Hozzáadott érték híján lekörözte a román a magyart
Mennyire népszerű a magyar dió? Nagyon. És a román dió? Még népszerűbb. Hazánkban a diótermő területek száma és mérete folyamatosan nő, és minőségbeli problémákba sem ütközünk. Miért lehet mégis az, hogy a Románia túlnőtte magát Magyarországon? Ez többnyire annak tudható be, hogy míg mi inkább héjában értékesítjük a diót, addig keleti szomszédaink csak a dióbelet forgalmazzák.
Az USA agrárminisztériumának adatai szerint a globális diótermelés – amely a dió súlyát héjával együtt méri- 6%-kal csökkenhet, ami 2,1 millió tonnát jelent a 2019/2020. gazdasági évben. Felbontva a Kínában megtermelt dió, amely a világtermelés felét adja 1 millió tonnára tehető, ez az egyetlen ország, ahol növekedés látható. Az USA-ban, Ukrajnában, Chile-ben és Törökországban átlagosan 3 és 7 % közötti csökkenés fedezhető fel - írta a NAIK AKI.
Európa szinten viszont vannak változások az országok rangsorában, ugyanis 2017-ben Románia megelőzte Franciaországot diótermelés területén. Míg a franciák 41 ezer tonnát termeltek, addig a románok elérték a 44 ezer tonnás termelést is, Magyarország meg sem közelítette ezt a szintet ebben az évben; hazánk 7 ezer tonna diót termelt 2017-ben.
Hirdetés
Magyarországon évről évre növekszik a diótermő területek nagysága, 2017-ben az összes gyümölcstermő terület 9,5%-át jelentette (7ezer hektár), ezzel a harmadik legnagyobb területet foglalja el az almát és a meggyet követve. Csak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található 2905 hektár, ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy megye.
Kereskedelem terén több befolyásoló tényező is van. Mint például az is, hogy lehet, hogy Kína termeli a legtöbb diót a világon, a globális héjas dió exportpiac 36%-át mégis az USA uralja héjas dió forgalmazása terén. Őket követi Franciaország, Ukrajna, Spanyolország, Magyarország, Németország és Olaszország. Románia export területén nagyon elenyésző értékekkel rendelkezik. Európában a dióbél forgalmazásban a németek vezetik az exportpiacot, őket követik az ukránok, majd a franciák és a románok, ilyen téren a magyarok nagyon elenyésző százalékot tudhatnak magukénak.
Pedig a magyar dió minőségében nagyon nagyra becsült, a hazai dió kilónkénti ára 8 dollár, ami átszámítva 2400 forintot jelent, míg a francia dióért fizetnek a legkevesebbet, megközelítőleg fele annyit, mint a magyar dióért. Az olasz és az ukrán minőség a két véglet között helyezkedik el.
A hazai dió itthon is ingadozó áron vásárolható meg, az elmúlt két évben a legmagasabb értéket az év végén vette fel, itt akár a 3600 Ft/kg árat is képviselte, ahogy az a fenti grafikonon is látszik. Viszont nem maradt abban az árkategóriában, ugyanis az elkövetkezendő két hétben is drasztikusan csökkenő értéket vett fel. Ebből látható, hogy a dióbél ára folyamatosan változó, nem stagnál az évek során.
Ezen túl az is egyértelmű a kereskedelmi adatok alapján, hogy feldolgozóipari területen a diótermesztésben még szükséges fejlődnünk a jövőben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés