A mezőgazdasági épületek rengeteg külső környezeti hatásnak vannak kitéve, mint például télen a hótehernek, nyáron a jégverésnek, vagy épp szerelés közben a tetőn történő járásnak. De igen gyakori jelenség, hogy teljes hőszigetelés nélkül épülnek meg a tárolók, csarnokok. A Swedsteel-Metecno szakértője, Kotormán István abban segít, hogy milyen veszélyeket rejt a műszakilag nem megfelelő agrárcsarnokok építése, és mire kell odafigyelni a gazdáknak, ha tárolóban gondolkodnak, építtetnek.

A tartószerkezet esetében a mezőgazdasági célú csarnokoknál fontos, hogy a megfelelő szabad fesztávok és belmagasságok biztosítva legyenek az épületen belül. Ez azért elsődleges, mert az esetek nagy részében mezőgazdasági gépekkel, rakodókkal is be kell menni az épületekbe, például gabonatárolás, vagy éppen állattartás esetén, így kell a megfelelő méretű tér ahhoz, hogy ezek a gépek is elférjenek.

A mezőgazdasági épületek (is) ki vannak téve rengeteg külső környezeti hatásnak, mint például télen a hótehernek, nyáron a jégverésnek, vagy épp szerelés közben a tetőn történő járásnak. Ebből adódóan a tetőburkolatnál olyan elemeket kell alkalmazni, amelyek a fentebb említett nagy fesztávot képesek áthidalni, de ettől még nem veszítenek terhelhetőségükből.

A Swedsteel acélcsarnokai minden modern követelménynek megfelelnek - a mezőgazdaságban is
 

A falburkolat esetében is fontos a nagy fesztávot áthidaló elemek használata, amelyeknek elsősorban a szél okozta terhet kell maradéktalanul elviselnie.

Gabonatárolók esetén kiemelten kell figyelni a vízelvezetésre, a beázás-mentességre. Ezért figyelni kell a tető meredekségére, mert minél meredekebb a tető, annál könnyebben lefolyik róla a víz, kisebb eséllyel ázik be. Acéllemezzel akár fokozottan vízzáró fedést – ami alacsonyhajlású (7-10 % közti meredekségű) tetőszerkezetet jelent –, valamint vízzáró fedést lehet megvalósítani, ami 20-25 % meredekségű tetőt jelent.

A vízelvezetést több dolog is befolyásolhatja a tető esetében. Ezekre kell fokozottan figyelni már a tervezés folyamán is:

  • a profilmagasság (vízelvezető keresztmetszet, űrszelvény),
  • a táblaelemek megfelelő illesztése – az illesztéseknél megfelelő vízelvezetés, vízküszöb használata,
  • rögzítés,
  • tetőfólia használata,
  • tetőáttörések szigetelése.
A kicsapódó pára is okozhat károkat

Mezőgazdasági épületeknél gyakori jelenség, hogy a tárolók, csarnoképületek nem igényelnek hőszigetelést a funkcióból fakadóan. Esetükben arra kell figyelni, hogy a kicsapódó pára komoly károkat képes okozni a betárolt terményekben, anyagokban!

Amennyiben mégis szigeteletlen épületben tároljuk a terményt, legkézenfekvőbb megoldást a Swedsteel kínálatában elérhető belső oldalon páramegkötő filcréteggel ellátott tetőfedő anyagok használata, amely megköti a párát, nedvességet, ezzel megőrzi a tárolt termény minőségét. A tetőfedésnél ilyen esetben fontos gondoskodni a megfelelő átszellőztetésről, amivel biztosítani lehet a csarnok folyamatos szellőzését, ezzel elkerülve a filcréteg kiszellőzését is.

Amennyiben fontos a hőszigetelt csarnok, úgy két lehetőség van annak kivitelezésére:

  • a szerelt réteges szendvicsszerkezet esetén a két réteg trapézlemez közé hőszigetelő anyagot helyeznek el,
  • az előre gyártott szendvicspanel esetén gyárilag kerül be a két réteg acéllemez közé a hőszigetelés, így az összeállítás nem a helyszínen kell, hogy megtörténjen.
Fal vagy tető? Bármi készülhet acéllemezből!
 

A természetes bevilágítás is fontos lehet egy csarnokban, funkciójától függően. A Swedsteel által készített csarnokok esetében egyrétegű vagy többrétegű polikarbonát és üvegszálerősítésű poliészter bevilágító (átlátszó) paneleket lehet beépíteni a csarnok falazatába és tetőzetébe egyaránt. Attól függően kell választani az egyrétegű, vagy a többrétegű bevilágító panelek közül, hogy az épület szigeteletlen, vagy szigetelt panelekből készült el.

Amennyiben az említett panelek nem nyújtanak elegendő bevilágítást, valamint fontos a kiemelt hőszigetelés az ablakoknál is, komplexebb megoldásokra is van lehetőség. Ilyen például a tetőbevilágító kupola, más néven donga, valamint ablaksorokat is be lehet építeni a falakba.

Meglévő épületeket is fel lehet újítani, az elöregedett, beázó burkolatok helyett új fedést készíteni, vagy akár utólagos hőszigeteléssel ellátni az épületet. A Swedsteel anyagok nagy előnye, hogy akár épületbővítés esetén is kiválóan alkalmazhatók.

Milyen tipikus épületek építhetőek fel Swedsteel elemekből:
  • nyitott szín (gépszín, szalmatároló, oldalfalak nélkül)
  • terménytároló (zárt épület, általában szigeteletlen)
  • állattartó épület.

A fent leírtak a 2016.09.15-i Agrár Akadémia Webkonferenciánkon hangoztak el a Swedsteel-Metecno Kft. műszaki és fejlesztési vezetőjétől, Kotormán Istvántól.

A cikksorozat előző részeit, a téma előzményét itt érheti el: 

  1. Régen és most – avagy, hogyan változnak a csarnokok?
  2. Ezeket minden építkezőnek át kell gondolnia

(x)

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás