A magyarországi nyúltenyésztés legnagyobb felvevőpiaca Németország, Svájc és Olaszország. Ezekben az országokban jelentősen visszaesett a kereslet a járványhelyzet hatására. Viszont a takarmányárak növekedtek, a felvásárlási árak csökkentek, a megmaradó húst pedig hűtve be kell tárolni. Ez mind komoly költségtöbbletet jelent a nyúlágazat szereplőinek. A feldolgozók kénytelenek árat csökkenteni, ami az élőnyúl-felvásárlási árak csökkenéséhez vezet.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közös elemzése írta, hogy a hazai előállítású nyúlhús-termékek 96 százalékát az európai piacokon értékesítik. Azonban az egyes országokban elrendelt korlátozások miatt a termékek iránti kereslet jelentősen visszaesett. Emiatt a fogyasztói árak is drasztikusan csökkentek. Ennek következtében a feldolgozók kénytelenek árat csökkenteni, ami az élőnyúl-felvásárlási árak csökkentését eredményezi. A hazai tenyésztőszervezetek egyik fő bevételi forrása a belföldre és külföldre történő tenyészállat-értékesítés. Ám a jelenlegi járványhelyzet miatt akadozik a tenyészállatok külföldre kiszállítása. Sőt, bizonyos esetekben megállt a forgalom. A felvásárlás bizonytalansága miatt ezért érdemes megfontolni a tenyészállatok szokásos frissítését, illetve a termékenyítést - írják.

A magyar nyúlágazat 96 százalékban exportra termel, a koronavírus okozta helyzetben azonban a hazai fogyasztás emelkedése segítheti ki a bajból a nyulas szakmát

Felhúzzák a vitaminárak a takarmányköltségeket

A járványhelyzet miatt a takarmányokban használt vitaminok ára jócskán megemelkedett. Ez a takarmányok árában is jelentkezik (akár 2-4 Ft/kg áremelkedés), és még további növekedés várható. A helyzetet nehezíti, hogy a szabad piacon az egyes alapanyagok (például a szója, az olíva és az olajpogácsa) hiánya is tapasztalható. Érdemes felkészülni rá, hogy a hosszú távú szerződéssel vagy lekötött készlettel nem rendelkezők várhatóan csak magasabb áron (akár 10-15 Ft/kg emelkedés mellett) tudnak majd takarmány-alapanyaghoz jutni - írta az elemzés.

A szállítás is nehézségekkel küzd

A koronavírus miatt elrendelt korlátozó intézkedések következtében a fuvarozást végző társaságok emeltek díjaikon. Sőt, a járvány gócpontjának számító, a nyúl ágazati export fő piacát képviselő Olaszország felé a szállítást csak jócskán megemelt díjjal, vagy egyáltalán nem vállalják. Az elemzés szerint mindemellett az is elképzelhető, hogy a feldolgozók a csökkentett ár ellenére sem lesznek képesek eladni áruikat az európai piacokon. Ezért megfontolandó a termékek fagyasztott állapotban tárolása a piac beindulásáig. Ez azonban jelentős többletköltséget és likviditási zavarokat is okozhat.

Nyúlhús-feldolgozás és -értékesítés

A nyúlhús elsősorban európai piacokon, főként olasz, német és svájci fogyasztók által kedvelt termék. Ezért az olaszországi korlátozások különösen érzékenyen érintik a termékek export értékesíthetőségét. Mivel a feldolgozott termékek 96 százaléka kerül exportpiacokra, ezért a termékpálya minden szereplője aggodalommal figyeli az olasz, a német és a svájci járványhelyzetet, ahogy a fogyasztók étkezési és vásárlási szokásainak változását is.

Hosszabb távú hústárolásra készülhet a nyúlágazat

Az elemzés szerint a feldolgozóüzemek tárolási kapacitásai, mélyhűtő tárolói nem alkalmasak a hosszabb idejű készletezésre. Illetve saját források terhére a készletek hosszabb távú finanszírozása is jelentős forrás-lekötést igényelne. Ehhez pedig nincs megfelelő tőkeellátottságuk. A koronavírus-járvány elhúzódása az exportszállítások elmaradását eredményezheti, emiatt pedig a felhalmozódó készleteket a piacok megindulásáig mélyhűtött állapotban szükséges tárolni. Ez az átmeneti tárolás jelentős többletköltséget és likviditásbeli zavarokat eredményezhet - írta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, és a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közös anyaga.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás