Hurrá, csökkenhet a vízhiány, de a szél bekavarhat
Az elmúlt heti száraz időszak után a héten délire, délnyugatira fordul fölöttünk az áramlás, és kedden, majd a hétvégén egy-egy mediterrán ciklon hatására reménykedhetünk csapadékban. A talajokat szárító, és a permetezést is akadályozó élénk szél sajnos továbbra is jellemző marad.
Április első felének csapadékosabb időjárása után, a múlt héten ismét visszatért a száraz idő, és csak elszórtan esett minimális eső. Így a talajok felső 20 cm-es rétege sokat száradt. Az Alföld északi felén többnyire 30% alatt van a nedvességtartalma, de a Kisalföldön és az Alföld déli részén sem éri el a 40%-ot. A középső és mélyebb talajrétegek nedvességviszonyai tovább romlottak, mert ide nem tudott számottevő mértékben leszivárogni a csapadék. A telítettséghez képesti vízhiány a felső 1 méteres rétegben jellemzően 70 és 110 mm közötti, a hónap elejéhez képest szintén sokfelé romlott.
A talaj száradásához a szeles, az átlagosnál egy-két fokkal melegebb idő is hozzájárult. A talajhőmérséklet a hét eleji 10-13 fokos értékekről a hét végére a legtöbb helyen 13-17 fok közé melegedett, ami már a kukorica vetéséhez is megfelelő, csak a talajnedvességről kell sokfelé öntözéssel gondoskodni.
Hirdetés
Az őszi és a tavaszi vetésű növények egyaránt nagyon igénylik a csapadékot a megfelelő fejlődésükhöz. Az őszi árpa és búza már a bokrosodás végén, egyre inkább a szárba szökkenés állapotában van. A repce, ahol az aszály miatt nem kellett kiszántani, virágzik, de a nedvesség hiánya miatt sokfelé kevés a virágzó oldalhajtása. A napraforgó után a kukorica vetése is elkezdődött már, a keléshez igen nagy szükség lenne számottevő mennyiségű csapadékra. A gyümölcsfák közül az alma és a körte van még a virágzás teljében.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegeket az alábbi térkép mutatja. A különböző növények számára az egyes fenológiai fázisok eléréséhez, így a teljes éréshez is meghatározott mennyiségű hőösszegre van szükség. Az egyes növényfajták csak bizonyos hőmérséklet fölött fejlődnek, kukoricánál ez a hőmérséklet 10 Celsius fok. Az értékekből arra is következtethetünk, hogy a növények, elsősorban a kukorica fenológiai fázisai az átlaghoz képest hamarabb vagy később követnek be. Bár még nagyon a szezon elején járunk, a hőösszegek többnyire 60 és 90 foknap között vannak az országban, mely a 2018-as évihez képest alacsonyabb, de az átlagosnál kissé magasabb érték.
Az április első felére a zöld tömeg mennyisége egyenletesebbé vált az országban a megelőző időszakhoz képest. Még mindig elég alacsony az értéke, de északkeleten valamint a Jászság területén és foltokban az Alföld délebbi részein is jelentős a növekedés, tehát sokat zöldült a táj. Ugyanakkor vannak csökkenést mutató területek is főként a Cserhát és a Mátra térségében. Az ilyenkor megszokottnál kevesebb zöld tömeggel rendelkező területek nagysága egyre nő.
Az előttünk álló héten változékonyabbra fordul időjárásunk. Hétfőn főként az ország keleti felén lesznek esők, záporok, majd kedden egy mediterrán ciklon éri el hazánkat, melynek hatására délnyugat felől egyre többfelé ered el az eső, és szerda reggelig átlagosan 2 és 5 mm közötti csapadék valószínű, de helyenként ennél több is eshet. Szerdán főként a Dunántúlon, csütörtökön elszórtan lehetnek záporok, melyekből számottevő mennyiség nem várható. A jelenlegi számítások szerint péntek délutántól többfelé lesznek záporok, zivatarok, majd szombaton egy nyugat-délnyugat felől átvonuló hidegfront hoz országos esőt, melyből a keleti országrészben még vasárnap is esni fog. Ennek a hétvégi csapadéknak a mennyisége azonban egyelőre meglehetősen bizonytalan. A szél sajnos továbbra sem mérséklődik számottevően, többnyire élénk, kedden és vasárnap sokfelé erős széllökésekre lehet számítani. Permetezni elsősorban a hét közepén a reggeli és esti órákban érdemes, erről részletesebb információ az alábbi előrejelzési térképen található.
A hajnali fagyok megszűnnek a héten, a maximum hőmérsékletek pedig a hét eleji visszaesés után szerdától ismét 20, csütörtökön és pénteken többfelé 25 fok fölött alakulnak. A hétvégi hidegfront hoz majd több fokos lehűlést, addig az 5 cm-es talajhőmérsékletben is további emelkedés várható.
Forrás: met.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés