Az egyre szélsőségesebb és extrémebb időjárás miatt évről-évre nehezebb felkészülni az ültetvényeink helyes növényvédelmi és tápanyagutánpótlási technológiájának kidolgozására. A 2022-es és a 2023-as szezon sok szempontból különleges és extrém időjárási helyzetet eredményezett. A hosszantartóan magas hőmérséklet, az erős UV-sugárzás és az átlagnál csapadékosabb évjárat nagyon sok problémát vetett fel a növényvédelem és a tápanyag-hasznosulás terén.

Az alacsony piaci árak és a 2022-es aszályos időjárás miatt drasztikusan csökkent a gyümölcsösök kezelési hajlandósága, tápanyag-utánpótlás és növénykondicionálás szempontjából is. Sok gyümölcsös, mindezek ellenére, bőséges termést hozott, de kiemelten oda kellett figyelni a tartaléktápanyagok felhalmozására is, a termésképzés mellett. Az enyhe tél a 2024-es év tavaszán fogja megmutatni káros hatását (pl.: jelentős a szénhidrátraktárak fogyása).

A tavalyi év minden szempontból próbára tette gyümölcsültetvényeinket. Az elmúlt év 1901 óta a legmelegebb nyarat, a teljes évet tekintve a legmelegebb évet hozta, maga mögé utasítva a 2018-19-es és a 2022-es szezont is. Ezzel együtt egyre gyakoribb a tavaszi fagybetörések gyakorisága, annak intenzitása és a szállított fagy egyre alacsonyabb hőmérséklete. Az enyhe téli időjárás gyümölcsöseink mélynyugalmi állapotát meglehetősen sérülékennyé teszi és idő előtt megszünteti ezt a fenológiai állapotot a magasabb hőösszegek teljesülése miatt. A korábban beinduló anyagcsere-folyamatok és a kényszernyugalmi állapot korábbi megszűnése érzékenyebbé teszi az ültetvényeinket a korai, március-április közötti fagyhatásokra. A csonthéjasok közül ennek a kajszi-, őszibarack- és a korai cseresznyefajták vannak leginkább kitéve, de az almafajták többsége is érzékenyebbé válik a korai fagybetörésekre. A klíma felmelegedése sajnos gyengíti a boreális áramlást, ami a sarkkörön belül tartaná a hideg légtömegeket így egyre gyakoribbá válnak a március és április közötti hidegbetörések, amire nagyon nehéz felkészülni és védekezni ellene.

A fagyhatás mértéke nagyban függ:

  • a hideghatás időtartamától,
  • a legalacsonyabb hőmérséklettől,
  • a felmelegedés ütemétől,
  • a gyümölcsösök fenológiai fázisától és gyümölcsfajtól.
1. ábra Alma fenológiai érzékenysége a fagyhatásra

Sajnos a tél nem kedvezett eddig a növények számára. Az enyhe decemeber, január elindította a növények mélynyugalmi állapotának fokozatos megszűnését, ami a korai fagyokra adott nagyobb érzékenységet eredményezheti.

A jobb csapadékviszonyok miatt a gyümölcsösök még a 2022-es aszály ellenére is kielégitő kötődést produkáltak, a jobb kondícióban lévő ültetvények pedig kifejezetetten nagy hozamokat produkáltak. A viszonylag optimális körülmények miatt jelentős hajtásnövekedés is képződött, ami komoly konkurenciát jelentett a terméképzés tápanyag-beépülésében, főleg a kalcium beépülésével akadtak komoly gondok, negítvan befolyásolva a tárolhatóságot. A hosszantartó meleg periódusok jelentős hőstresszt okoztak a növényekben, rövidítve a napi aktív fotoszintézis időszakát. Mindezen extrém hatások komolyan próbára tették az ületvények stressztűrő képességét.

Nehéz volt a növényeknek menedzselni az asszimilátumok termelődését a és elosztását a termésképzés és a tartalék-tápanyagok felhalmozása között. Kevés tápanyag jutott, a termésképzés mellett, a téli szénhidrátraktárak feltöltésére és a rügydifferenciálódás folyamatának támogatására, a szeptember szokatlanul meleg és száraz időjárása mellett. Késői fajták/fajok betakarítása utáni időszakban viszont kedvező feltételek voltak a tápanyagok felhalmozásához, így különösen fontos volt ebben az időszakban az őszi tápanyagfeltöltéssel megtámogatni a növényeket.

A korán betakarításra kerülő fajok (cseresznye, meggy, kajszi) esetén egy kicsit kedvezőbb volt a rügydifferenciálódás feltétele, hiszen a betakarítást követően hozzávetőleg 100 nap állt rendelkezésre a rügydifferenciálódásra, a termésképzés tápanyag-konkurenciája nem állt fenn. Azonban ez az időszak is rendkívül meleg periódusban zajlott (folyamatos hősokk volt), gátolva a tápanyagfelvételt és asszimilátumok képződését. A szeptemberi száraz időszak után jött jelentős csapadékmennyiség beindította az aktív tápanyagfelvételt, kitolva ezzel a vesszők beérését és rontva a télállóságot.

Almatermésűek esetében az egész folyamat a gyümölcséréssel párhuzamosan zajlott, még inkább rontva a rügyképződés feltételeit. Annak ellenére, hogy 2022-ben és így 2023-ban is nagyon sok almaültetvény kihagyó évben volt, a tápanyagfelvétel és a rügydifferenciálódás kárt szenvedett a stresszes időjárás miatt, ezért nagyon fontos technológiai művelet lett volna az őszi rügyképződés és tartaléktápanyagok felhalmozását támogató humin- és fulvosavas kezelés, mely megalapozza a tavaszi vegetáció megindulását.

Ajánlott technológia:

4 l/ha Kondisol + 1 l/ha Solvitis Mikrokomplex + 1 l/ha Solvitis Bór Extra

A humin-, fulvosavval kezelt növények klorofill-a és klorofill-b tartalma szignifikánsan nagyobb a kezeletlen növényekénél. Ezáltal nő a nettó fotoszintézisráta.

A kezelés élettani hatásárára jelentősen felgyorsulnak az egyéb anyagcsere-folyamatok és hatékonyabban lehet kihasználni a rövidülő nappalok hosszát és a csökkenő besugárzást. Végeredményben javítva a növény tápanyag-felhalmozó képességét. Ehhez a biokémiai folyamathoz szolgál „üzemanyagul” a Solvitis Mikrokomplexben található magas hatóanyagtartalmú mikroelemsor, amiből legfontosabb a cink, mely közvetlenül részt vesz a szénhidrát- és fehérjeszintézisben, ezzel támogatva a szénhidrátraktárak feltöltését. A réz közvetlenül a fotoszintézisben, annak intenzitásának a növelésében játszik szerepet, amit a humin- és fulvosak tovább stimulálnak egy magasabb szintre. A mangán szintén a fotoszintézis enzimeinek egyik fontos központi magja, hiányában csökken az energiatermelés, így csökken a rügydifferenciálódásra fordítható energia. A Solvitis Mikrokomplex magas molibdéntartalma kulcseleme a nitrogén fehérjeszintézishez történő eljuttatásában, hiányában csökken a beépíthető aminosav-mennyiség, rontva a rügyképződés folyamatait. A bórnak speciális szerepe van a cukorborátok képzésében, melyek könnyebben mozognak mint a szabad szénhidrátok, ezáltal jobban hasznosíthatók a növény számára.

Miért olyan fontos az őszi kezelés?

A téli nyugalmi állapotot a rövidülő nappalok és csökkenő hőmérséklet indukálja. A lehulló levelekben megtermelt asszimilátumok és abszcizinsav a rügyekben halmozódik fel és gátolja a rügyek kihajtását. Ezt endogén vagy mélynyugalmi állapotnak nevezzük. Idővel a tartós hideg fennállása folyamatosan megszünteti ezt a szakaszt, de a rügyek továbbra sem hajtanak ki a növekvő hőmérséklet megérkezéséig, ezt a szakaszt kényszernyugalmi állapotnak nevezzük. A két nyugalmi fázis átvészeléséhez energiára van szükség. A téli időszakban is van egy alapanyagcsere, aminek az energiaszükségletét a megtermelt tápanyagraktárak fedezik, ezek között is a legfontosabbak az aktív szénhidrátok, cukrok (mono-, és diszacharidok) valamint a raktározott keményítő, mint fő energiaforrás.

A télre való felkészülés egyik eleme, hogy a fák a víztartalékoktól részben megszabadulnak, a szállító nyalábok levegővel telnek meg, a sejtoldat betöményedik, amit a megtermelt aktív szénhidrátok biztosítanak. A keményítőraktárak a növény igazi energiatartalékai, amit a téli periódusban folyamatosan lebont és az alapanyagcsere-folyamatok energiaszükségletét fedezi.

Miért ennyire fontos a szénhidrátraktárak feltöltése?

A hiányos feltöltés esetén:

  1. Romlik a télállóság.
  2. Jelentősen romlik a tavaszi vegetáció megindulásának dinamikája.
  3. Megnő a tavaszi fagyérzékenység.
  4. Romlik a kötődés, hiányos termékenyülési viszonyok mellett romlik a stressztűrő képesség.

Az enyhe téli időjárás jelentősen felemésztette a növények eleve hiányos raktárkészleteit. Ha az őszi feltöltő kezelés elmaradt, még nagyobb jelentőséggel bír a tavaszi kezelések elvégzése, mely támogatja a virágzás energia igényét és a kötődést, felkészíti a növényt a fagy elleni védekezésre.

Hogyan támogatja az időben kijuttatott humin- és fulvosav készítmény a tavaszi fagyvédelmet?

A virágzás és a tavaszi hajtásképződés rendkívül energiaigényes fenológiai fázis és azoknál a fajoknál, ahol a virágzás megelőzi a hajtásnövekedést (kajszi, meggy), a teljes folyamat a korábban megtermelt tápanyag raktárakra alapozottan zajlanak le. Ezért nagyon fontos az őszi időszak megfelelő tápanyag ellátása. Almatermésűek esetén a fiatal hajtások és levélkezdemények is nettó energia felhasználók, a meglévő tápanyag készleteket használják fel, amíg el nem érik a végleges méretüket. E fázis jelentős energiaigényét lombon keresztül nagyon hatékonyan tudjuk támogatni, felkészítve a növényeket a fagy elleni védekezésre is. Sok vitát generált, hogy a korán, kis lombfelületre kijuttatott (humin-, fulvosavak, aminosavak, bór, zink) lombtrágyák képesek-e befolyásolni a fagy elleni védekezést. A válasz egyértelműen igen.

A növényeknek két alapvető startégiát használnak a fagy elleni védekezésben:

  1. Fagy elkerülési stratégia: A növény betöményíti a sejtoldat koncentrációját, szénhidrátokat halmoz fel (tartalék aktív szénhidrátok, ozmolitok), valamint víztelenítést végez, az érzékenyebb szövetekből a kevésbé fagyérzékeny szövetekbe áramlik a víz, ezzel támogatva a fagy elleni védekezést.
  2. Jégképződés tűrési stratégia keretén belül fagyásgátló ozmolitokat és antifreez proteineket termel a növény, megakadályozva a jégkristály képződédét.

A humin- és fulvosavas kezelések ezeket az alapvető stratégiákat támogatja:

  1. Fokozzák az antifreez proteinek képződését.
  2. A gél-sol állapot határát kitolják, növelve ezzel a fagytűrés mértékét.
  3. Fokozzák a poliaminok képződését, amelyek a regenerálódásban játszanak szerepet.
  4. A hidegstressz során képződő sejtmérgek a malondialdehidek képződését gátolja, csökken a sejtroncsolódás.

Ezt a pozitív hatást egy kétlépcsős technológiával tudjuk elérni:

Piros/fehérbimbós állapot

4 l/ha Kondisol + 1 l/ha Solvitis Bór Extra + 1 l/ha Solvitis Zn

Virágzás kezdetén 20-30% virágnyílásnál

4 l/ha Kondisol + 1 l/ha Solvitis BórMo

Az alábbi kísérleti eredményekből (2. és 3. ábra) egyértelműen látszik, hogy az ültetvények a virágzás körüli fagyokra felkészíthetőek és a fagyhatás után 12 órán belül kijutatott Kondisol növénykondicionáló használatával a károsodott szövetek kondicionálhatóak.

A kezelések a fagyhatás intenzitásától és időtartamától függően -3,9°C-ig képesek pozitívan befolyásolni a fagytűrő képességet, ami 15-20% többlet virágot eredményez.

2. ábra Pomáz, 2019. Az elfagyott virágok aránya (%) őszibarack 'Suncrest' fajtán -3,4°C után, teljes virágzásban levő állományban. (A különböző betűk a különböző kezelések közötti (p:<0,05) szignifikáns különbséget jelölik)
3. ábra Huminisz fagyvédelmi technológia hatására épen maradt kajszi virágok

3. ábra Huminisz fagyvédelmi technológia hatására épen maradt kajszi virágok

Összefoglalva a humin- és fulvosavas kezelések jelentősen javítják a téli raktárak feltöltődését és pozitívan befolyásolják a növény fagyvédelmi startégiáját, tavaszi energia ellátását.

Az időben kijuttatott Kondisol és Solvitis készítményekre alapozott technológia aktív támogatást nyújt a különböző fagyvédelmi berendezések hatékonyságában is.

Prokaj Attila
területi képviselő
zöldségtermesztési szaktanácsadó
30/465-4425

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás