Hirdetés
Húsmarhák: kényszerű állománycsökkentés esetén elkerülhető a szankció
Az idei aszályhelyzet érzékenyen érinti a legeltető állattartókat, így a húsmarhatartókat is. Takarmánybázisaik erőteljes csökkenése miatt sokan állománycsökkentésre kényszerülnek. Mivel az anyatehén-támogatás 6 hónapos tartási kötelezettsége október körül jár le, kényszerű állománycsökkentés esetén számukra a megoldás a kérelem részleges visszavonása lehet.
Ez érvényes a termeléshez kötött uniós forrású és az átmeneti nemzeti anyatehéntartásra jutó közvetlen támogatásra, a támogatási kérelemben feltüntetett egyedekre vonatkozóan. Az Agrárminisztérium felhívta a figyelmet erre a lehetőségre, amivel kényszerű állománycsökkentés esetén elkerülhető a szankció – írja a magyarmezogazdasag.hu.
A tárca azt is megerősítette, hogy valamennyi támogatási jogcímnél megteremti és bemutatja azokat – az uniós támogatási rendszer kötöttségei között alkalmazható – lehetőségeket, amelyekkel az idei aszályhelyzet miatt a különböző kötelezettségek és vállalások ellehetetlenülése esetén élhetnek a gazdálkodók az agrártámogatási rendszerben.
Az anyatehenet tartó gazdálkodók számára jelenleg is lehetőség van az aszályhelyzet miatti kényszerű állománycsökkenés kezelésére a termeléshez kötött és az átmeneti nemzeti anyatehéntartásra vonatkozó támogatási jogcímek esetében.
A támogatási rendszer keretei között a megoldás tehát a támogatási kérelemben feltüntetett egyedekre vonatkozó kérelem részleges visszavonása.
A betartandó szabályok
A főbb szabályok a következők, amelyekre oda kell figyelni:
a visszavonás nem jelentheti a teljes bejelentett állomány kérelemből történő visszavonását;
addig teheti meg kérelmét a gazdálkodó, amíg a benyújtott kérelemre vonatkozóan döntést vagy bármiféle meg nem felelésről tájékoztatást nem kap;
abban az esetben, ha a helyszíni ellenőrzés keretében meg nem felelt állatokra vonatkozó megállapításra kerül sor, akkor ezeknek az egyedeknek az esetében a kérelem visszavonása már nem lehetséges.
Ha a termelő egyes egyedek vonatkozásában részben visszavonja a kérelmét, akkor figyelnie kell arra, hogy továbbra is a kérelem alapját jelentő egyedeket érintően a termeléshez kötött támogatás további feltételei is teljesüljenek.
Ezek sorában kiemelt figyelemmel kell lenni arra, hogy a támogatás alapjául szolgáló állatlétszámban a birtokon tartás teljes ideje alatt az üszők aránya legfeljebb 40 százalék legyen, és a kérelmezett állatok legalább 30 százalékának kell, hogy ellése legyen a 2022-es naptári évben.
Fontos kiemelni, hogy a termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyatehéntartásra vonatkozó közvetlen támogatás esetében a legelőterületek kiszáradása miatt nincs lehetőség vis maior kérelmet benyújtani. A jogcímek keretében a termelő ugyanis 6 hónapos birtokon tartási, nem pedig legeltetési kötelezettséget vállalt. A támogatásokkal kapcsolatos jogosultsági feltételeket – uniós jóváhagyás miatt – a beadott kérelmek esetében változtatni már nem lehet.
Vis maior marad a kényszervágás
Előfordulhat olyan eset is, amikor kényszervágásra kerül sor, emiatt továbbra is lehetséges vis maior eseményt jelenteni és erre figyelemmel – a többi jogosultsági feltétel teljesítése esetében, valamint a megfelelő igazolás benyújtásával – a támogatás kifizetése is lehetségessé válhat.
A kérelem részleges visszavonására az egységes kérelem elektronikus kitöltő felületén, adatváltozás keretében van lehetőség. A bejelentés előtt érdemes a Magyar Államkincstár által közzétett, az adatváltozás technikai folyamatát leíró kézikönyvet áttanulmányozni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés