Hölgyvezérelt mangalicafarm Hajdúböszörményben
A 32 éves Fekete Zsóka diplomás élelmiszermérnök, élelmiszeripari szakfordító és lovaskultúra-szakoktató is egyben, ám élete ma már a mangalicafarm köré szerveződik.
Fekete Zsóka először egy budapesti multicégnél helyezkedett el, de hamar rájött, hogy az iroda nem az ő világa. Hazatért hát Hajdúböszörménybe. A fiatal gazda pályázatot elnyerve az uniós támogatás mellé hitelt vett fel, így valósulhatott meg a mangalicafarm ötlete. A történetet a Sokszínűvidék oldal írta meg.
A lány örökölte a gazdálkodás szeretetét. Édesapja agrármérnök és biogazda, aki az állatok takarmányának előállításával foglalkozik. Nagyapja régi falusi gazdálkodó, édesanyja pedig a pályázatírásban jártas.
Hirdetés
2012-ben jött egy lehetőség, hogy megvásároljunk egy húsz szőke mangalica kocából álló törzsállományt. Már nálunk voltak, amikor kiderült, hogy a kocák fele vemhes, úgyhogy egy héttel később több mint ötven állatunk volt - mondta.
Gyorsan kialakult a mangalicafarm
Azóta tovább fejlődött. Ma már több mint 40 anyakoca van a 400 egyedes állományban. Ő maga oltja be az állatokat, mert állatorvosi szaksegéd végzettséget is szerzett, de a herélés sem jelent neki gondot. A mangalica húsát hagyományos hajdúsági receptek alapján – egy hentes alkalmazottal együtt – dolgozza fel. Zsóka fűszerez mindent, és a füstölést is ő csinálja. A családi vállalkozás része a zöldségtermesztés is. A termékeikbe a saját őrölt piros paprikájukat és fokhagymájukat teszik. A vágóhídról Zsóka szállítja haza a fél disznókat. Piacra hordja és maga árulja a készárut.
Nálunk az állatok törődést, jó takarmányt, amolyan all inclusive ellátást kapnak. Nagyon fontos számomra, hogy a hús minősége érdekében a mangalicáim megkapják a számukra legmegfelelőbb takarmányt és élhetési körülményeket. Tiszteljük őket azért, amit cserébe adnak. Minden állat kézből is ehet, így látja a gondozóját, hallja az emberi beszédet. A kocákat kényeztetjük: ha történetesen nem búgatunk, élvezhetik a mangalica-wellnest, dagonyázójukban heverhetnek egész nap. A telepet is próbáljuk minél korszerűbben üzemeltetni, folyamatosan fejlesztjük. Egy régi mondást idézve: ha megy a szekér, hajtani kell a lovakat
– mondja.
Zsóka természetesen sokat dolgozik a mangalicafarm vezetésével. Napi 12-14 órát tölt a gazdaságban. Csak a vasárnapjai szabadok, akkor a farmon dolgozó két alkalmazott felügyeli a telepet.
Értékesítünk élőállatot és tenyészállatot is. A meghizlalt egyedekből készített helyi termékeinket – kolbász, szalonna, tepertő, zsír, sonka, disznósajt, hurka és különféle pástétomok – értékesítjük. Arra törekszünk, hogy mások legyünk, mint a többiek, és hogy minél jobb minőséget és minél egyedibb termékeket állítsunk elő
- mondta a gazda.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés