sugárzás okozta károkat enyhíthetjük, így átsegítve növényeinket a stresszes időszakon.

Erre kínál megoldást az AlphaPlant két terméke is.

HumicQuattro – UV-védelem

A HumicQuattro kísérletek során bizonyította, hogy magas viszkozitása miatt jól megtapad a leveleken és az így képzett réteg az UV-sugarakkal szemben védelmet nyújt a növény számára. Ez a réteg visszaveri az UV-sugarakat, melynek következménye, hogy a levélfelülete sem melegszik fel olyan mértékben, ezáltal a fotoszintézis folyamatait sem gátolja, nem áll le a szervesanyagképzés, ezáltal a hozamunk sem fog drasztikusan lecsökkeni. A HumicQuattro mindamellett, hogy védőréteget képez a növényen, magas huminsav- és aminosav-tartalommal bír, illetve kelatizált mikroelemeket tartalmaz. A növény a levélfelületén keresztül azonnal képes felvenni és hasznosítani a tápelemeket, így a kritikus időszakban ezzel is támogathatjuk a tápanyagfelvételben, ezáltal erre kevesebb energiát kell fordítania. A huminsavak, fulvosavak elősegítik a tápanyag gyorsabb hasznosulását is. A tápelemekkel együttesen indirekt módon erősítik a növény immunrendszerét, növelik a gyökértömeget, valamint javítják a gyökér regenerálódóképességét. A nem megfelelő talaj-pH-érték mellett bizonyos tápelemek felvétele akadályozott a talajból, a fulvosavak hasznosulását, beépülését azonban a pH nem befolyásolja. A huminsavak és aminosavak serkentik a gyökérképződést, ezáltal nagyobb felületen tudja a növényünk a talajból a vizet, illetve a tápanyagokat felvenni.

Zöldpajzs – immunerősítés a növényeknek

A HumicQuattro mellett a Zöldpajzs növénykondicionáló alkalmazása is jótékony hatással bír. Jelentősége a magas mikro- és makroelem-tartalmában rejlik. Mindamellett, hogy magas nitrogén-, foszfor-, káliumtartalommal rendelkezik, van benne magnézium, kén, cink, bór, mangán, réz, valamint kelátképző. A Zöldpajzs egy immunerősítő készítmény, melynek alkalmazásával a növények kevésbé lesznek fogékonyak a betegségekre, javítja a regenerálódóképességüket. A két terméket kombinációban vagy önmagukban is kijuttathatjuk, elősegítve a növények aszálytűrőképességét, valamint fokozhatjuk a hőstressz, illetve az UV-sugarakkal szembeni ellenállóképességüket. Segítjük a növény élettani folyamatainak fenntartását, ezáltal a stresszes időszak átvészelését.

Szeretne még több érdekességet olvasni növénytáplálás kapcsán? Akkor kövesse az AlphaPlantet a Facebookon is!

AlphaPlant - A növényápolás szakértője
Hornich Ilona - Növényorvos | Alpha-Vet Agrártechnológiai Divízió

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás