Az utóbbi időszakban egyre többet foglalkozik az agrárium a talajjal és annak növényekre gyakorolt hatásaival. Sokak szerint az éghajlatváltozás okozta időjárási szélsőségek is jól kezelhetőek megfelelő talajműveléssel. Erről és a kötelező talajvizsgálatokról kérdeztük Diriczi Zsombort, a Démétér Biosystems Bt. cégvezetőjét, talajtani szakértőt.

2015-ös visszatekintő

2015 a FAO által a Talajok Nemzetközi Éveként lett elnevezve, ennek hatása érződött is , meg nem is. A médiában igen felkapott téma lett a talaj megfelelő védelme, kezelése, gondozása, így rengeteg ember beszélt a témáról. A szántóföldeken azonban ez nem érződött, bár a klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásairól –világszinten és Magyarországon is- egyre több gazda kezdett beszélni. Ez nem is csoda, hiszen az éghajlatváltozás hatásait sok gazda a saját bőrén tapasztalhatta meg.

Tavaly jellemzően a kukoricatermesztők szenvedték meg a változó éghajlatból adódó negatív szituációkat. Pont a növény beporzásának idején volt nagy a hőség és a szárazságés ez meglátszódott a betakarításkor is. Átlagosan 5,7 tonna/ha termést tudtak betakarítani a gazdák termőföldjükről.

A megfelelő talajművelés is segíthet a váratlan időjárási körülmények negatív hatásait gyengíteni
 
Mit hoz az idei év?

Nehéz ezt megjósolni. Valószínűleg tovább folytatódik az időjárás kiszámíthatalanná válása, hosszú, forró időszakokkal, melyeket hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék szakíthat meg. Ez komoly kihívás a talajművelésre is, jöjjön néhány hasznos tanács, hogyan vehetjük fel a harcot az időjárási szélsőségek ellen:

  • magas humusztartalom: 1%-nyi humuszszint emelkedéssel hektáronként 150 000 liter plusz víztömeg elnyelésére lesz képes a talajunk;
  • megfelelő vetésforgó, folyamatos talajtakarás: a változatos és folyamatos növénytakaró (amelyben a haszonnövények mellett takarónövények is szerepet kapnak) biztosítják az egészséges talajéletet, amely a főnövény fejlődésének alfája és omegája. A takarónövények talajszerkezetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható, valamint a takart talaj lassabban párologtat és lassabban melegszik fel, így a vízháztartása is előnyösebb;
  • talajvizsgálatra alapozott tápanyag-utánpótlás: nem csak az induló AKG programban résztvevőnek fontos, hanem mindenkinek, aki nem a saját pénztárcája ellensége. Környezeti és gazdasági szempontokból egyaránt fontos, hogy a megfelelő tápanyag-forrást a megfelelő helyen, a megfelelő időben és a megfelelő mennyiségben alkalmazzuk. A nem kiegyensúlyozott utánpótlás felboríthatja a talajok egyensúlyát (például a túl sok nitrogén hatóanyagtól felszaporodó baktériumok elegendő táplálék híján a talaj szervesanyag-tartalmát kezdik el felfalni), ami nem csak a növényünk fejlődésére, de a környezetre is negatív hatással van.
Folytatódik a talajvizsgálat
A nitrátérzékeny területeken dolgozó gazdák kötelesek 5 évente talajvizsgálatot elvégeztetni, amennyiben nitrogéntartalmú műtrágyát kívánnak kijuttatni a területre. Ez a szabályozás nem változik, így ezentúl is figyelniük kell erre a gazdáknak. A 2016-2020-as agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programban alapelvárás a szűkített vizsgálat elvégzése 5 évente egyszer (nitrátérzékenységtől függetlenül). A bővített laborvizsgálat pedig plusz 6 euró támogatást jelent hektáronként minden évben.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás