Ideje fodrászt hívni a birkákhoz, indul a birkanyírás
A tavaszi időszak egyik meghatározó történése a juhtartóknál a birkanyírás. A folyamat során az állatokról eltávolítják a gyapjút, melyet aztán értékesítenek. A gazdálkodók azonban már egyre kevésbé foglalkoznak a gyapjútermeléssel, ugyanis már nem igazán éri meg az értékesítése.
A juhok többhasznú állatok, rendszerint a tej és a hús miatt tartják a gazdálkodók. Ma már egyre kevésbé ugyan, de a juhok gyapját is hasznosítani szokták a tenyésztők. A hasznosítás érdekében el kell azonban végezni egy műveletet az évnek ebben az időszakában. A melegebb idő beköszönte előtt szokták ugyanis lenyírni a juhok gyapját, ekkor történik a birkanyírás. Azért ilyenkor történik mindez, mert így a hidegebb idő beálltáig újabb, védelmet nyújtó bundát növeszthetnek a jószágok.
A 20. századig jellemzően kézi ollóval történt a nyírás, ma már inkább elektromos nyírógépek használatosak. Ezzel a korábbi 30-40 helyett naponta akár 60-100 juh is megnyírható. Nyíró szakemberekből azonban egyre kevesebb van hazánkban, ugyanis egyre kisebb igény mutatkozik a birkanyírás iránt. Ennek oka, hogy mára nem feltétlenül éri meg a gyapjú értékesítése. Két évvel ezelőtt kilónként 200 forintot kaptak a gazdálkodók a gyapjú kilójáért, ezzel a nyírás költségeit tudták fedezni, hasznuk nem volt. Tavaly 400 forintot kínáltak egy kiló gyapjúért, ami már jobban hangzott a 2015-ös árakhoz képest. Az idei árakról még nincsenek információk így még nem tudni, idén megéri-e „borbélyt” hívni a jószágokhoz.
Hirdetés
A magyar gyapjú egyébként elsősorban külföldön talál gazdára. Amellett, hogy ruhát készítenek belőle, egyre többször használják épületek hőszigetelésére is.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés