Hozamnövelés francia juhfajtákkal
Bár hazánkban a juhtenyésztés alapvetően a magyar merinó fajtára alapozott, érdemes figyelmet szentelni a külföldi fajtáknak is. Az olyanoknak például, melyek haszonállat előállító keresztezés során (apai partnerként) hozzájárulhatnak a hozamok növekedéséhez, a juhhús előállítás gazdaságosabbá tételéhez. A Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézet szakértő munkatársai ezúttal a francia juhfajták jellegzetességeit szedték egy csokorba.
Haszonállat előállító keresztezések során ezen fajták nemcsak a napi súlygyarapodást növelik akár 5–15–25%-kal a keresztezett utódaikban, de jelentősen javítják a húsformákat, eladhatóbbá teszik az előállított báránytesteket, csökkentik az 1000 kg csontos hús előállításához szükséges bárányszámot, növelik a takarmányhasznosító képességet. Ugyanannyi tenyészállat tartása mellett azáltal növekszik a jövedelmezőség, hogy a genetikai értékben rejlő lehetőségek kihasználásával a termelőt is többletbevételhez juttatják.A Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézetben ilyen keresztezésekkel történnek kísérletek. Apai partnerként két francia húsfajtát, a Berrichon du cher-t és a Blanc du Massif Central fajtát alkalmaztuk. Cikkünkben erről a két – hazánkban még kevésbé közismert és elterjedt – fajtáról olvashatnak.
Berrichon du cher
Az 1970-es években már tenyésztették Magyarországon a fajtát, akkor nem terjedt el széles körben, 2009-től fogtak Magyarországon újra a fajta tenyésztésébe. A fajta létszáma meglehetősen korlátozott, de ezzel együtt a tenyészetek közötti eltérés is jelentős. Hazánkban jelenleg a tenyésztésének célja a hazai árutermelő állományok részére kiemelkedő minőségű apaállatok előállítása a vágóbárányok minőségének javítása érdekében.
Hirdetés
Nagyon jó legelőkészségű fehér húsfajta. Jó anyai tulajdonságok, jó tejtermelés, 1,4 – 1,6 szaporaság jellemzi. A fajta szarvatlan, rendelkezik a szezonon kívüli ivarzás hajlamával. Származási helyén az anyák 60 százaléka szeptember és november hónapok között ellik. A jerkék 10-12 hónapos kor között tenyésztésbe vehetők, de emellett a hosszú hasznos termelés is megfigyelhető a fajtánál. Jó húsformák 320-370 g átlagos napi báránykori súlygyarapodás jellemzi. Kifejlett korban az anyák 70-90 kg, a kosok 90-130 kg súlyúak.
Jellegzetessége, hogy a fej és a lábak teljesen, míg a has félig vagy teljesen kopasz. Az állatokat széles jól izmolt hát és elülső végtagok, míg a hátsót kihívóan telt húsformák jellemzik. A lábak középhosszúak, szabályos állásúak. Törzse közepesen hosszú, hengeres, jól izmolt. A nyak közepes hosszúságú, ránc nélküli, magasan illesztett.
Blanc du Massif Central (BMC)
A hazai juhhús termelés javításában alapvetően új fajtának számít a francia Blanc du Massif Central nevű fajta, amelyből néhányszor tíz egyed már nőivarban is termel az országban, és amelynek keresztezett utódai kivételes hústermelési tulajdonságokról tesznek bizonyságot. E fajta egyedei 2013-ban kerültek honosításra az országba, és 2014-től szerepelnek a törzskönyvi ellenőrzésben.
Hazai tenyésztésének célja:
- A fehér színű terminál apai fajtaválaszték növelése árutermeléshez, a vágóbárányok minőségének javítása érdekében.
- Legelőkészségének, szaporulati arányának és báránynevelő képességének fenntartása, javítása.
- Kielégíteni a hazai illetve a külföldi tenyészállat igényeket, a hazai árutermelő állományok részére kiemelkedő minőségű apaállatok előállítása.
"Zord” körülmények között is jól megél, könnyen adaptálódó, rendkívül szívós (rusztikus) hús típusú juh. Franciaországban 350.000 egyed található. Jó anyai tulajdonságok, jó tejtermelés jellemzi. A fajta egész évben ivarzik és szaporasága 200% körül van. Ez a meglepően magas szám annak köszönhető, hogy hazájában a BMC-t elsősorban ikerellésre valamint aszezonalitásra szelektálták. A fajta nőivarú egyedei szezonon kívül is ellethetőek. A jerkék 10-12 hónapos kor között tenyésztésbe vehetők, ez megfelelő takarmányozás esetén nincs negatív hatással az életteljesítményre. Jó húsformák, 300-350 g átlagos napi báránykori súlygyarapodás jellemzi. 90 napos korra elérhetik a 38 kg-t. Kifejlett korban az anyák 60-80 kg, a kosok 90-140 kg súlyúak.
Nagy hasonlóságot mutat a LACAUNE és a PREALPES fajták irányába küllemileg, de nincsenek rokonságban. Nagytestű közepesen finom csontozatú fajta. Különösen a kosok esetében a fülek nagyok, oldalt állók. Az arcra és lábakra ránövő gyapjú, illetve a gyapjúban található színes folt a törzskönyvbe kerülést kizáró ok lehet. A nyak ráncmentes. A gyapjú színe fehér, a könyökig csánkig lehúzódhat, a has kopasz. Faggyúja a többi francia fehér húsjuhokéhoz képest valamivel sárgább.
Nézegessen Lacaune fajtájú egyedeket:
http://www.youtube.com/watch?v=N2kQXemBxF4Nehéz környezeti körülmények között is jó keresztezési partner lehet és jó növekedési erélyű, jó húsformájú bárányok állítható elő vele. Fajtatiszta tenyésztése is perspektivikus lehet az ország bármely térségében.
Tapasztalataink alapján, merinó jellegű anyákkal párosítva a Berrichon du cher és BMC kosok után születő F1-es bárányok feje és válla keskenyebb, így az ellés többnyire problémamentes, még előhasi anyák esetén is.
Mindkét fajta genotípusait együtt legeltetjük több százas nyájban, merinó jellegű állománnyal együtt extenzív, szikes legelőn. Kiválóan tűrik a „láb alóli” legeltetést, nem tapasztaltunk sem orrfolyást (alacsony páratartalom miatt), sem lábvég betegségre való érzékenységet.
Ugyanolyan takarmányozás mellett, látványosan szebb testformákat mutatnak, minden korcsoportban a merinó jellegű állományokhoz képest. Sokkal piacosabb termékünk lesz tehát azonos befektetett költség mellett.
Szerzők: Szabó Mária - Dr. Monori István - Dr. Csízi IstvánTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés