Ide is elért a koronavírus hatása: komoly értékesítési problémákkal küzd a nyúlágazat
A magyarországi nyúltenyésztés legnagyobb felvevőpiaca Németország, Svájc és Olaszország. Ezekben az országokban jelentősen visszaesett a kereslet a járványhelyzet hatására. Viszont a takarmányárak növekedtek, a felvásárlási árak csökkentek, a megmaradó húst pedig hűtve be kell tárolni. Ez mind komoly költségtöbbletet jelent a nyúlágazat szereplőinek. A feldolgozók kénytelenek árat csökkenteni, ami az élőnyúl-felvásárlási árak csökkenéséhez vezet.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közös elemzése írta, hogy a hazai előállítású nyúlhús-termékek 96 százalékát az európai piacokon értékesítik. Azonban az egyes országokban elrendelt korlátozások miatt a termékek iránti kereslet jelentősen visszaesett. Emiatt a fogyasztói árak is drasztikusan csökkentek. Ennek következtében a feldolgozók kénytelenek árat csökkenteni, ami az élőnyúl-felvásárlási árak csökkentését eredményezi. A hazai tenyésztőszervezetek egyik fő bevételi forrása a belföldre és külföldre történő tenyészállat-értékesítés. Ám a jelenlegi járványhelyzet miatt akadozik a tenyészállatok külföldre kiszállítása. Sőt, bizonyos esetekben megállt a forgalom. A felvásárlás bizonytalansága miatt ezért érdemes megfontolni a tenyészállatok szokásos frissítését, illetve a termékenyítést - írják.
Felhúzzák a vitaminárak a takarmányköltségeket
A járványhelyzet miatt a takarmányokban használt vitaminok ára jócskán megemelkedett. Ez a takarmányok árában is jelentkezik (akár 2-4 Ft/kg áremelkedés), és még további növekedés várható. A helyzetet nehezíti, hogy a szabad piacon az egyes alapanyagok (például a szója, az olíva és az olajpogácsa) hiánya is tapasztalható. Érdemes felkészülni rá, hogy a hosszú távú szerződéssel vagy lekötött készlettel nem rendelkezők várhatóan csak magasabb áron (akár 10-15 Ft/kg emelkedés mellett) tudnak majd takarmány-alapanyaghoz jutni - írta az elemzés.
Hirdetés
A szállítás is nehézségekkel küzd
A koronavírus miatt elrendelt korlátozó intézkedések következtében a fuvarozást végző társaságok emeltek díjaikon. Sőt, a járvány gócpontjának számító, a nyúl ágazati export fő piacát képviselő Olaszország felé a szállítást csak jócskán megemelt díjjal, vagy egyáltalán nem vállalják. Az elemzés szerint mindemellett az is elképzelhető, hogy a feldolgozók a csökkentett ár ellenére sem lesznek képesek eladni áruikat az európai piacokon. Ezért megfontolandó a termékek fagyasztott állapotban tárolása a piac beindulásáig. Ez azonban jelentős többletköltséget és likviditási zavarokat is okozhat.
Nyúlhús-feldolgozás és -értékesítés
A nyúlhús elsősorban európai piacokon, főként olasz, német és svájci fogyasztók által kedvelt termék. Ezért az olaszországi korlátozások különösen érzékenyen érintik a termékek export értékesíthetőségét. Mivel a feldolgozott termékek 96 százaléka kerül exportpiacokra, ezért a termékpálya minden szereplője aggodalommal figyeli az olasz, a német és a svájci járványhelyzetet, ahogy a fogyasztók étkezési és vásárlási szokásainak változását is.
Hosszabb távú hústárolásra készülhet a nyúlágazat
Az elemzés szerint a feldolgozóüzemek tárolási kapacitásai, mélyhűtő tárolói nem alkalmasak a hosszabb idejű készletezésre. Illetve saját források terhére a készletek hosszabb távú finanszírozása is jelentős forrás-lekötést igényelne. Ehhez pedig nincs megfelelő tőkeellátottságuk. A koronavírus-járvány elhúzódása az exportszállítások elmaradását eredményezheti, emiatt pedig a felhalmozódó készleteket a piacok megindulásáig mélyhűtött állapotban szükséges tárolni. Ez az átmeneti tárolás jelentős többletköltséget és likviditásbeli zavarokat eredményezhet - írta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, és a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közös anyaga.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés