Az elmúlt napokban kedvezően alakuló időjárásnak köszönhetően szépen fejlődő búzatáblákkal találkozhatunk útjaink során. Fontos azonban, hogy alaposan nézzük meg éppen fejlődő növényeinket, és ne csak a felső leveleket lássuk terepszemlénk alkalmával, hanem a földhöz közelebb lévő alsó levelekre is fordítsunk figyelmet. Itt ugyanis előfordulhatnak olyan kártevők, amelyek akár a termésátlagunkra is hatással lehetnek.

Az őszi búzára ebben az időszakban rengeteg veszély lehet hatással. (Fotó: Pixabay, Pitsch)

Lisztharmat

A nagydózisú nitrogén-fejtrágyázást követően a bő csapadéknak köszönhetően mindenhol zöldellő állományokkal találkozhatunk. Viszont ami a növény erőteljes növekedését idézi elő, az sajnos hozzájárul a biotróf kórokozók szaporodásához is, mint például a lisztharmatéhoz. A lisztharmat látható tünetei már ősszel jelentkeznek a növény levelein, ahol egy fehéres színű lisztes bevonat keletkezik. Elsőként az alsó leveleken jelenik meg, tavasszal erősödik, és terjed folyamatosan a felső levelek felé, ha nem védekezünk a kórokozó ellen időben. Ha már későn vesszük észre a fehér színű, lisztszerű bevonat megvastagszik, és szürkés-sárgás színűvé válik, a levélfelületen pedig már szabad szemmel is látható fekete pontok jelennek meg, a kazmotéciumok. Ennek következtében a levelek elsőnek elsárgulnak, majd teljesen elszáradnak. Célszerű, hogy a kórokozót ne engedjük, hogy megfertőzze a kalászt, vagy a zászlós leveleket, ugyanis ennek következtében apró szemek alakulnak ki a kártevő miatt. Az elpusztítására irányuló kezeléseket a többi kórokozó elleni kezeléssel együtt érdemes elvégezni széles hatásspektrumú védőszerrel.

Rozsdabetegségek

A lisztharmaton túl találkozhatunk növényeinken rozsdabetegségekkel is, mint például a sárga-, vörös-, vagy feketerozsda. Ezek a betegségek az epidermisz alatt fejlődnek, amelyek ennek következtében felszakadnak az apró pörsenések miatt. Így fokozódik a növény légzése, párologtatása, ami csökkent asszimilációt okoz, ez pedig terméskieséshez vezet.

Levélfoltosság

Érdemes megemlíteni a levélfoltosság két fajtáját: a fahéjbarna levélfoltosságot, és a szeptóriás levélfoltosságot. Ezeket a betegségeket gombák okozzák, és e nekrotróf gombák főként az öregedő szöveteken okoznak kárt. Alulról fölfelé terjednek a levélemeleteken, a legfelső emeletet viszont csak a termési időszakban éri el, levélszárító hatásuk kevésbé intenzív.

Vetésfehérítő bogarak

A kórokozók mellett azonban szükséges figyelni a vetésfehérítő bogarakra is, melyek betelepedése várható a kedvező időjárás következtében. Az imágók betelepedése általában akkor jellemző, amikor a napi maximum hőmérséklet a 15° Celsius fölé emelkedik. Elsőként a táblák szélein jelennek meg, majd az időjárás alakulásától függően terjednek el az egész táblán. Érdemes tudni, hogy mind a lárvák, mind pedig az imágók károsítják a növényünket, viszont a lárvák nagyobb károkat okoznak. Az imágók néhány napig táplálkoznak, majd ezt követően párosodnak és raknak tojásokat a levél színére a főér mentén gyöngyfüzérszerűen. A lárvák kikelése általában a tojásrakást követő egy hét után kezdődik meg. A csapadék és a lehűlés lassíthatja a szaporodást és csökkentheti az egyedszámot, viszont fontos a tábla folyamatos figyelése, hogy ne okozzanak nagy kárt a termésben.

Gyomnövények

Azok a búzatáblák, ahol ősszel nem volt herbicides kezelés, gyomnövényekkel tűzdeltek lehetnek, esősorban T1 és T2-es gyomokkal találkozhatunk. Főként a veronikafélék és árvacsalán, pipitér fajok fordulhatnak elő. A tavasszal történő gyomirtás időzítése nagyon fontos takarékosság szempontjából, ugyanis ha rosszul időzítünk, az kidobott pénz lehet számunkra. A legfontosabb, hogy a kellő időben és a kellő hatékonysággal történjen a gyomirtás, éppen ezért fontos az előrejelzések nyomon követése.

Forrás: NAK

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás