A gazdák ugyan mindent megtesznek a lehető legnagyobb terméshozam érdekében, de két hozamkorlátozó tényezőn a konvencionális mezőgazdaság jelenleg nem tud változtatni. Az egyik ilyen a klíma, a másik a talajok humusztartalmának, vagyis a szerves szén mennyiségének csökkenése. A klíma egyértelműen kedvezőtlen irányba változik Magyarországon is, az ország déli, keleti és középső részei elsivatagosodnak. Talán furcsa, de a klímaváltozás hatásait csökkentő megoldásokhoz leghatékonyabban a mezőgazdaság és az erdészet járulhat hozzá.

A G7 véleménycikkében Kökény Attila írta meg, hogy ezek az ágazatok jelenleg a legnagyobb levegő- és környezetszennyezők közé tartoznak, és eközben a Föld felszínének csak 3 százaléka alkalmas élelmiszer-termelésre, minden évben 75 milliárd tonna termőföld tűnik el a hagyományos mezőgazdasági technológiák okozta erózió miatt. A talajok pusztulása világszerte mintegy 3,2 milliárd embert érint rosszul, évente százezrek menekülnek el a terméketlenné vált régiókból, és egyre erősebb az aggodalom a jelentősebb népességnövekedésű régiókban, hogy miként fogják ellátni élelmiszerrel a lakosságot.

Fontos, hogy a mezőgazdaság segítsen megtartani (és lehetőség szerint növelni) a szerves szén mennyiségét a talajban

Ezért fontos a szerves szén megtartása

A növekvő átlaghőmérséklet láncreakciószerűen erősíti fel a talajok szénvesztését. Ám az okszerű mezőgazdasággal óriási szénmegkötési potenciál is elérhető a talajban elraktározott szerves szén mennyiségének növelésével. A talajok termőrétegében az intenzív mezőgazdaság hatásainak ellenére még mindig háromszor annyi szén található, mint a légkörben vagy a földi biomasszában. A talaj szabályozza a földi szénciklust, ezen keresztül a teljes földi életet. A talaj 30 centiméteres, szerves szénben gazdagabb rétegén múlik a teljes földi ökoszisztéma létezése - írja a szakember. Korábban itt jártuk körül a kérdést, hogy: A talajjavítás adhatja vissza az emberiség egészségét?

A talaj szervesszén-tartalma az egyik legfontosabb értékmérője az egészséges talajoknak

A tápanyagok visszatartása és tárolása, a víztartó képesség, porozitás, fajsúly, vízáteresztő képesség, aggregátstabilitás és a talajélet változatossága, valamit fajgazdagsága mind függ a talaj szervesszén-tartalmától. Minél magasabb a szerves szén aránya a talajban, annál termékenyebb, és annál kevésbé van rá negatív hatással az aszály, csökken a tápanyagok kimosódása, az erózió. Javul a vízbefogadó képessége és nagyobb mikrobiális változatosságot képes fenntartani. A mezőgazdasági szénmegkötés elsődleges és bármikor elkezdhető technológiái a takarónövényekkel és komposzttal támogatott direktvetés (a szántás és talajbolygatás teljes elhagyásával), összetett vetésforgók, a holisztikus legelőkezelés, nagytestű kérődzők körforgásos legeltetése, agrárerdészet és az erdősítés.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás